لوگوی ایستانما

چرا انیمیشن کابوس قبل از کریسمس ۲ هیچوقت ساخته نشد؟

دسته بندی :ایستانیوز, پایگاه دانش ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ایستانما 6310

 

 

انیمیشن کابوس قبل از کریسمس یک استاپ موشن کلاسیک بسیار دوست داشتنی و محبوب است. یکی از عجیب‌ترین و غیر قابل پیش‌بینی‌ترین انیمیشن‌هایی که در آن می‌توان همه جور سرگرمی‌ای پیدا کرد. از موزیک‌های به یاد ماندنی، تا موضوعات سرگرم‌کننده‌ی مربوط به کریسمس، همه در یک فیلم. 

از سال ۱۹۹۳ که استاپ موشن کابوس قبل از کریسمس از ذهن خلاق و عجیب تهیه کننده‌ی این فیلم یعنی تیم برتون (Tim Burton) به بیرون تراوش کرد، همه جهان اذعان داشتند که این فیلم در تمامی صحنه‌هایش به وضوح ، امضای تیم برتون را دارد. این فیلم کاری‌ست فراتر از زمان و مکان و به هیچ وجه مناسبتی نیست، کما این‌که حداقل در سه فصل از سال می‌توان با خیال راحت به تماشای آن نشست. تماشاچی در هر فصل و زمانی از سال که به پای این انیمیشن بنشیند حس خواهد کرد که دقیقا برای همان زمان ساخته شده است.

برای کسانی که با داستان آشنا نیستند توضیح آن که: 

داستان در مورد جک اسکلینگتون (Jack Skellington) رهبر شهر هالوین (Halloween Town) است. گوینده‌ی صدای صحبت کردن جک، کریس ساراندون (Chris Sarandon) و خواننده‌ی آوازهای جک، دنی الف‌من بزرگ (Danny Elfman) است.

یک سال، جک در حالی که از بالای شهر کریسمس (Christmas Town) می‌گذرد، حس می‌کند که از برگزاری هالووین به روش همیشگی خسته شده است و هوس می‌کند که فقط برای یک سال، با همراهی همشهری‌های وحشتناکش کریسمس را به روش هالوین برگزار کند.

البته برنامه به طرز دیوانه‌وار و غیر قابل کنترلی از مسیر خارج می‌شود و همه چیز به هم می‌ریزد، و در انتها، جک تازه می‌فهمد که چرا این همه سال برگزاری جشن کریسمس به عهده بابانوئل بوده است.

 

یکی از لذت‌های تماشای انیمیشن کابوس شب قبل از کریسمس، نبوغ نویسنده در ربط دادن و ایجاد وحدت بین روح دو جشن هالوین و کریسمس به یکدیگر است، و نکته‌ی جالب دیگر این که می‌توان در سراسر دنیا طرفدارانی را یافت که موضوع این فیلم را به سنتی همه ساله تبدیل کرده‌اند و کریسمس را به روش هالوین برگزار می‌کنند! ولی نکته عجیب این جاست که با وجود موفقیت این انیمیشن در صحنه‌ی جهانی و در گیشه، هنوز کابوس قبل از کریسمس ۲ ساخته نشده است.

ما در این مقاله شبکه ایستانما تصمیم گرفته‌ایم با یک شیرجه عمیق در علت و دلایل این موضوع، بفهمیم که چرا دنباله ای برای انیمیشن استاپ موشن موفق کابوس  قبل از  کریسمس ساخته نشد؟!

والت دیزنی تصمیم داشت ادامه‌ی کابوس قبل از کریسمس را با تکنیک CGI بسازد:

از همان آغاز در مورد ساخت ادامه‌ی انیمیشن کابوس  قبل از کریسمس فکر شده بود و قرار بود ساخته شود. ولی وقتی این ایده به پای عمل رسید، والت دیزنی شرط‌هایی گذاشت که به مذاق هِنری سلیک (Henry Selick) کارگردان قسمت اول این انیمیشن خوش نیامد. او که بعد از ساخت کابوس  قبل از کریسمس، دو فیلم سینمایی بلندِ استاپ موشن جیمز و هلوی غول پیکر (James and the Giant Peach) را در سال ۲۰۰۶ و کورالاین (Coraline) را در سال ۲۰۰۹ به کارنامه‌ی خود اضافه کرده بود، وقتی برای ساخت قسمت دوم کابوس  قبل از کریسمس به پای میز مذاکره نشست، والت دیزنی از او خواست تا آن را به روش انیمیشن رایانه‌ای سه بعدی بسازد! ولی هنری سلیک این شرط را قبول نکرد.

