لوگوی ایستانما

همه چیز درباره ساخت و خرید عروسک سیلیکونی مناسب استاپ موشن

دسته بندی :پایگاه دانش, مقالات تخصصی ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ایستانما 7269

 

 

حضور کارکترهای خمیری یا عروسک هایی از جنس سیلیکون و لاتکس در انیمیشن های استاپ موشن، سالهاست که بعنوان یکی از متریال های محبوب و پرکاربرد انیمیشن به حساب می آید. با وجود آنکه ساخت این عروسک ها زمان بر و همینطور هزینه بر می باشد، لذا خیلی از علاقه مندان ترجیح می دهند که خود را درگیر ساخت عروسک نکنند و از تکنیک های جایگزینی همچون کارکترهای کاغذی یا خمیری بدون آرماتور استفاده کنند.
ولی دوری عمده انیماتورها از این دست عروسک ها را پیش از آنکه بخواهیم در قیمت تمام شده آن ببینیم، باید آن را در عدم توانایی و دانش کافی کارآموزان انیمیشن سازی جستجو کنیم. ما در این مقاله شبکه ایستانما قصد داریم تا به تمام سوالات شما پیرامون اینکه چگونه عروسک استاپ موشن سیلیکونی بسازیم، پاسخ دهیم.

silicone-puppet2
عروسک های سیلیکونی قدرت زیادی در بروز خلاقیت های عروسک سازی دارند

بهترین سیلیکون برای ساخت قالب و عروسک سیلیکونی چیست؟

خانواده سیلیکون ها به طور کلی مصارف بسیار زیادی در صنعت دارند که از آن جمله می توان در کالاهای ورزشی (انواع عینک ها ایمنی ، ماسک های غواصی، لباس های ورزشی و …) ، صنعت رنگرزی، تولید وسایل آشپزخانه (همچون قالب های کیک و …) ، ساخت و ساز و معماری و حتی درون تجهیزات وسایل نقلیه ای همچون هواپیما مشاهده نمود.
در سال های اخیر متریال سیلیکون در بین عروسک سازها از محبوبیت بالایی برخوردار شده و عمده انیماتورها به خاطر ویژگی های منحصر به فرد سیلیکون، ترجیح می دهند تا سراغ این ماده بروند. جنس عروسک های سیلیکون به مراتب نرم تر از سایر متریال ها از جمله لاتکس بوده و جزییات بیشتری را می تواند به وسیله آن ایجاد کرد. 

آزادی عملی که سیلیکون در ساخت عروسک می دهد را نمی توان بی ربط با این محبوبیت دانست و در نتیجه کارکترهای خلاقانه تری را می توان بوسیله آن تولید نمود. مزیت بعدی سیلیکون این است که فقط به هم جنس خودش می چسبد و می توان در کنار باقی متریال ها بدون نگرانی و ترس از ترکیب شدنشان با سیلیکون، کار کرد.

قالب های سیلیکونی می تواند تمام جزییات مجسمه را پوشش دهد

اما تمام سیلیکون ها را نمی توان بعنوان سیلیکون مناسب برای ساخت قالب های عروسکی و همینطور ساخت کارکترهای سیلیکونی استاپ موشن استفاده نمود. سیلیکونی برای ما مناسب است که حالت اولیه آن مایع بوده و پس از خشک شدن، منعطف باشد. همچنین نیاز به دمای بالایی برای خشک شدن نداشته باشد و دوام آن نیز به مراتب بالا بوده و پایداری زیادی داشته باشد. به این دسته از سیلیکون ها با ویژگی های گفته شده ، سیلیکون های مایع پخت شونده در دمای اتاق (Room Temperature Vulcanizing Silicone Rubber) یا به اختصار سیلیکون RTV گفته می شود.
تولید کنندگان این دسته از سیلیکون ها برای آنکه بتوانند زمان خشک شدن قالب ها و مجسمه های ساخته شده با سیلیکون های RTV را در دمای اتاق کاهش دهند، از جزء دومی تحت عنوان هاردنر (Hardener) یا کاتالیزور (Catalyst) استفاده می کنند. برای همین عنوان تخصصی این نوع سیلیکون های مخصوص قالب گیری را RTV-2 میگویند.


