لوگوی ایستانما

همه چیز درباره لگو موشن و کاربرد آن در انیمیشن سازی استاپ موشن

دسته بندی :پایگاه دانش, مقالات تخصصی ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ایستانما 5604

 

 

شاید نتوان استفاده از لگو (LEGO) را بعنوان دسته ای مجزا در ساخت انیمیشن های استاپ موشن تقسیم بندی کرد، اما به قدری کاربرد وسیع و طرفداران بیشماری دارد که اگر می توانستیم آن را از زیر دسته Object Motion خارج کنیم، حتما بعنوان یکی از تکنیک های پرکاربرد انیمیشن استاپ موشن دسته بندی می کردیم!

احتمالا یکی از ساده ترین و در عین حال جذاب ترین راه برای شروع ساخت استاپ موشن استفاده از Lego یا همان بازی آجرچینی میباشد. در این میان عده ای تمام فرآیند ساخت انیمیشن خود را بر پایه استفاده از آجرهای لگو گذاشته و بدنبال آن سبک جدیدی را نام گذاری می کنند که در اصطلاح به legomation معروف است.

lego-shop
محبوبیت بازی لگو در سراسر دنیا به قدری زیاد است که حتی در ایام کرونا بازار لگو با افت آنچنانی مواجه نشد

عکس برداری از لگو بصورت جدی توسط جیسون روولدت (Jason Rowoldt) بنیانگذار کمپانی Brick films صورت گرفت. بعلت تولیدات فراوانی که توسط همین کمپانی و همین شخص در استاپ موشن های لگوموشن صورت پذیرفت، معادل دیگر Brickfilming نیز به جای legomation کاربرد دارد. با این حال تفاوت هایی بین legomation و Brickfilming وجود دارد که اگر بخواهیم سخت گیرانه نام گذاری کنیم، نباید به جای یکدیگر استفاده شوند. یکی از این تفاوت ها این است که در Brickfilming استفاده از انیمیشن های رایانه ای و همینطور تکنیک های جلوه های ویژه کامپیوتری نیز کاربرد دارد.

دلیل سادگی کار با لگو برخلاف دیگر متریال های موجود برای ساخت استاپ موشن، می توان ساختار از پیش تعریف شده آجری آن دانست که معمولا برای ثابت نگه داشتن آنها در کنار هم تجهیزات دیگری همچون چسب، آهن ربا یا هر چیز دیگری نیاز ندارند. همچنین عدم نیاز به حضور آرماتور در این سازه ها خود مزیت بزرگی به شمار می رود که بار زیادی را از دوش انیماتور بر می دارد.
همچنین در مقایسه با مدل های دیگر ساخت استاپ موشن همچون Clayanimatin یا معادل فارسی آن انیمیشن های خمیری، نیاز نیست نگران شکستن یا له شدن شخصیت های لگو باشیم.
متداول ترین روش برای ساخت لگوموشن استفاده از مینی فیگورهای آماده ای است که در بسته های فروش لگو وجود دارد. بدین گونه که دیگر شما نگران ساخت کارکترهای لگویی نیستید و تنها از این مینی فیگورها در پس زمینه ای ساخته شده از آجرهای لگو استفاده می کنید. با این حال دامنه حرکات و همینطور رفتارهای ممکن محدود بوده و نمی توان به اندازه سایر تکنیک ها روی آن مانور داد.

کارگاه های تخصصی آموزش ساخت استاپ موشن به وسیله لگو

تجهیزات استاپ موشنت رو خودت بساز!

اولین و تنها مجموعه ویدیوهای آموزشی ساخت تجهیزات استاپ موشن، دکور ، پاپت به همراه پشت صحنه ساخت استاپ موشن توسط برترین انیماتورهای دنیا 

اما این تمام ماجرا و قدرت لگو نیست! گاهی انیماتورهای حرفه ای برای ساخت استاپ موشن به وسیله لگو، خود را محدود به ساختار از پیش تعیین شده آن نمی کنند و ساختار جدیدی را تحت عنوان استاپ موشن های سه بعدی Mega Bloks شکل می دهند. در این فرم برخلاف مینی فیگور های آماده، انیماتور حجم های بزرگی را به وسیله لگو می سازد و بعبارتی کارکترهای متنوع و خلاقانه لگویی خلق می کند.

سرآمد استفاده از مدل های بزرگ لگو فیلم Robota ساخته Marc Beurteaux بوده که در سال ۲۰۰۵ اکران گردید. برای مشاهده و خواندن اطلاعات تکمیلی درباره استاپ موشن لگویی Robota اینجا کلیک کنید.

