لوگوی ایستانما

رابین رابین، داستان موشی که پرنده شد! Robin Robin 2021

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۲۶ آذر ۱۴۰۰ ایستانما 1126

انیمیشن رابین رابین با قرض گرفتن تنها نیم ساعت از وقت شما، حال و هوایتان را پر از شادی و شور کودکانه می‌کند. شخصیت‌هایش، آن‌قدر دوست داشتنی و بامزه طراحی شده‌اند که شاید دلتان بخواهد آن‌ها را محکم بغل کنید. در این تجربه‌ی شگفت انگیز، با رابین و دوستانش همراه می‌شویم و در یک شب سرد کریسمسی، خاطره‌هایی به یادماندنی خواهیم ساخت. با ما همراه باشید تا ببینیم استودیوی آردمن این ‌بار چه اثر زیبا و متفاوتی را خلق کرده‌ است.

 

 

Robin Robin

انیمیشن کوتاه و موزیکال رابین رابین (Robin Robin, 2021) یک استاپ موشن خوش ساخت همراه با یک داستان خانوادگی و دل‌انگیز را به تصویر می‌کشد. این یک اثر حرفه‌ای دیگری از استودیوی آشنای آردمن (َAardman Animations) انگلیس است که توسط دن اوجاری (Dan Ojari) و مایکی پلیز (Mikey Please) خلق شده است. حضور صداپیشگانی از جمله جیلیان اندرسون (Gillian Anderson) ، ریچارد ای گرانت (Richard E. Grant)، برونته کارمایکل (Bronte Carmichael) و عدیل اختر (Adeel Akhtar) به جذابیت این انیمیشن می‌افزاید.

تریلر جذاب رابین رابین

با دیدن تریلر زیبا و کامل رابین رابین، درمی‌یابیم که با یک استاپ موشن ماجراجویانه در دنیای حیوانات روبرو هستیم. در این میان، پای یک موسیقی فوق العاده نیز وسط است و قرار است از ساز و آواز بسیاری در این انیمشین بهره‌مند شویم. نکته‌ی جالبی که از همان ابتدا، بیننده را متوجه خودش می‌کند این است که رابین رابین، در عین حال که احساس کلاسیک بودن را به ما انتقال می‌دهد، یک اثر کاملا مدرن است. یک فضای سرد و برفی، یک پرنده‌ی بامزه که به گفته‌ی خودش با موش‌ها بزرگ شده ولی پرواز را در او نمی‌بینیم، درخت کریسمس در خانه‌ی انسان‌ها و از سوی دیگر کلاغی که مجذوب ستاره‌ی درخشان روی آن است.

همه‌ی صحنه‌های این تریلر، بینندگان را بیشتر و بیشتر به وجد می‌آورد. سبک انیمیشن سازی و جلوه‌های بصری نفس‌گیر آن، به خوبی در تریلر آن قابل مشاهده است و می‌تواند طرفداران را به یاد فیلم‌های کوتاهی بیاندازد که آردمن برای اولین بار شهرت و اعتبار خود را به کمک آن‌ها تثبیت کرد.

زیبایی‌های بصری

شاید با خودتان بگویید مگر در مدت زمان به این کوتاهی، تا چه اندازه می‌توان یک داستان تاثیرگذار را به تصویر کشید؟ اما بگذارید بگویم که رابین رابین، در همین بازه‌ی کوتاه، حق مطلب را بهترین شکل ادا کرده است که به چند نمونه می‌پردازیم:

۱. عوامل چیره دست آردمن در ساخت این انیمیشن، سبک خمیری معروفشان را با یک سبک متفاوت با بافتی قدیمی تر و پر از جزئیات عوض کردند. آنچه در تکنیک این استاپ موشن می‌بینید، زحمات یک استودیوی بزرگ است که تلاش می‌کند چیز جدیدی را تجربه کند. عروسک‌هایی که با نورپردازی حساب شده، شدیدا واقعی به نظر می‌رسند. به طوری که حتی می‌توانید بافت عروسک را زیر انگشتانتان حس کنید!