در سال ۲۰۰۹ هنری سلیک در مصاحبه‌ای در مورد ساخت ادامه‌ی کابوس  قبل از کریسمس فاش کرد: چند سال پیش در این مورد با دیزنی مذاکره‌ای داشتیم و نکته‌ی ناراحت کننده این است که به من گفته شد تا قسمت دوم “کابوس  قبل از کریسمس” باید با تکنیک انیمیشن رایانه‌ای سه بعدی (CGI) ساخته شود، نه به صورت استاپ موشن! من خیلی ناامید شدم و علت این موضوع را پرسیدم. آن‌ها گفتند که استاپ موشن تکنیک جالب و مناسبی برای ساخت انیمیشن نیست. من فکر نمی‌کنم تیم برتون اجازه دهد که این فیلم به روش (CGI) ساخته شود. بعدها باز هم مذاکراتی انجام شد و پیشنهادهایی هم ارائه شد ولی تصمیم نهایی با تیم برتون بود.

هنری سلیک برای ساخت ادامه‌ی کابوس  قبل از کریسمس به مانع بزرگ دیگری هم برخورد کرده بود و آن هم خود تیم برتون بود. تیم برتون در جوانی در اوایل دهه ۱۹۸۰، ایده اولیه این فیلم را در شعری سروده بود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تیم برتون دوست نداشت کابوس قبل کریسمس ادامه داشته باشد

دانستن این نکته برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید تیم برتون ایده‌ی کابوس  قبل از  کریسمس را در قالب یک شعر و در شرایط بسیار بد و در تب و تاب و تالمات روحی عمیقی نوشته و به همین دلیل ایده اولیه آن این قدر در ذهن او ماندگار شده است. او ابتدا قصد داشت این ایده را در قالب یک فیلم کوتاه مثلا ۳۰ دقیقه ای بسازد. ولی بارها ساخت آن با مشکل مواجه شد و شکست خورد. سپس تیم برتون آن را به دیزنی پیشنهاد داد و دیزنی هم به شرطی با ساخت آن موافقت کرد که این ایده در قالب فیلمی بلند ساخته شود.

بعد از گذشت سال‌ها از ساخت این فیلم، جک اسکلینگتون و شهر هالوین، پیوندی عمیق با روح تیم برتون برقرار کرده است. او در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۶ که با شبکه‌ی ام تی وی نیوز (MTV News) داشت، گفته است که به هیچ وجه نمی‌تواند موافقت کند که ادامه‌ی این فیلم به صورت انیمیشن رایانه ای ساخته شود.

 

او در این مصاحبه گفت: وظیفه‌ی من این است که برای ساخت فیلم ایده بپردازم نه این که به دنبال ساخت قسمت دوم و دنباله و این طور کارها باشم. ایده‌هایی نظیر رفتن جک به دنیای مراسم شکرگزاری و از این قبیل، ایده‌هایی خالص و ناب هستند که مردم به آن ها عشق می‌ورزند، زیرا این ایده‌ها، تجاری نیستند بلکه در قلب مردم جای دارند و برای من مهم است که خلوص آن حفظ شود.

 

حرفی که تیم برتون می‌زند کاملا درست و قابل درک است. ولی با این که مدیران جاه طلب دیزنی با هر ترفند و شرایطی که تیم برتون گذاشت موافقت کردند تا بتوانند او را متقاعد کنند که ادامه‌ی کابوس  قبل از کریسمس را بسازد، این فیلمساز حاضر نشد برای فروش عشقش سر میز مذاکره بنشیند.