همچنین انیمیشن Little Guys ساخته David Pagano سال ۲۰۰۷ هم نمونه موفق دیگریست که توسط استودیوی Brickfilms ساخته شده است. برای مشاهده این ویدیو و اطلاعات تکمیلی اینجا کلیک کنید.

همه چیز درباره تاریخچه لگو (Lego)

واژه LEGO در اصل یک عبارت دانمارکی بوده و به معنی خوب بازی کردن می باشد. شروع این بازی به سال ۱۹۳۲ برمی گردد، زمانیکه اوله کرک کریستینسن (Ole Kirk Christiansen) قصد راه اندازی کارخانه ای کوچک برای ساخت اسباب بازی های چوبی در سر داشت. کارخانه وی که قرار بود در جنوب دانمارک و در شهری به نام بیلوند (Billund) تاسیس شود، نیاز داشت تا نامی برایش انتخاب شود. از همین رو کریستینسن مسابقه ای را در بین تمام کارمندان خود ترتیب داد و از آن ها خواست تا برای کمپانی اش نامی را انتخاب کنند.
اما به نظر این مسابقه یک سیاه نمایی بیش نبود و در نهایت نامی که خودش فکر می کرد بهترین نام موجود است را انتخاب کرد! واژه LEGO® تلفیق جالبی از دو واژه دانمارکی LEg و GOdt بود که در زبان فارسی می توان آن را خوب بازی کن ترجمه نمود.

۷ حقیقت جالب درباره لگو:

۱. مخترع لگو اوله کرک کریستینسن قبل از حضور در کارخانه لگو، تولیدی چوب و صنایع چوبی داشته و در کسب و کار خود ورشکست شده بود. ایده ساخت شرکت لگو برای ساخت مدل های چوبی کوچک برای کار نجاری اش بوده است.

۲. استاندارد لگو در تمام دنیا برابر بوده و اگر لگوهای ساخته شده در دهه ۱۹۶۰ به بعد را بیاورید، با لگویی که امسال ساخته شده است جفت کنید بدون هیچ مشکلی بر روی هم سوار می شوند. گفته می شود که ضریب خطای تولید لگو ۱۸ عدد در بین ۱ میلیون قطعه لگو می باشد!

۳. شرکت لگو بصورت سالانه ۳۶ میلیارد قطعه تولید می کند که با یک ضرب و تقسیم می توان به عدد حدود ۶۸ هزار لگو در دقیقه رسید!

۴. کشور آلمان تا قبل از ورود لگو ، وسیله ای تحت عنوان اسباب بازی نداشته است و ورود لگو به این کشور اولین اسباب بازی آن بود.

۵. ماده اصلی لگو از سال ۱۹۶۳ به بعد اکریلونیتریل بوتادین استایرن ( ABS یا acrylonitrile butadiene styrene) بوده که بعنوان پلیمری با استحکام بسیار بالا و مناسب شناخته می شود. پلاستیک های با جنس ABS به علت ارزان بودن و کم هزینه بودن آن مصارف تجاری زیادی دارند. از مهمترین آن می توان کاربردش در قلم های سه بعدی نام برد که تحت عنوان فیلامنت استفاده می شود. برای مطالعه بیشتر درباره قلم های سه بعدی و کاربرد آن در انیمیشن سازی اینجا کلیک کنید.

۶. شرکت لگو با آنکه با واژه خوب بازی کن روی کار آمد، شعاری متفاوت از این جمله را برای خود انتخاب کرده است! “بهترین هیچ وقت مناسب ترین نیست” شعاریست که LEGO محصولاتش را با آن به سراسر دنیا می فرستد.

۷. فرهنگستان ادب معادل فارسی LEGO را هم‌چین! در نظر گرفته و خدارو شکر به انتهای مقاله لگو نزدیک می شویم! وگرنه مجبور بودیم تا در این مقاله هم چین را به جای لگو به کار ببریم!

آموزش ساخت استاپ موشن لگو (legomation/brickfilm)

برای ساخت استاپ موشن لگو یا همان تولید ویدیو های لگوموشن، به یکسری ابزار و تجهیزات نیاز دارید که متفاوت از زمانیست که شما در حال ساخت استاپ موشن های دیگری همچون کات اوت موشن ، کلای موشن یا  پیکسلیشن هستید.

برای شروع، به یکسری کارکترهای لگویی نیاز دارید که اصطلاحا به آن ها مینی فیگور گفته می شود. مینی فیگورها به شما کمک می کنند تا زحمت ساخت کارکترهای لگو را بصورت دستی نکشید و در زمان صرفه جویی کنید. این مینی فیگورها در اشکال مختلف و کاربردهای متفاوت در سطح فروشگاه های کشور موجود است و می توانید آن ها را تهیه نمایید. در زیر می توانید لیستی از پرفروش ترین مینی فیگورهای لگو در فروشگاه دیجیکالا را مشاهده کنید.