سیلیکون RTV-2 کشسانی بسیار خوبی داشته و در برابر حرارت، اسید، مواد قلیایی، الکتریسیته و همینطور رطوبت با دوامند. همچنین این قالب ها به مرور زمان تغییر شکل نداده و می توان تا مدت ها از یک قالب استفاده نمود و نمونه های عروسکی متعددی را به وسیله آن تولید نمود.

سیلیکون ها برای خشک شدن در دمای اتاق باید با جزء دوم خود یعنی کاتالیزور یا هاردنر ترکیب شوند

سیلیکون RTV-2 در انواع خمیری، فوم شونده و مایع در بازار وجود دارد که حالت مایع آن بسیار پر کاربردتر و معروف تر از دیگر حالت های سیلیکون می باشد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هر سیلیکونی که خریداری می کنید، به یک نسبت متفاوت باید با هاردنر یا کاتالیزور آن ترکیب شود که این اطلاعات از سمت سازنده به شما ارائه می شود. 

همچنین باید اطلاعاتی مثل خصوصیات فنی، رنگ، شکل و فرم آن را نیز بررسی کنید و توجه کنید که مناسب قالب گیری باشد. چرا که به طور مثال بعضی از سیلیکون ها تحمل دمای پایینی داشته و اگر محیط کاری شما در کنار فضاییست که دمای بالایی دارد، باید قالب ها را به مکان سردتری منتقل کنید.

تجهیزات استاپ موشنت رو خودت بساز!

اولین و تنها مجموعه ویدیوهای آموزشی ساخت تجهیزات استاپ موشن، دکور ، پاپت به همراه پشت صحنه ساخت استاپ موشن توسط برترین انیماتورهای دنیا 

آموزش ساخت قالب سیلیکونی برای عروسک

تا اینجای مقاله آموزشی شبکه ایستانما توانستیم انواع سیلیکون ها و همچنین سیلیکون مناسب برای ساخت عروسک های استاپ موشن را بررسی کنیم. حال وقت آن رسیده تا آستین ها را بالا بزنیم و ساخت عروسک های سیلیکونی را شروع کنیم.
اما قبل از شروع باید یکسری پیش نیازهایی را بلد باشید که قبلا در مقاله ای جداگانه در این باره صحبت کردیم. یکی از این مباحث که باید مطالعه کنید، ساخت آرماتور و مفصل بندی عروسک است که در مقاله ای جداگانه و مفصل به آن پرداختیم و می توانید آن را از اینجا مطالعه کنید.
همچنین نیاز است تا مقاله آموزش اصول ساخت عروسک استاپ موشن را هم مطالعه کنید تا بتوانید با اصول اتود زدن و کشیدن طرح اولیه عروسک آشنا شوید. برای ورود به مقاله اصول ساخت عروسک استاپ موشن اینجا کلیک کنید.

 

طبق آموزش هایی که قبلا به آن ها پرداخته بودیم، ابتدا طرح اولیه عروسک را در ابعاد واقعی بر روی کاغذ کشیده و از آنجایی که قطعات عروسک به صورت مجزا ساخته می شود، کافیست تا هر عضوی از بدن عروسک را جداگانه بسازید و سپس در انتها بر روی هم سوار کنید.
قبل از انکه به طریقه ساخت اجزای عروسک سیلیکونی بپردازیم بیایید تا نگاهی کلی به فرآیند ساخت عروسک های سیلیکونی مناسب برای استاپ موشن بیاندازیم.

 

تمام مجسمه سازها و سازندگان عروسک قبل از تولید تعداد انبوه عروسک های خود، یک مدل اصلی (Master model) می سازند که به وسیله آن بتوانند قالب گیری را انجام داده و پس از آن نمونه های بعدی را بسازند.
معمولا مدل اصلی را با کمک خمیرهای هواخشک یا سخت شونده در فر (oven baked clay) درست می کنند تا در طول زمان تغییر شکل ندهد و فرم آن ثابت بماند. برای مطالعه انواع خمیرهای ساخت عروسک اینجا کلیک کنید.