۲. نتیجه‌ی زحمات این تیم، یک سرزمین زمستانی زیبا و شایان ستایش است. از مناظر آبی رنگ گرفته تا خانه‌ای پر از رنگ‌های گرم و حتی غار مملو از وسایل درخشان مگ‌ پی، شما را به عمق داستان هیجان انگیزش می‌برد.

۳. یکی از صحنه‌های جذاب از نظر انیمیشن سازی، سکانس آغازین است که در آن، تخم رابین از لانه‌اش بیرون می‌آید و جنگل را‌ در یک مسیر به هم پیوسته طی می‌کند. سپس با یک حرکت روان از پستی بلندی‌ها و شاخه‌های درختان می‌گذرد که همگی به زیبایی و برای ایجاد توهم قل خوردن، سر خوردن و جریان حرکت تخم ساخته شده‌اند.

Robin Robin

فیلمنامه‌ی آموزنده

اون یک رابینه!

رابین رابین در کمتر از ۳۰ دقیقه، ما را با پرنده‌ی یتیمی آشنا می کند که به عنوان شخصیت اصلی این داستان، بسیار پرانرژی و مثبت اندیش است. پیش از تولد او، خانواده‌ی موش‌ها که شامل پدر و ۴ بچه موش هستند، تخم او را پیدا می‌کنند؛ جالب است که در آن لحظه، گربه‌ای هم در کمین بود اما موش پدر این ریسک را می‌کند و به سمت تخم می‌رود و آن را با خود به خانه کوچکشان می‌برد. تخم می‌شکند و پرنده به دنیا می‌آید. موش پدر با دیدن این پرنده، تشخیص می‌دهد که او از رده‌ی پرندگانی به نام رابین (Robin) است و نام او را نیز رابین می‌گذارد.

Robin Robin

او توسط خانواده‌ی موش‌ها بزرگ می‌شود. همگی با این پرنده کوچک مانند عضوی از خانواده برخورد می‌کنند و فرقی قائل نمی‌شوند. این خانواده‌ عادت دارند تا با یک نقشه‌ی قبلی و کاملا هماهنگ شده، به خانه‌ی انسان‌ها بروند و خرده غذای آن‌ها را جمع‌آوری کنند و به لانه بیاورند تا زنده بمانند. حالا رابین هم در این کار به آن‌ها ملحق شده است.

Robin Robin

دزد خرابکار

با بزرگ شدن رابین، کم کم تفاوت‌های او آشکار می شود. با اینکه او همانند موش‌ها راه می رود، مشابه آنها رفتار می‌کند و حتی موهایش را شبیه به گوش موش‌ها می آراید؛ اما او در طی دزدی‌هایشان، خرابکاری بسیاری می‌کند؛ حتی کار به جایی می‌رسد که رابین چیزی بیشتر از خرده غذا می‌خواهد. او در آخرین دزدی گروهیشان به یک ساندویچ بزرگ طمع می‌کند و ماموریتشان را بر باد می‌دهد.

Robin Robin

رابین بیشتر از آن‌که دزدکی عمل کند و از کاری که باعث جلب توجه می‌شود دور بماند، حواس همه را به خودش جمع می‌کند. او به این باور نرسیده که سارق خوبی نیست و ظاهرا مشکل اصلی این است که او یک موش نیست!

Robin Robin

مسافر تنها

این خرابکاری‌های رابین ادامه پیدا می‌کند. اعضای خانواده‌اش او را مستقیما سرزنش نمی‌کنند و رابین هم سعی می‌کند تا خودش را گول بزند و قانع کند که دفعه‌ی بعد حواسش را جمع خواهد کرد. اما هم‌چنان چیزی او را آزار می‌دهد. در سکانسی که همه‌ی اعضای خانواده خوابند و رابین بیدار است، متوجه می‌شویم که او عمیقا به فکر فرو رفته است و تصمیماتی در ذهنش دارد.

