لوگوی ایستانما

(Sam Fell) سام فل ؛ حضوری موثر در آردمن و لایکا

دسته بندی :پایگاه دانش, زیر ذره بین ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ایستانما 1601

 

 

خیلی‌ها سام فل (Sam Fell) را با انیمیشن کامپیوتری افسانه دسپرو (The Tale of Despereaux) می‌شناسند؛ اما آثار این انیماتور، کارگردان و فیلمنامه‌نویس انگلیسی بین طرفداران سینمای استاپ موشن محبوبیت زیادی دارد. پارانورمن (ParaNorman)  از ساخته های معروف اوست.

سام فل (Sam Fell)

ساموئل جیسون معروف به سام فل (Sam Fell) ، متولد سال ۱۹۶۵ است و در کنار کارگردانی و نویسندگی مثل خیلی ازهمکارانش، تجربه صداپیشگی شخصیت فیلم ها را هم دارد.

 

فعالیت‌های حرفه‌ای سام فل

او کار خود را در سال ۱۹۹۲ با کارگردانی و نویسندگی انیمیشن کوتاه پنیر بزرگ (The Big Cheese) برای کمپانی ۳ Peach animation شروع کرد. سپس به استودیوی انیمشن آردمن (Aardman)  پیوست و در سال ۱۹۹۶مسئولیت کارگردانی و نویسندگی پروژه‌ فیلم نوشابه (pop) را برعهده گرفت. سام فل در آردمن مدتی به عنوان کارگردان تبلیغات هم فعالیت می‌کرد.
در همان سال در پروژه انیمیشن استاپ موشن خمیری Wat’s Pig که کارگردان و نویسنده آن پیتر لرد بود، به عنوان انیماتور حضور داشت که این فیلم، نامزدی جایزه اسکار را برای کمپانی آردمن به همراه داشت.
رکس خپله (Rex the Runt) هم سریال تلویزیونی چند اپیزودی با تکنیک استاپ موشن خمیری بود که او در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ مسئولیت انیمیشن و کارگردانی آن را بر عهده داشت.

سام فل در دفتر کاری اش در حال مصاحبه

سام فل کارگردان انیمشن معروف برآب‌رفته (Flushed Away ۲۰۰۶)  بود. درضمن، صداپیشگی ۳ شخصیت را هم انجام داد. باید بگوییم که در این فیلم، برخلاف روند همیشگی آردمن، از تکنیک استاپ موشن استفاده نشد.
دو سال بعد در فیلم افسانه‌ی دسپرو  (The Tale of Despereaux) که کارگردانی آن را برعهده داشت، بازهم صداپیشه دوشخصیت بود. این فیلم هم یک انیمیشن کامپیوتری بود.
در سال ۲۰۱۲ با کمپانی لایکا همکاری نمود و به همراه کریس باتلر استاپ موشن فراموش‌نشدنی پارانورمن (ParaNorman) را کارگردانی کرد و نامزد اسکار برای بهترین انیمیشن شد.

sam-fell-paranorman
سام فل در کنار کریس باتلر؛ در مراسم اکران انیمیشن پارانورمن

کارگردانی ویدئوی کوتاه  (Sainsbury’s: The Greatest Gift 2016 ) هم یکی دیگر از کارهای این هنرمند است. در ساخت این انیمیشن پررنگ‌ و‌ لعاب چند دقیقه‌ای، از تکنولوژی چاپ سه‌بعدی استفاده شد و ماسک‌های متنوع صورت برای هرکدام از شخصیت‌ها چاپ شد تا تغییر حالات چهره در روند کار، با استفاده از این ماسک‌های چاپ‌شده انجام شود.

فرار مرغی ( Chicken Run ) کمپانی آردمن را که حتما به یاد دارید. بعد از پیتر لرد و نیک پارک که کارگردان‌های این اثر بودند؛ این‌بار بعد از ۲۰ سال سری دوم آن ( Chicken Run 2) به کارگردانی و نویسندگی سام فل در حال ساخته‌شدن است.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0