 
ولی از آنجایی که مدل اصلی قرار نیست در تولید ویدیوی نهایی ما نقشی داشته باشد، می تواند هر جنس دیگری همچون چوب، پلاستیک، گچ و سایر متریال های مرسوم نیز باشد. حتی می توانید از عروسک های آماده ای که در بازار می بینید استفاده کنید و خود را درگیر ساخت مستر مدل نکنید.

silicone-stop-motion-puppet
مدل اصلی می تواند به صورت آماده و یا توسط شما تولید شود

پس از آنکه مدل اصلی خود را ساختید، نوبت به ساخت قالب سیلیکونی از مدل اصلی خود می باشید. این مرحله فارغ از ساخت عروسک شماست و قرار است تا این قالب پایه تولید عروسک های بعدی شما باشد.
نکته حائز اهمیت دیگر این است که قالب های سیلیکونی عروسک های استاپ موشن را به صورت دو تکه می سازند. ساخت دو تکه قالب ها کمک می کند تا بر روی جزییات کارکتر بیشتر مانور دهید و بتوانید نتیجه دقیق تری را به دست آورید. همچنین برای کارگزاری محل صحیح آرماتور نیز بهتر است تا دو تکه را جداگانه بسازید.

نکته مهمتر از همه اینها خروج بهتر هوا و حباب های احتمالی از قالب های سیلیکونی دو تکه است، چرا که هر چه ارتفاع قالب کمتر باشد حباب های هوا میتوانند خود را به سطح رسانده و خارج شوند. به همین منظور معمولا مدل هایی که برای قالب گیری استفاده می شود را به صورت ایستاده قالب گیری نمی کنند و برای کاهش ارتفاع قالب، اجزا را می خوابانند و به صورت خوابیده قالب گیری انجام می شود.

 

خط فرضی شما برای دو تکه نمودن اجزای عروسک می تواند به صورت طولی، عرضی و یا به صورت مورب و از بغل باشد. بطور مثال برای ساخت عضوی از عروسکی مثل سر و جمجمه می توانید آن را به بغل بخوابانید و در حالیکه یک گوش به سمت بالاست، قالب گیری را انجام دهید. همچنین می توانید صورت را در یک مرحله و سپس پس سر را جداگانه قالب گیری نمایید.

silicone-stop-motion-puppet
انواع برش اجزای عروسک برای ساخت قالب دو تکه سیلیکونی

 

در مرحله بعدی برای آنکه بتوانید قالب گیری را با سیلیکون مایع انجام دهید، ابتدا طبق برش عرضی یا طولی یا موربی که بالاتر به آن اشاره کردیم، عضو مد نظر را بر روی صفحه ای خمیری می دهیم. سپس اطراف مدل را با کمک خمیر می پوشانیم تا سیلیکون مایع به لایه های زیرین نفوذ نکند و تنها سطح دلخواه ما را بپوشاند. 

silicone-stop-motion-puppet
مدل اصلی شما می تواند از مجسمه های آماده هم باشد

فوت کوزه گری!

برخی از خمیرها بر پایه آب و برخی نیز بر پایه سولفور(گوگرد) ساخته می شوند که نیاز است تا سطح آن را برای جلوگیری از واکنش احتمالی با سیلیکون خنثی نمایید.

 اگر ساختار خمیر شما بر پایه آب بوده، قبل از ریختن سیلیکون حتما سطح خمیر را به وسیله کمی آب تمیز کنید. اگر خمیر شما بر پایه سولفور ساخته شده، حتما سطح خمیر را با کمک الکل ایزوپروپیل تمیز نمایید تا حین فرآیند قالب گیری به مشکل نخورید.