Robin Robin

همان شب، او به تنهایی به دنبال غذا می‌رود تا اثبات کند که یک سارق توانمند است. در واقع می‌توان گفت که او به یک سفر خودشناسی می‌رود. رابین در طی این ماجراجویی، بالاخره با حقیقت روبرو می‌شود. این‌که او نه تنها یک موش سارق حرفه‌ای نیست بلکه پرنده‌ای است که بلد نیست پرواز کند!

Robin Robin

ستاره‌ی جادویی درخشان

او این درس را از یک کلاغ عاشق وسایل زرق و برق‌دار به نام مگپای (Magpie) و یک گربه‌ی گرسنه و خطرناک می‌آموزد. مگپای، رابین را با عید کریسمس آشنا می‌کند؛ از انسان‌هایی می‌گوید که سالی یک‌بار، درختی به خانه‌شان می‌آورند، آن را تزیین می‌کنند و در آخر یک ستاره‌ی جادویی زیبا روی آن می‌گذارند؛ آن‌ها دور آن درخت می‌مانند و آرزو می‌کنند؛ صبح بعد، آرزویشان برآورده می‌شود و زیر درختشان پر از کادو خواهد بود.

Robin Robin

از نظر رابین، بهترین چیزی که می‌تواند آرزویش را بکند، خرده غذا است و در فکر مگپای، خرده وسایل براق و ارزشمند بهترین چیز هستند. رابین به مگپای کمک میکند تا با روش موش‌ها، ستاره‌ی درخت کریسمس یک خانه را بدزدند. مگپای متوجه می‌شود که رابین برخلاف آن چه خیال می‌کند، اصلا سارق خوبی نیست و شانس با آن‌ها یاری کرد تا توانستند ستاره را بدزدند و جان سالم به در ببرند.

Robin Robin

یک موش واقعی

به دنبال این اتفاقات، رابین بالاخره به این حقیقت انکارناپذیر می‌رسد که مانند موش‌ها، یک سارق قهار نیست و هیچ‌وقت هم نبوده. حالا برای رابین رویای یک موش واقعی بودن، تبدیل به آرزوی شب قبل کریسمسش می‌شود. اما فردای آن، نه تنها تغییری نمی‌کند بلکه گربه‌ی بدجنس داستان، به او، خانواده‌اش و مگپای حمله می‌کند و قصد خوردن آن‌ها را دارد.

Robin Robin

در این شرایط خطرناک و در مرز از دست دادن خانواده‌اش بود که بالاخره رابین به خودش می‌آید و به این باور می‌رسد که او یک پرنده است و باید پرواز کند… شاید او بدترین سارق خرده غذا میان آن‌ها باشد، اما می‌تواند اين را به نقطه‌ی قوت خودش تبدیل کند. به كمك همين ويژگی، موفق می‌شود تا توجه گربه را به خودش جمع كند و او را از مگپای و موش‌ها دور كند.

Robin Robin

نگاه انتقادی

علاوه‌بر تمام چيزهايي كه اشاره كرديم، يک تفکر انتقادی نیز وجود دارد که بد نيست به آن بپردازيم. گفته می‌شود كه شخصیت رابین، آن‌قدر هم جای دلسوزی نداشت. او صرفا یک پرنده‌ی دست و پا چلفتی بود که نمی‌توانست از پس راه رفتن عادی هم بربیاید. همانطور که در سکانس‌های دزدی می‌بینیم، رابين تمام وسایل سر راه خود را به هم می‌ریزد و لیوان‌ها را می‌شکند؛ درواقع بی‌دقتی او باعث ایجاد یک به هم ریختگی و آشوب اغراق آمیز می‌شد. شما بگویید که پس از تماشای این انیمیشن، درباره‌ی شخصیت رابین چه فکری می‌کنید؟

Robin Robin

خوب است بدانید که رابین همچون بقیه‌ی شخصیت‌های اطراف خود نیست و مثل یک پازل متفاوت و ناهماهنگ است. این مسئله ممکن است شما را به یاد داستان‌هایی همچون دامبو (Dumbo , 1941) و رودولف (Rudolph The Red-Nosed Reindeer , 1964) بیاندازد. اما خوشبختانه، رابین رابین موفق می‌شود بر شباهت‌های میان داستان خود با بقیه غلبه کند و داستان خاص خودش را به نمایش بگذارد.

