لوگوی ایستانما

تعریف لایو اکشن (Live Action Video ) و کاربرد آن در انیمیشن استاپ موشن

دسته بندی :پایگاه دانش, مقالات تخصصی ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ایستانما 2239

 

 

زمانیکه عنوان انیمیشن به زبان می آید، تمام حواس ها به سمت تجهیزات ابرقدرتی می رود که برای ساخت انیمیشن های کارتونی استفاده می شود. انیمیشن هایی که به مرور زمان به واقعیت نزدیک شده و در این سال های اخیر دیگر نمی توان فرق بین واقعیت و انیمیشن را به طور واضح توضیح داد!

زمانیکه ایده حضور بازیگران واقعی در انیمیشن مطرح شد، در بین تولید کننده های انیمیشن حسابی سر و صدا به پا کرد. عده ای این کار را نادرست دانسته و مخالف ورود دنیای واقعیت به انیمیشن بودند و این کار را لطمه به هویت و ماهیت انیمیشن می دانستند. عده ای دیگر هم موافق صد در صد این اتفاق بوده و آن را تحولی در صنعت انیمیشن سازی قلمداد می کردند.
هزینه های سرسام آور لایو اکشن و ادغام آن با CGI (جلوه های ویژه کامپیوتری) موضوعی نبود که کمپانی های نوپا و کوچک انیمیشن سازی بخواهند به آن سرک بکشند. به همین منظور تا سال ها حضور لایو اکشن در انیمیشن می تواند انحصاری استودیوهای غول این صنعت باشد.

laika-lav
laika-lav2

اصلاح LAV در استاپ موشن به چه معناست؟

در انیمیشن های استاپ موشن هم از لایو اکشن تحت عنوان LAV (Live Action Video) نام برده می شود و کاربرد آن کمی متفاوت از آن چیزیست که ما در صنعت فیلم سازی می بینیم. یکی از فاکتورهایی که برای انیمیشن های حرفه ای استاپ موشن در نظر می گیرند، میزان نزدیکی انیمیشن به واقعیت است هر چه حرکات کارکترهای درون استاپ موشن و حالات چهره و نمایش آن واقع گرایانه تر باشد، قطعا در چشم مخاطبش دلنشین تر خواهد بود.
از همین رو استودیوهای ابر قدرت انیمیشن سازی همچون استودیوی بزرگ لایکا در تمام انیمیشن های استاپ موشن خود از تکنیک LAV استفاده می کند. بدین صورت که عده ای بازیگر و هنرور در مقابل دوربین قرار می گیرند و با توجه به نتیجه نهایی استوری برد ها و فیلمنامه ای که از قبل آن را مطالعه کرده اند، سعی می کنند تا خود را جای کارکتر انیمیشن بگذارند. بازیگر در این حالت در نقش کارکتر انتخابی خود رفته و باید تمام جزییات همچون حالات چهره تا رفتارهای احتمالی درون انیمیشن را از خود بروز دهد و همین پروسه را از ابتدا تا انتهای انیمیشن حفظ نماید.
این پروسه ممکن است حتی ماه ها به طول انجامد و در تمام این مدت هم بازیگران باید همانند روز اول، ایفای نقش کنند. چرا که انیماتور با توجه به همین حالات چهره و بدن بازیگران، به کارکتر درون استاپ موشن حرکت می دهد و جان می بخشد.

شما هم می توانید این پروسه را در خانه انجام دهید و از معجزه آن لذت ببرید. کافیست تا خود را به جای کارکتر درون استاپ موشنتان تصور کنید و اجازه دهید تا افکار و تصوراتتان به جای شما ایفای نقش کند. بعد از اینکه تمام فیلم نامه خود را مطابق استوری برد ضبط کردید، وقت آن رسیده تا خودتان ویدیو را ببینید و با در نظر گرفتن حالات بدن و چهره تان، همین حرکات و تغییرات را به مرور زمان و با صبر و حوصله فروان بر روی کارکتر خود پیاده سازی کرده و عکاسی نمایید.

در ادامه با هم ویدیویی زیبا و جذاب از پروسه LAV در استودیوی انیمیشن سازی لایکا ببینیم.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0