قالب خمیری را حتما به وسیله ابزار تخصصی خمیرسازی بسازید تا تمام حفرات احتمالی را بپوشانید. همچنین خمیر قالب اصلی، باید تمام جزییات اطراف مدل اصلی را بپوشاند تا در زمان ریختن ماده، سیلیکون به لایه های زیرین آن نفوذ نکند.
پس از آنکه صفحات خمیری ما آماده شدند، حتما با تکه ای چوب، چند حفره در اطراف خمیر درست کنید. این حفره ها کمک می کند تا در مدلسازی های بعدی تان بتوانید دو تکه قالب سیلیکونی را دقیقا بر روی هم قرار دهید.

silicone-stop-motion-puppet
اطراف مدل اصلی خود را باید کاملا با خمیر بپوشانید و هیچ جزییاتی را قلم نیاندازید

حال وقت آن رسیده تا دیواری را در اطراف صفحات خمیری خود شکل دهید و تا ارتفاع چند ساخت بالاتر از حجم عروسک ادامه دهید. این دیواره می تواند از جنس شیشه ، خمیر یا اسباب بازی LEGO باشد و وظیفه آن این است تا سیلیکون مایع به اطراف پخش نشود. 

مدل قرار گیری این دیواره کاملا به شما بستگی دارد و می تواند در اشکال متفاوتی قرار گیرد. به طور مثال همانند عکس زیر می تواند بصورت چند ضلعی، دایره، مربع یا مستعطیل باشد. همینطور می توانید این دیواره را با کمک خمیر بسازید و دیگر نیازی به قرار دادن سایر متریال ها در اطراف، نمی باشید.

silicone-stop-motion-puppet
دیواره اطراف مدل اصلی می تواند به هر شکلی و با هر متریالی ساخته شود

فوت کوزه گری!

قبل از ریختن سیلیکون RTV-2 حتما به دستورالعمل کارخانه سازنده توجه کنید و با وزن دقیق آن را با هاردنر و یا کاتالیزور مخصوص ترکیب نمایید. 

چرا که عدم توجه به این موضوع مدت زمان تبدیل مدل شما از حالت مایع به جامد افزایش یافته و در نهایت ممکن است تا مدل شما حتی پس از سپری شدن یک روز کامل، همچنان مایع بماند و در دمای اتاق اصطلاحا پخته نشود.

هنگامی که کاتالیزور را به سیلیکون اضافه می کنید، واکنش شیمیایی شروع می شود و مواد، شروع به حالت پذیری می کنند. لذا در ترکیب مقادیر اصلا عجله نکنید و طبق دستورالعمل کارخانه سازنده جلو بروید. از لیوان های شفاف یکبار مصرف استفاده کنید تا بتوانید مقادیر ریخته شده را با دقت بررسی کنید. حتما تمام نقاط ظرف سیلیکون خود را به هم بزنید و از انتهای لیوان و کناره های آن غافل نشوید. 
بعضی از کاتالیزورها رنگی بوده و شفاف و بی رنگ نیستند. هم زدن این ها را تا زمانی که تمام رگه های درون سیلیکون محو نشدن، ادامه دهید.


توجه داشته باشید که گاهی عضو و یا سوژه سیلیکونی شما دارای جزییات بسیار زیادی می باشد و ممکن است حتی سیلیکون مایع نتواند تمام حفرات ریز را پر کند. در اینجور مواقع می توانید پس از آنکه سیلیکون شما با کاتالیزور مخلوط شد، قبل از ریختن تمام مواد بر روی مدل اصلی، با یک مسواک به آرامی تمامی نقاط ظریف و یا حفرات ریز را آغشته به مایع سیلیکون ساخته شده کنید تا خوب پر شده و سپس سیلیکون اصلی را اضافه کنید. این کار را نیز به آرامی انجام دهید، چرا که ممکن است هوا وارد سیلیکون شما شده و به دام افتد.


نکته مهم تر: حتما در این مرحله فکری به حال محل ریختن سیلیکون و یا لاتکس به درون قالب سیلیکونی خود باشید. چرا که اگر تمام خروجی های خود را ببندید، بعد از ساخته شدن قالب، دیگر محلی برای ریختن سیلکون برای تولید عروسک ندارید.

