لوگوی ایستانما

۱۲ نکته مهم برای ساخت یک ریل انیمیشن عالی (Demo reel)

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایستانما 1500

ساخت ریل انیمیشن، یک مرحله بسیار مهم برای تقاضای کار در حوزه‌ی انیمیشن است. کارفرمایان، شما را با مهارت‌هایی که در ریل خود به نمایش می‌گذارید، می‌شناسند. اگر طول ویدیو، ثبت اطلاعات لازم، افزودن موسیقی مرتبط و نکاتی از این قبیل را در نظر نگیرید، ممکن است کار شما غیرحرفه‌‌ای وخسته کننده باشد. بنابراین ما فکر کردیم که یک راهنمای سریع برای چگونگی ایجاد یک دمو ریل عالی جمع‌آوری کنیم.

 

 

ریل انیمیشن چیست؟

دمو ریل (Demo reel)، انیمیشن ریل (Animation reel) یا Showreel مجموعه‌ای از کلیپ‌های کوتاه است که توانایی‌های فرد را در یک حوزه خاص به کارفرمایان نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، ریل را به عنوان یک نمونه کار شخصی در قالب ویدیویی در نظر بگیرید. مهم نیست شما در چه زمینه‌ی فیلم سازی یا انیمیشن سازی تبحر دارید، برای درخواست مشاغل و پروژه‌های مختلف به ارائه یک ریل از کارهای قبلی خود نیاز دارید.

animation-reel

یک ریل کوتاه بسازید

شما با ریل خود قصد دارید، توجهات را به سمت سوژه‌ی خود جلب کنید، پس مدت زمان آن بسیار مهم است. سعی کنید ریل خود را در محدوده‌ای کمتر از ۹۰ ثانیه نگه دارید. البته به این معنی نیست که همه‌ی آنها تا آخر تماشا می‌شوند. در واقع، شما حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه فرصت دارید تا تأثیر مطلوبی داشته باشید. قطعا دوست ندارید که مردم ویدیوی شما را جلو بزنند یا از آن عبور کنند. بنابراین سعی کنید بینندگان خود را متمرکز نگه دارید.

حفظ نظم و محتوای عالی

از همین ابتدا باید گفت که هیچ قانون طلایی در مورد ساختار وجود ندارد! هر کسی تکنیک‌ها و سبک‌های انیمیشنی متفاوتی را ارائه می‌دهد. با این حال، نکته‌‌ای که ما توصیه می‌کنیم این است که ابتدا بهترین کار خود را ارائه دهید تا بیننده را کنجکاو کنید و او با شما همراه شود.

ریل خود را از قوی‌ترین کارهای خود پر کنید و سپس با یک ضربه عالی دیگر آن را تمام کنید. برای حفظ جریان ریل، از عکس‌های زیر چند ثانیه یا بیش از ده ثانیه خودداری کنید. البته همه اینها به محتوای شما بستگی دارد، پس اگر در مورد افزودن عکس مطمئن نیستید، آن را کنار بگذارید! فیلم‌های با کیفیت پایین را در ریل نمایشی خود قرار ندهید زیرا به ضرر شما خواهند بود.

animation-reel

حتما سازماندهی کنید

دقت داشته باشید که بیشتر نقش‌های انیمیشنی که برای آنها درخواست می‌دهید، ماهیت فنی خواهند داشت. به این معنی که نیازی نیست از ریل برای نشان دادن مهارت‌های نویسندگی یا کارگردانی خود استفاده کنید. به جای این کار سعی کنید شات‌هایی را وارد ریل خود کنید که با نقشی که درخواست می‌کنید مرتبط باشد. سازماندهی ریل خود برای نقش ضروری است.

به عنوان مثال، اگر شما یک انیماتور موشن گرافیک (Motion graphic) و همچنین یک انیماتور استاپ فریم (Stop-frame) هستید، دو ریل جداگانه ایجاد کنید. اگر نقشی که برای آن درخواست می‌کنید برای نمایش کودکانه است، وقت و انرژی خود را روی شخصیت انیمیشن خود بگذارید. درواقع بهترین شخصیت خود را ارائه دهید.

زیاده روی را کنار بگذارید!