Robin Robin

آشنایی با صداپیشگان

جیلیان اندرسون (Gillian Anderson) در نقش گربه

جیلیان اندرسون، بازیگر موفق و صداگذار قوی، حالا با استعداد بالای خود، نقش گربه‌ی داستان رابین رابین را اجرا می‌کند. گربه‌ی شروری که فقط به دنبال به دام انداختن و خوردن موش‌ها و پرنده‌هاست. جالب است بدانید که وقتی جیلیان برای ارائه‌ی صدای شخصیت گربه در انیمیشن رابین رابین ثبت نام کرد، متوجه یک نکته در قرارداد خود نشد. او باید در یکی از سکانس‌ها، آهنگی را اجرا می‌کرد که پس از شروع به کار روی پروژه، به این مسئله پی برد. جیلیان در صحبت‌هایش اشاره می‌کند که با پی بردن به این موضوع شوکه شد اما در انتها، آن قسمت از صدا، بیشتر از آن‌که یک آهنگ باشد، به صورت یک دیالوگ ادا شد.

جیلیان از علاقه‌اش به انیمیشن نیز گفت و تجارب قبلی‌اش در زمینه انیمیشن‌هایی هم‌چون شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke, 1997) و رونجا، دختر دزد (Ronja the Robber’s Daughter, 2014) را به اشتراک گذاشت. وی اشاره کرد که دخترش نیز در زمینه‌ی استاپ موشن فعالیت‌هایی داشته و از این بابت، نسبت به پیچیدگی ساخت آن آگاهی دارد.

Robin Robin

ریچارد ای گرانت (Richard E. Grant) در نقش کلاغ

صدایی که شاید از همه بیشتر در تریلر داستان، توجه شما را معطوف خود کند، صداگذاری مگپای، یک کلکسیونر وسواسی از چیزهای زیبا و براق است که ریچارد ای گرانت آن را برعهده داشت. همان زاغی که در نهایت رابین را زیر پر و بال شکسته‌ی خود می‌گیرد! مگپای شخصیت مورد علاقه‌ ریچارد در این فیلم است که او را یک پرنده‌ی پیر تنها می‌داند و معتقد است جمع‌آوری اشیای براق، مسیر رسیدن تمام و کمال به خوشبختی است! از نظر صداپیشه، پیام انیمیشن رابین رابین این می‌باشد که مهم نیست چه موانعی بر سر راه شما قرار می‌گیرد، شما هرگز امید خود را از دست ندهید!

ریچارد علاوه برانیمیشن رابین رابین، تجربه‌ی فیلم موزیکال دیگری هم داشته به نام همه در مورد جیمی صحبت می‌کنند (Everybody’s Talking About Jamie, 2021). وی خودش را خواننده نمی‌داند اما در این دو اثر توانسته به خوبی از پس آن بربیاید. گرانت افزود که در کریسمس پیش رو، به همراه دخترش از تماشای این انیمیشن لذت خواهند برد و امیدواراست که این استاپ موشن به آن دسته از فیلم‌ها و انیمیشن‌های پر استقبال کریسمسی بپیوندد.

Robin Robin

برونتی کارمایکل (Bronte Carmichael) در نقش رابین

کارمایکل، صداپیشگی شخصیت اصلی داستان را برعهده داشت. وی هنگامی که فقط ۱۴ ساله بود، از میان صدها بازیگر برای صداپیشگی کاراکتر اصلی انیمیشن یعنی رابین انتخاب شد. این بازیگر کم سن و سال، در فیلم لایو اکشن کریستوفر رابین (Christopher Robin, 2018) به شهرت رسید.