در این مواقع سازندگان عروسک به انتهای اجزا، متریال دیگری همچون چوب می چسبانند و سطح مقطع کوچکی را برای آن در نظر می گیرند. این کار کمک می کند که همزمان اطراف قالب پوشیده شده و مواد سیلیکونی به بیرون نشت نکند و همینکه کانالی برای ریختن سیلیکون در قالب سیلیکون نهایی درست شود.
پس حتما طریقه ریختن سیلیکون به داخل قالب سیلیکونی را قبل از تولید قالب بررسی کنید و چاره ای را برای آن بیاندیشید.

 

silicone-stop-motion-puppet
پس از پخته شدن و جامد شدن سیلیکون، می توانید دیوار را بردارید

 

پس از آنکه چند ساعتی از ریختن سیلیکون گذشت، می توانید قالب خود را به پشت برگردانید و خمیرها را خارج کنید. حواستان باشد که سیلیکون قبلی را جدا نکنید و با همان سیلیکون اولیه، دیواره را مجدد برای سمت دیگر تنظیم کنید. 

silicone-stop-motion-puppet
پس از برگرداندن قالب، خمیرها را به طور کامل از سطح سیلیکون تمیز کنید

فوت کوزه گری!

به طور کلی سیلیکون با هیچ ماده دیگری واکنش نشان نداده و از این جهت می توان بعنوان مزیتی بزرگ در نظر گرفت.

اما سیلیکون می تواند با خودش واکنش نشان داده و یادتان باشد که قبل از ریختن سیلیکون برای ساخت تکه دوم قالب سیلیکونی ، حتما سطح مدل اصلی و قالب اول سیلیکون را با وازلین چرب کنید تا بتوانید دو تکه سیلیکونی را بعد از خشک شدن به راحتی از هم جدا کنید. 

در مرحله بعد مجددا سیلیکون مایع را به مدل اصلی و قالب اول اضافه می کنیم و تا خشک شدن آن ، چند ساعتی صبر می کنیم.
پس از آنکه سمت دیگر قالب ما ساخته شد، به خاطر اختلاف زمان خشک شدن بین دو وجه قالب سیلیکونی و همینطور چرب نمودن با وازلین، می توانید به راحتی آن را از وسط باز کنید و مدل اصلی خود را از آنجا در بیاورید. 

خب به شما تبریک می گویم! قالب سیلیکونی شما ساخته شد و می توانید با خیال راحت مدل های عروسک سیلیکونی خود را با کمک همین قالب بسازید.

silicone-stop-motion-puppet
پس از خارج نمودن مدل اصلی، قالب ساخته شما آماده بهره برداریست

ویدیوی آموزش مراحل قالب گیری و ساخت اجزای سیلیکونی عروسک استاپ موشن

برای آنکه توضیحات گفته شده تا اینجای مقاله را بهتر متوجه شوید و به سوالات احتمالی و ذهنی تان پاسخ داده شود، دعوت می کنیم تا ویدیوی آموزشی قالب گیری سیلیکون را با زیرنویس فارسی اختصاصی شبکه ایستانما مشاهده نمایید.

در این ویدیو ابتدا قالب دست ها و پاهای یک عروسک استاپ موشن را می سازیم و سپس به تولید همان عضو با آرماتور مخصوص دست و پا می پردازیم.

اصول ساخت عروسک های سیلیکونی استاپ موشن

پس از آنکه به وسیله آموزش بالا توانستید قالب سیلیکونی خود را بسازید، حال وقت آن رسیده تا عروسک های سیلیکونی خود را به کمک آن تولید نمایید. به همین منظور سطح داخلی قالب خود را به کمک وازلین کمی چرب کنید تا مواد سیلیکونی مایع به قالب نچسبد.
برای شروع ابتدا آرماتور خود را درون این قالب ها قرار دهید. نیاز دارید تا آرماتور شما بین زمین و هوا معلق بوده و به نوعی در وسط قالب شما قرار بگیرد تا پس از ریختن سیلیکون، تمام اطراف آرماتور با آن پوشیده شود.
برای اینکار چندین روش وجود دارد و استفاده از این روش ها بستگی به محل ریخته شدن ماده سیلیکونی به درون قالبتان دارد. به طور مثال برای ساخت عضوی مثل دست، اگر محل ریختن سیلیکون به دورن قالب شما از قسمت ساعد باشد، می توانید انتهای آرماتور دست را به خمیر بچسبانید و سیلیکون خود را از اطراف خمیر به درون قالب بریزید. این کار باعث می شود تا هم آرماتور در بین زمین و هوا معلق بماند و هم سیلیکون مایع به تمامی حفرات دست شما نفوذ کند و بطور کامل بپوشاند.