وقتی نوبت به معرفی ریل می‌رسد، خلاقیت خود را به حداقل برسانید. کارفرمایان فقط می‌خواهند مهارت‌های شما را ببینند و ببینند که آیا شما با یک شغل خاص همخوانی دارید یا خیر. هیچ جلوه‌های ویژه یا معرفی پر زرق و برقی آنها را متقاعد نمی‌کند که شما را استخدام کنند.

نقش خود را مشخص کنید

در برخی از ریل‌ها ممکن است تشخیص اینکه متقاضی در واقع کدام قسمت کار را انجام داده است، دشوار باشد. از آنجایی که انیمیشن یک فرآیند مشارکتی است، باید حتما مشخص کنید که کدام عناصر کار متعلق به شما هستند. در صورت امکان، به شات‌های خود توضیحاتی در مورد نقشتان، کاری که انجام داده اید و نرم افزاری که استفاده کرده اید، اضافه کنید. افزودن برچسب‌ها و بنرهای ساده در پایین کادر به کارفرما امکان می‌دهد تا مهارت‌های شما را مورد بررسی قرار دهد.

در انتخاب موسیقی دقت کنید!

این قسمت کار می‌تواند سخت‌ترین بخش ایجاد هر فیلم نمایشی باشد. چه موسیقی‌ای انتخاب کنیم؟ متاسفانه یک پاسخ ثابت و درست وجود ندارد، اما چند نکته ساده هست که با شما به اشتراک می‌گذاریم.

هنگام انتخاب آهنگ، سعی کنید از اصل انیمیشن خود دور نشوید. استفاده از موسیقی‌های بلند و پرقدرت معمولا انتخاب مناسبی برای ریل نیستند. سعی کنید از موسیقی ‌ترش متال (Thrash metal) یا‌ هاوس (House) خودداری کنید. موسیقی شما نباید حواس بیننده را پرت کند یا او را آزار دهد، بلکه فقط به عنوان یک رابط بین عکس‌ها عمل ‌کند.

همچنین موسیقی‌هایی که قسمتی را دائما تکرار می‌کنند نیز می‌توانند خسته کننده باشند. سعی کنید آهنگی را بیابید که سرعتی ساده دارد و با انیمیشن خودتان جور می‌شود. اجازه دهید اثر شما به خودی خود صحبت کند، بنابراین آهنگی را انتخاب کنید که آن را تحسین می‌کند و به خوبی در پس زمینه‌ کار جا می‌گیرد. از سوی دیگر مراقب آهنگ‌هایی که کپی رایت دارند باشید.

نرم افزار ادیت مناسب

اگر شما ویرایشگر هستید، برای ویرایش ریل خود نیازی به کمک ندارید. اما اگر استعدادها و مهارت‌های شما در حوزه‌های دیگری باشد، احتمال زیاد به کمک نیاز خواهید داشت.

در ابتدا شما باید نرم افزار ویرایش مناسب را پیدا و نصب کنید. خوشبختانه هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد. اگر تجربه‌‌ای در زمینه ویرایش ویدیو دارید یا مایل به یادگیری اصول اولیه هستید، می‌توانید از ادوبی پریمیر پرو (Adobe Premiere Pro)، مووی ادیت پرو (Movie Edit Pro) یا آی مووی (iMovie) استفاده کنید. اگر ویرایش، قوی‌ترین مهارت شما نیست نگران نباشید. پلتفرم‌های ویرایش آنلاین نیز وجود دارند که کار شما را بسیار ساده می‌کنند.

توجه به فرمت ویدیو

تا اینجای کار، شما با عناصر تشکیل دهنده یک ریل آشنا شدید. اما فرمت ویدیو چطور؟ خب، اینجا هم چند قانون وجود دارد.

– اول از همه، مطمئن شوید که فایل شما در قالبی است که به طور گسترده پشتیبانی می‌شود. مسلما نمی‌خواهید ریل شما صرفاً به دلیل اینکه کارفرمای شما نمی‌تواند آن را باز کند، کنار گذاشته شود.
– اگر فرمت فایل شما متفاوت از فرمت مورد نظرتان است، به مبدل‌های فرمت ویدیویی رایگان مراجعه کنید.
– در آخر توجه داشته باشید که قابلیت پشتیبانی تنها عاملی نیست که باید در نظر گرفت. شما همچنین می‌خواهید ریل شما باکیفیت بوده و در عین حال حجم فایل نسبتاً کمی‌داشته باشد. به همین دلیل، ممکن است لازم باشد فایل ویدئویی خود را فشرده کنید. سعی کنید بدون افت کیفیت به اندازه فایل بهینه برسید.

