لوگوی ایستانما

کاربرد ابزار ریگ ( stop motion rig) در استاپ موشن چیست؟

دسته بندی :پایگاه دانش, مقالات تخصصی ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ایستانما 4603

 

 

اگر بخواهیم به این واژه از نگاه لغوی نگاه کنیم، در لغت ریگ (Rig) را دکل معنا می کنند. ریگ در انیمیشن های استاپ موشن جهت جابجایی و کنترل حرکت کارکترها، اجزای صحنه ، فرم دهی به صورت و امثالهم کاربرد دارد. اگر بخواهیم این معنی را در انیمیشن ها استاپ موشن تکمیل کنیم می توان عنوان گیره نگهدارنده را روی آن گذاشت. در استاپ موشن بعلت واقع گرایانه نشان دادن حرکات و همچنین حذف آثار انسانی و طبیعی نشان دادن آن، وجود ریگ جزو اجزای لاینفک انیمیشن می باشد.

اگر بخواهیم همین را با عروسک گردانی مقایسه کنیم، معدل آن آن دست انسان بعنوان ریگ عمل می کند و یا اگر بخواهیم عروسک های خیمه شب بازی را مثال بزنیم، نخ  این وظیفه را بعهده دارد. اما همانطور که گفته شد در استاپ موشن نمیتوان از حضور این ابزار در خروجی نهایی استفاده کرد. لذا وجود ریگ می تواند این وظیفه را به دوش بکشد. در مظلومیت ریگ همین بس که باید در خروجی نهایی فیلم به وسیله ابزارهای ویرایش تصویر حذف شود و بینندگان نباید از حضور ریگ در صحنه مطلع شوند!

puppet-rig
ریگ در استاپ موشن معمولا در فرم های فلزی ، سیمی ، گیره ای و ... وجود دارد که به فراخور مدل ساخت انیمیشن از آن ها استفاده می شود.
    • به دنبال چه ویژگی هایی برای خرید ریگ استاپ موشن (stop motion rig) باشیم؟

یک ریگ خوب می بایست در عین حال که قابلیت فرم پذیری مناسبی دارد، به سادگی هم تغییر شکل نداده و بتواند ایستایی خود را حفظ کند. نکته ی مهم دیگر در انتخاب ریگ مناسب هماهنگی آن با کارکتری (character) است که می خواهیم از آن استفاده کنیم. برای همین ریگ ها با توجه به فرم اتصالی که در آنها وجود دارد، تنوع بالایی دارند. برخی از ریگ ها به پشت کارکتر پیچ می شود و برخی دیگر نیز از طریق یک لوله ی مکعبی تنظیم شده بر روی ریگ و پشت شخصیت ما قرار می گیرند. ریگ هایی که برای کارکترهای کاغذی از آن استفاده می شود فرم گیره ای داشته و بر روی سر آن قرار می گیرد. 

istanama-rig
ریگ با اتصال پیچی
istanama-rig
ریگ با اتصال گیره ای
ریگ با اتصال مکعبی

نوع دیگری از ریگ که افراد به عنوان آرماتور هم از آن یاد می کنند، ریگ اجزای صورت هست که اگر بخواهیم بعنوان نگهدارنده به آن نگاه کنیم می توان عنوان ریگ را بر روی آن گذاشت. 

مدل دم دستی تر و ارزان تری از ریگ وجود دارد که به ریگ سیمی معروف است. در این مدل از ریگ که شما هم می توانید آن را در منزل درست کنید، چند رشته سیم را در کنار هم قرار داده و سپس به هم می‌پیچانیم. این کار مقاومت سیم را افزایش می دهد و به سادگی نیز فرم آن تغییر نمی کند. نکته ای که وجود دارد این است که این مدل از ریگ همانند مدل پلاستیکی تحمل وزن بالا را نداشته و مناسب ترین ریگ برای نگهداری دکور های سبک و همچنین مدل های کاغذی می باشد. معمولا از این ریگ برای کارکترهای اریگامی استفاده می شود.

istanama-rig
ریگ اجزای صورت
istanama-rig
ریگ سیمی ساده

جنس خاصی از ریگ ، ریگ پلاستیکی بوده که هزینه ساخت و استفاده از آن به مراتب ارزان تر بوده و برای مصارف خانگی می توان از آن استفاده کرد. ایراد این مدل از ریگ همه گیر نبودن آن و مورد استفاده برای تعداد محدود و مشخصی کارکتر می باشد که می بایست قبل از خرید آن به نوع کارکتری که می خواهید در انیمیشن استفاده کنید توجه داشته باشید. همچنین این ریگ توانایی تحمل وزن بالایی نداشته و ممکن است در حین کار تغییر شکل دهد.