silicone-mold
آرماتور را به وسیله خمیر در انتهای قالب فیکس نموده و از اطراف سیلیکون، مایع را به درون قالب بریزید.

همچنین برای جلوگیری از نشت مایع و اطمینان از محکم بودن هر دو لایه قالب، حتما مطمئن شوید که دو قالب را محکم بستید. گاهی حباب های درون سیلیکون می تواند مدل عروسکی تان را خراب کند. برای جلوگیری از این اتفاق، پس از مخلوط نمودن سیلیکون تان، ظرف حاوی محتویات را چندین بار به زمین صاف بکوبید تا حباب ها به سمت بالا حرکت کند و خارج شود.
همچنین در زمان ریختن مواد به درون قالب، دست خود را حدود ۳۰ سانت بالاتر از قالب آورده و از بالا مواد را به درون قالب بریزید. سعی کنید در زمان ریختن سیلیکون حتما با مقدار کم این کار را انجام دهید تا حباب ها فرصت خروج را داشته باشند.

silicone-mold
دو قالب را محکم به هم ببندید تا مواد با کمترین احتمال نشت به بیرون بریزد

روش دوم فیکس نمودن آرماتور در وسط قالب این است که هر دو لایه قالب را باز گذاشته و سیلیکون را به صورت آزادانه در نیمه اول بریزید. این کار را با لایه ای نازک شروع کنید و چند دقیقه ای صبر کنید تا لایه ای نازک از سیلیکون شکل گرفته و تا حدودی به فرم جامد در آید. سپس ارماتور را روی آن و درون قالب گذاشته و مجدد سیلیکون ها را به روی این لایه می ریزیم و سپس تکه دوم قالب را بر روی آن قرار داده و فشار دهید و با کش یا چسب، دو تکه را محکم ببندید.

محل قرارگیری آرماتور در وسط سیلیکون

پس از گذشت چند ساعت، قالب را باز کنید و عضو سیلیکونی خود را تحویل بگیرید! فقط ممکن است که پس از قرار دادن دولایه بر روی هم، کمی سیلیکون به بیرون نشت کند و لایه های پوست پیازی در اطراف آن تشکیل شود. در مرحله بعد باید هرگونه قسمت اضافی چسبیده به مدل خود را با کمک قیچی یا کاتر، با حوصله و دقت جدا کنید. این اصلاح جزییات بسیار مهم بوده و لازم است تا آن را به بهترین شکل ممکن درآورید.

در سال های اخیر متریال سیلیکون در بین عروسک سازها از محبوبیت بالایی برخوردار شده و عمده انیماتورها به خاطر ویژگی های منحصر به فرد سیلیکون، ترجیح می دهند تا سراغ این ماده بروند. جنس عروسک های سیلیکون به مراتب نرم تر از سایر متریال ها از جمله لاتکس بوده و جزییات بیشتری را می تواند به وسیله آن ایجاد کرد.

تمام مجسمه سازها و سازندگان عروسک قبل از تولید تعداد انبوه عروسک های خود، یک مدل اصلی (Master model) می سازند که به وسیله آن بتوانند قالب گیری را انجام داده و پس از آن نمونه های بعدی را بسازند.
معمولا مدل اصلی را با کمک خمیرهای هواخشک یا سخت شونده در فر (oven baked clay) درست می کنند تا در طول زمان تغییر شکل ندهد و فرم آن ثابت بماند.