مشخصات خود را وارد کنید

هنگامی‌که ریل شما به قسمت پایانی کار رسید، فراموش نکنید که مشخصات فردی خود را اضافه کنید. برخی از انیماتورها دوست دارند با مشخصات خود، شروع و پایان را نمایش دهند که کار خوبی است. انتهای ریل شما بهترین مکان برای درج نام، آدرس ایمیل، شماره تلفن، وب سایت و سایر جزئیات تماس شما است.

اگر هنوز یک وب سایت حرفه‌‌ای ندارید، می‌توانید خودتان با یک سازنده وب سایت آنلاین ایجاد کنید. با قالب‌های آماده، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. در صورتی که یک نمایندگی شما را معرفی می‌کند، اطلاعات تماس آنها را به صفحه پایانی اضافه کنید.

یوتیوب یا ویمیو؟

پس از اتمام ریل، ممکن است از خود بپرسید: “کجا باید آن را آپلود کنم؟” شما دو انتخاب اصلی دارید: یوتیوب (YouTube) یا ویمیو (Vimeo). در واقع هر دو گزینه معتبر و شناخته شده هستند، اما مزایا و معایبی دارند.

یوتیوب بینندگان بسیار بیشتری دارد، به این معنی که ریل شما در معرض دید افراد بیشتری قرار خواهد گرفت، اما به اندازه‌ی ویمیو در این زمینه حرفه‌‌ای نیست. قطعا یوتیوب به یک پلتفرم خلاقانه تبدیل شده است اما ویمیو برای افراد خاصی ساخته شده است تا کارهای خلاقانه خود را منتشر کنند.

کار شما در ویمیو کمتر دیده می‌شود اما مهم نیست، چون افرادی که قرار است ریل شما را ببینند، عموماً افرادی هستند که شما کار را برایشان ارسال می‌کنید، نه غریبه‌هایی که به طور اتفاقی آن را پیدا کرده اند.

animation-reel

شما همچنین می‌توانید از سایت ایرانی آپارات (Aparat) هم به عنوان یک بستر داخلی و مناسب برای انتشار ریل خود استفاده کنید. آپارات برای شما موقعیتی را فراهم می‌کند تا بتوانید به دیده شدن آثار استاپ موشن و انیمیشنی خود کمک کنید. از سوی دیگر می‌توانید شانس خود را برای دریافت موقعیت‌های شغلی افزایش دهید.

پیکسار چه می‌گوید؟

جالب است که پیکسار (Pixar) در وب‌سایت خود دستورالعملی برای ایجاد یک ریل نمایشی مؤثر بر اساس نیازهای خود نوشت. این یک راهنمای مرجع و عالی برای هر انیماتوری است که سعی دارد اولین ریل خود را بسازد.

در اینجا خلاصه‌‌ای از آن را آورده‌ایم:

– ریل را کمتر از ۴ دقیقه نگه دارید.
کولاژ (Collage) نسازید و به هر قطعه زمان مناسبش را اختصاص دهید.
– کارهای تایید نشده را درج نکنید.
موسیقی را خاموش کنید! یا آن را ساده نگه دارید.
بهترین کار خود را در اولویت بگذارید.
عنوان را در ابتدا و انتهای ریل قرار دهید.
– اگر چیزی برای گذاشتن در ریل ندارید، آن را نفرستید.

یک نظرسنجی مفید

در انتهای کار، یک قدم به عقب بردارید و چند روز دیگر دوباره آن را تماشا کنید. وقتی روزها روی یک ویرایش کوتاه ۶۰ ثانیه‌‌ای کار می‌کنید، چشمان شما می‌توانند نکات تازه‌ای را دریابند. هنگامی‌که از نتیجه راضی بودید، ریل را قبل از ارسال به همکاران یا مخاطبین مورد اعتماد خود نشان دهید. دریافت مشاوره صادقانه از یک فرد مورد اعتماد قبل از اینکه وارد دنیای گسترده‌تری شود بسیار ارزشمند است.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0