برونتی کارمایکل بر این باور است که رابین یک پرنده‌ی خوشبین و در عین حال مصمم است. اما او نسبت به خطرات جهان بسیار ساده لوحانه برخورد می‌کند. وی در اولین آشنایی با رابین، بسیار تحت تاثیر کاراکتر شیرین و دوست داشتنی او قرار گرفت و این باور برایش سخت بود که چگونه آن‌ها چنین شخصیت بزرگی را در چنین عروسک کوچکی به تصویر خواهند کشید. برونتی همچنین به شباهت میان خواهر کوچکش و دینک (کوچکترین عضو خانواده‌ی موش‌ها) اشاره کرد و زمانی که وی مشغول یادگیری دیالوگ‌هایش بود، خواهرش با خواندن آن قسمت‌ها به او کمک می‌کرد. برونته افزود که در کریسمس قصد دارد رابین رابین را با اعضای خانواده‌ی خود از جمله خواهر کوچکترش تماشا کند.

Robin Robin

عدیل اختر (Adeel Akhtar) در نقش موش پدر

در ادامه، می‌پردازیم به عدیل اختر که نقش پدر موش‌ها را بازی می‌کند، کاراکتری که به تنهایی خانواده‌ای پنج نفره‌اش از جمله رابین را که فرزندخوانده ی او بود، بزرگ کرده است. عدیل، موش پدر را این گونه توصیف کرد که او تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا زندگیشان را پیش ببرد و در این راه تجربه کسب می‌کند و درس می‌گیرد، همانند بسیاری از پدران، از جمله خود عدیل. وی، پدر موش را کمی بداخلاق و کمی هم دست و پا چلفتی می‌خواند اما باور دارد که او در نهایت، کار را به روش منحصر به فرد خودش انجام می‌دهد.

عدیل بر این باور است که موش پدر بیشتر از همه سعی می‌کند خانواده‌اش را با عشق، همدلی، مهربانی و شفقت بزرگ کند و با پذیرش رابین به عنوان خانواده‌اش، به چهار فرزندش یاد می‌دهد که مهربان و بخشنده باشند و دیگران را با تفاوت‌هایشان بپذیرند. “او ویژگی‌های زیادی دارد که من هم به عنوان پدر و هم به عنوان مرد، دائماً برای رسیدن به آن تلاش می‌کنم.”

Robin Robin

تاریخ انتشار

رابین رابین در روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ توسط نتفلیکس (Netflix) در سراسر جهان منتشر شد و از آن‌جایی که کریسمس پیش روی آن بود، این انیمیشن زیبا، داستان خود را با حال و هوای این عید و شب‌های برفی آن ادغام کرده و مهمان خانه‌های زمستانی شده است. ایده‌ی ساخت این استاپ موشن، اولین بار در سال ۲۰۱۹ توسط دن و مایکی به استودیوی آردمن معرفی شد و قرار بر آن بود که تا سال ۲۰۲۰ منتشر شود که این تاریخ به سال ۲۰۲۱ تغییر یافت. قابل ذکر است که این انیمیشن کوتاه در لیست نامزهای اولیه اسکار ۲۰۲۲ قرار گرفته است.

درنهایت باید بگویم که شاید رابین، یک سارق حرفه‌ای نبود و بسیار جلب توجه می‌کرد اما او این حقیقت را پذیرفت و آن را به نقطه قوت خود تبدیل کرد و پیروز شد. رابین رابین، پیام ارزشمندی را به مخاطبانش می‌رساند؛ این داستان از ما می خواهد که یاد بگیریم خودمان را همانطور که هستیم دوست بداریم و ویژگی‌هایی که شاید مانع حرکتمان باشند را به نفع خودمان برگردانیم. این‌گونه، زندگی برایمان بسیار شیرین خواهد شد؛ به شیرینی این انیمیشن!

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0