ابتدا آرماتور خود را درون این قالب ها قرار دهید. نیاز دارید تا آرماتور شما بین زمین و هوا معلق بوده و به نوعی در وسط قالب شما قرار بگیرد تا پس از ریختن سیلیکون، تمام اطراف آرماتور با آن پوشیده شود.
برای جلوگیری از نشت مایع و اطمینان از محکم بودن هر دو لایه قالب، حتما مطمئن شوید که دو قالب را محکم بستید. گاهی حباب های درون سیلیکون می تواند مدل عروسکی تان را خراب کند.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. فاطمه گفته؛
  00:46 1399/10/16

  سلام آموزشتون عالی بود .با این روش میتونیم عروسک نوزاد هم درست کنیم ؟ برای وصل کردن دست و پا و سر باید چیکار کرد؟

  • سلام. بله می تونین. ویدیوهای آموزش عروسک سازی رو در سایت ایستانما ببنین. به بخش آموزش های تصویری برین

 2. arsalan گفته؛
  01:04 1400/02/23

  سلام وقتتون بخیر،
  ببخشید شما میتونید راهنمایی کنید از چه پودری برای ساخت تندیس منعطف و متحرک طبیعی دست و پا کودکم میتونم استفاده کنم. چون علاوه بر تندیس های گچی و خشک و شکننده، اخیرا مدلهای منعطف و طبیعی ارائه شده.
  من مواد قالب گیری کروموژل تهیه کردم، میخواستم بدونم برای ساخت تندیس سیلیکونی با دوام و مقاوم به مدت طولانی از دست وپا کودکم چه پودری رو چطور تهیه کنم و درون قالب بریزم. رنگش رو چطور به صورت طبیعی ایجاد کنم؟
  متشکرم

  • سلام دوست عزیز. مقاله ای درون سایت داریم مبنی بر ساخت پاپت های سیلیکونی که سیلیکون بر پایه سیلیکون مایع RTV2 آموزش داده شده. خارج از این مطلب، در حال حاضر اطلاعات تمکیلی در دست نداریم. موفق باشید

 3. Ta گفته؛
  19:49 1400/06/08

  سلام.برای رنگ کردن سیلیکون مایع از چه رنگی میشه استفاده کرد؟؟

  • با سلام. اگر برای ساخت عروسک های استاپ موشن استفاده میکنین توصیه میشه مراحل رنگ آمیزی رو بعد از قالب گیری و ساخت پاپت انجام بدین. رنگ آمیزی رو هم با کمک رنگ روغن مخصوص و همینطور رنگ آکریلیک میتونین انجام بدین

 4. الی گفته؛
  01:48 1400/10/29

  سلام برای تندیس دست وپای کودک ازچه نوع سیلیکون وچجوری استفاده میشه لطفااگه میشه توضیح کامل بدیدیافیلمشوبراریدوچجوری حباب گیری کنیم و اینکه سیلیکون به آلژینات میچسیه آیا

  • سلام و وقت بخیر. این عناوین رو به سادگی میتونین از طریق یوتیوب پیدا کنین. از طریق کامنت نمیشه به جزییات پاسخ داد

 5. کرمی گفته؛
  13:42 1400/11/06

  سلام برای رنگ امیزی تندیس دست چه رنگی را پیشنهاد میدید روغنی یا اکریلیک و یا اگر رنگ دیگری مد نظر دارید

  • سلام و وقت بخیر. رنگ روغنی بازتاب نور زیادی دارید که این همه بستگی به محیط ساخت شما دارد. برای پاسخ دقیق دادن به این سوال اطلاعات بیشتری نیاز است.

 6. Aryan گفته؛
  14:03 1401/01/17

  سلام . میشه راهنمایی کنید
  برای اینکه بتونیم عروسکی داشته باشیم که حرف بزنه و حالت چهره تغییر بکنه . باید به چه صورت عمل کنیم ؟
  آیا باید دهان رو در حالت های مختلف طراحی کنیم و روی صورت عروسک جا گذاری کنیم

  • سلام دوست عزیز. هم میتونین از دهان مجزا استفاده کنین و جا به جا کنین. هم میتونین سر رو جابه جا کنین.. در هر صورت به تعدادی سر یا دهان در حالات مختلف تلفظ نیاز دارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0