تیم برتون و دنی الفمن با هم به مشکل برخوردند

در طول ساخت استاپ موشن کابوس قبل از کریسمس، رابطه‌ی بین دنی الفمن (Danny Elfman) و تیم برتون به شدت شکرآب شد. شاید شما تا کنون اسم دنی الفمن را نشنیده‌اید، ولی حتما او را از طریق آثارش می‌شناسید. زیرا او سرگروه باند موسیقی اوینگو بوینگو (Oingo Boingo) است و تا کنون موزیک‌های زیادی برای فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی ساخته است و غیر ممکن است که یکی از آثار او به گوشتان نخورده باشد.

 آثار او انقدر زیاد هستند که لیست آن‌ها در این مقاله کوچک نمی‌گنجد، فقط برای نشان دادن معروفیت او، کافی‌ست به نام سریال سیمپسون‌ها (The Simpsons) اشاره کنیم که موسیقی آن را دنی الفمن نوشته و ساخته است. 

دنی الفمن و تیم برتون در بیش از ۱۶ فیلم با هم همکاری کرده‌اند ولی در طول این همکاری حرفه‌ای، به علت شخصیت عجیب و غریب و پیچیده‌ای که هر کدام از این دو هنرمند داشتند، هیچگاه نتوانستند با هم به خوبی و خوشی کار کنند!

دنی الفمن در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که درست پس از همکاری در ساخت استاپ موشن “کابوس  قبل از کریسمس” ، بین او و تیم برتون یک دعوای حسابی رخ داده است که باعث شده خواننده‌ی آوازهای جک اسکلینگتون، هرگز حاضر نشود در صورت وجود قسمت دومی برای این فیلم دوباره در آن آواز بخواند!

 

او گفته است: دعوای ما درست در اوج ساخت این فیلم بود و همه چیز ناگهان فرو ریخت و رابطه‌ی بین ما خراب شد. در ادامه وی افزود: این اتفاق قابل پیش بینی بود. زیرا غیر ممکن است که دو شخصیت عجیب و غریب مثل ما دو نفر در یک ربع قرن همزمان حضور داشته باشند. من نمی‌خواهم وانمود کنم که شخصیتی لطیف و زودرنج دارم ولی واقعیت این است که من خیلی بیشتر از آن‌چه شما تصور می‌کنید حساس هستم و کاملا مشخص بود که روزی بین ما جنگی در خواهد گرفت.

 

البته این دو هنرمند بعدها اختلافاتشان را حل کردند و با هم آشتی کردند ولی دیگر موفق به ساخت قسمت دوم آن نشدند. زیرا آن زمان که تازه کابوس  قبل از کریسمس ساخته شده بود، هنوز موضوع در ذهن بینندگان و علاقمندانش تازه و نو بود و می‌توانستند از فرصت استفاده کنند و قسمت دوم آن را بسازند و در گیشه موفق شوند. اما بروز این اختلاف بین آن‌ها باعث شد فرصت‌های بسیاری را از دست دادند.

دنباله‌های غیر رسمی کابوس قبل از کریسمس

امروزه دیگر صحبتی از ساخت رسمی قسمت دوم “کابوس  قبل از کریسمس” نمی‌شود زیرا این ایده دیگر خیلی مبتذل شده است. چندین و چند گروه در چندین و چند قالب مختلف چیزهایی ساختند و آن را به عنوان قسمت دوم کابوس  قبل از کریسمس ارائه دادند. البته این‌ها همه به شکل غیر رسمی بودند و حتی در سالن های سینما به اکران در نیامدند. 

معروف‌ترین آن‌ها ، مجموعه کتاب‌های مصوری هستند با نام سفرهای زیرو (Zero’s Journey) که موضوعش در مورد جک است که تلاش می‌کند با کمک همراهانی که در شهر هالوین داشت، سگ گمشده اش زیرو (Zero) را پیدا کند و به همین خاطر به شهر کریسمس سفر می‌کند. این مجموعه کتاب بیست جلدی در می سال ۲۰۱۸ آغاز به انتشار کرد. هریک از داستان‌های این مجموعه ماجرای مستقلی دارند.