تجهیزات استاپ موشنت رو خودت بساز!

اولین و تنها مجموعه ویدیوهای آموزشی ساخت تجهیزات استاپ موشن، دکور ، پاپت به همراه پشت صحنه ساخت استاپ موشن توسط برترین انیماتورهای دنیا 

ریگ ها در عین سادگی ، اما زمانی که برای یک پروژه عظیم تجاری و یا سینمایی به کار برود به پیچیده ترین حالت ممکن بدل می شود. علاوه بر اینکه سایز آن بزرگ تر از معمول خواهد بود، حرکت دادن آن نیز معمولا با دست انجام نگرفته و با کمک یک کیت الکترونیکی برخی از حرکات را انجام می دهند. استودیوی انیمیشن سازی لایکا پیشرو در این صنعت بوده که در انیمیشن های خود با استفاده از علم الکترونیک سرعت ساخت را افزایش و دردسرها و خطاهای احتمالی را به حداقل کاهش می دهد.

istanama-rig
ریگ پلاستیکی
istanama-rig
ریگ پلاستیکی
استودیوی انیمیشن سازی لایکا از کیت های الکترونیکی و ریگ های غول پیکر استفاده می کند

نکته ی مهم در استفاده از ریگ نحوه قرار گیری ریگ و تصویر برداری از آن بوده که می بایست در خروجی نهایی انیمیشن حذف شود. این کار بصورت دستی با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ و افترفکت و نرم افزار ضبط استاپ موشن همچون دراگون فریم (dragon frame) انجام گرفته و یا با استفاده از تکنیک پرده سبز ریگ را حذف می کنند.

 سعی کنید تا جایی که می شود ریگ را در محلی قرار دهید که در ادیت نهایی به اجزای اصلی کار ضربه نزده و کمترین سایه را ایجاد کند. معمولا قبل از شروع به ساخت انیمیشن یک عکس خام از فضای پیش رو با حذف ریگ و کارکتر ثبت می کنند و سپس کار انیمیشن سازی را شروع می شود. سپس در نسخه نهایی با کمک عکس خام گرفته شده، با ابزار پاک کن شروع به حذف ریگ از تصاویر نموده و بدین صورت به تصویر اصلی آسیبی وارد نمی شود.

ریگ (rig) یا نگهدارنده استاپ موشن یکی از وسایل مورد نیاز برای ساخت استاپ موشن بود که به کمک آن میتوان پاپت یا اشیا را در محیط انیمیت ثابت نگه داشت. این وسیله را می توان هم به صورت صنعتی در قالب ریگ ها ساچمه ای برای پروژه های حرفه ای تهیه کرد و همچنین می توان با کمک سیم و به صورت ریگ سیمی آن را ساخت.

در مدل های صنعتی ساخت ریگ نگهدارنده برای استاپ موشن نیاز به تجهیزات تراشکاری و دانش تجربی دارد. اما در مدل های ساده تر که تحت عنوان ریگ سیمی شناخته میشود، میتوان از پیچاندن ۳ یا تعداد بیشتری از سیم به هم دیگر، ریگی ارزان قیمت ساخت و برای تولید پروژه های استاپ موشن از آن استفاده کرد.

برای ساخت ریگ استاپ موشن و آموزش نحوه ساخت آن وارد بخش آکادمی ایستانما یا دوره های آموزشی از منوی سایت شوید و پک “پشت صحنه” را خریداری نمایید. در این پک ساخت تجهیزات استاپ موشن همچون ریگ توسط برترین انیماتورهای دنیا آموزش داده شده است.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    • سلام و وقت بخیر. شبکه ایستانما درباره محل خرید محصولی جهت دهی نمیکنه و این کار رو به خود شما و جستجوهای اینترنتی واگذار میکنه

لینک کوتاه:
0