یکی دیگر از رسانه هایی که با این تِم ساخته شده است، بازی ویدئویی کابوس قبل از کریسمس: انتقام اوگی (The Nightmare Before Christmas: Oogie’s Revenge) بوده که در سال ۲۰۰۴ در دو پلتفرم پلی استیشن دو (ps2) و نسخه اصلی Xbox منتشر شد. 

خط کلی داستان این بازی ویدئویی به این شکل است که اوگی بوگی شریر و بدذات قصد دارد شهر هالوین را تسخیر کند و جک با کمک سالی و بابانوئل به مقابله با او برمی‌خیزد. این بازی ویدئویی مثالی است برای عبرت دیگران. زیرا باید دانست که وقتی قسمت دوم فیلمی ساخته نمی‌شود، نباید برای ساخت ادامه‌ی آن به هر وسیله و ابزاری متوسل شد تا داستان ادامه پیدا کند. چون شخصیت‌های فیلم‌ها در قسمت های بعدی عوض می‌شوند و اتفاقاتی میفتد که مسیر داستان را تغییر می‌دهند  و کلا موضوع دستمالی و تکراری و تبدیل به چیزی کلیشه‌ای می‌شود. 

کابوس قبل از کریسمس هم از این قانون مبرا نیست و آنقدر در قالب‌های مختلفی به آن پرداخته شده، بارها شکست خورده و مورد استقبال واقع نشده که دیگر موضوع جالب دیگری چه در شخصیت‌های انیمیشن و چه در خط روایی داستان وجود ندارد که بتوان با آن قسمت‌های بعدی این فیلم را ساخت.

حتی اگر دوباره هنری سلیک و تیم برتون و دنی الفمن در کمال صلح و آرامش با هم یک تیم بدون حرف و حدیث و حاشیه را تشکیل بدهند، باز هم ساخت ادامه‌ی این انیمیشن، کاری بسیار سخت خواهد بود.

آیا احتمال بازسازی دوباره‌ی این فیلم به صورت غیر انیمیشنی و با بازیگران زنده وجود دارد؟

به تازگی والت دیزنی بعضی از انیمیشن‌های کلاسیک و معروف خود را به صورت لایو اکشن (live action) بازسازی می‌کند تا بتواند در گیشه فروش بیشتری به دست آورد. جالب این جاست که تنها استثناء، فیلم سینمایی دامبو (Dumbo) به کارگردانی تیم برتون (۲۰۱۹) است. این فیلم در مقایسه با فیلم‌های قبلی تیم برتون با شکست نسبی در گیشه مواجه شده است. (۱۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری و ۳۵۳ میلیون دلار فروش نهایی. در ضمن منتقدان واکنش متوسطی نسبت به این فیلم نشان دادند و انتقاداتی به فیلمنامه داشتند. ) بنابراین دیزنی نمی‌تواند وسوسه‌ی بازسازی کابوس  قبل از کریسمس به صورت لایو اکشن را از سر بیرون کند.

در واقع به تازگی شایعاتی در مورد این موضوع شنیده شده است. و این شایعات وقتی قوت بیشتری یافتند که بازسازی لایو اکشن فیلم‌های شیرشاه ( lion king) و علاءالدین (Aladdin) هر کدام در گیشه موفق به فروشی بالغ بر یک میلیارد دلار شدند. فیلم‌های مولان (Mulan)، پری کوچک دریایی (The Little Mermaid)، و سایر فیلم‌های پربازدید، دلیلی منطقی هستند برای این که دیزنی نگاه سخت‌گیرانه‌ای نسبت به بازسازی استاپ موشن‌های خود به صورت لایو اکشن داشته باشد.

البته این‌ها همه شایعه هستند و هیچ مدرکی برای اثبات آن نداریم. ولی خیلی دلمان می‌خواهد لااقل یکی از این شایعات واقعیت داشته باشد، فقط برای این که یک بار دیگر پادشاه کدو تنبل، یعنی جک را بر روی پرده‌ی بزرگ سینما ببینیم!

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0