پرفروش ترین مینی فیگورها در دیجیکالا

در قدم بعدی به یک صفحه لگویی نیاز دارید تا بتوانید مینی فیگورهای خود را بر روی آن حرکت دهید. این قسمت جزو وجه تمایزات ساخت استاپ موشن های لگویی با دیگر تکنیک هاست. چراکه برخلاف دیگر متریال ها و کارکترهای استاپ موشن، شما در اینجا نمیتوانید از یک سطح صاف و یا سطح یک میز استفاده کنید. چون مینی فیگورها در زمان تکان دادن بر روی سطح صاف ممکن است ایستایی لازم را نداشته باشند و بیفتند و یا حتی سر بخورند.

به همین منظور و برای آنکه زحمت ساخت ریگ هم از روی دوش شما برداشته شود، بهترین راه استفاده از صفحات صاف ساخته شده با لگو می باشد که می توانید آن را محکم به سطح میز و یا محیط کاری خود بچسبانید و از لغزش آن در زمان فیلمبرداری جلوگیری کنید.

در لیست زیر می توانید پرفروش ترین لگوها در فروشگاه دیجیکالا را مشاهده کنید.

پرفروش ترین لگوها در دیجیکالا

قدم بعدی آماده نمودن دوربین و تجهیزات ثبت تصویر است که می توانید از تلفن همراه هم استفاده نمایید. مهمتر از مدل دوربین، محکم بودن آن بر روی سه پایه بوده تا در زمان ثبت تصاویر، دوربین دچار لرزش نشود. بهترین راه حل هم استفاده از ریموت برای دوربین می باشد.

قدم بعدی تنظیم نور مناسب بوده که یکی از مهمترین فاکتورها برای ساخت استاپ موشن لگو می باشد. در ادامه مقاله شبکه ایستانما می توانید بهترین نوع نورپردازی برای ساخت لگوموشن را بخوانید.

نورپردازی مناسب برای ساخت استاپ موشن لگو

به گفته مجموعه فیلم سازی Brickfilms که تخصصا فعالیت خود را حول محور ساخت استاپ موشن های لگو قرار داده است، وجود حداقل چهار منبع نور را برای رسیدن به بهترین حالت روشنایی توصیه می کند. این چهار لامپ به صورت زیر در صحنه حضور پیدا می کنند:

Back light : این منبع نور برای روشن کردن پشت سوژه استفاده می شود. با قرار گیری این منبع نور، کارکتر لگو از پس زمینه جدا شده و ظاهر سه بعدی آن بیشتر به چشم می آید. همچین به خاطر ماهیت چند وجهی لگو، رئوس آن بیشتر به چشم آمده و زیبایی بصری خاصی پیدا می کند.

Background light: این منبع نور وظیفه روشن کردن پس زمینه را به عهده دارد. محل قرار گیری و جهت نورپردازی آن به سمت پس زمینه شما بوده و دکور استاپ موشنتان را نشانه می گیرد و از همین رو وظیفه ای متفاوت به نسب سه منبع نور دیگر بعهده دارد.

Key light: این نور که بعنوان تاثیرگذار ترین منبع نور در صحنه شناخته می شود، باید روشنایی زیادی داشته باشد و در زاویه ۱۵ الی ۴۵ درجه از سوژه یا دوربین قرار گیرد. به طوری که یک طرف سوژه را کاملا روشن و طرف مقابل آن سایه ای تشکیل شود. این منبع نور نباید نوری بسیار تیز و یا روشنایی کمی داشته باشد. بهترین وسیله برای تنظیم این نور استفاده از سافت باکس (SoftBox) بوده که می توانید از اینجا آموزش ساخت سافت باکس خانگی را آموزش ببینید.

Fill light: به واسطه شکل گرفتن سایه توسط Key light، منبع نور چهارم وظیفه دارد تا سایه های ایجاد شده را پوشش داده و کنتراست حاصله را کم کند. این نور در سمت مخالف منبع نور Key light قرار گرفته و با همان زاویه ۱۵ الی ۴۵ درجه تنظیم می شود.

 

با وجود چهار منبع نور، اما به این مدل از نور پردازی، نورپردازی سه نقطه ای (three-point lighting) می گویند؛ چراکه نور پس زمینه در این شمارش آورده نمی شود و صرفا برای روشن نمودن و نمایش جزییات پس زمینه کاربرد دارد.

4-point-lighting

مشاهده ویدیوی آموزش ساخت استاپ موشن لگو به زبان فارسی

محبوب ترین سازنده استاپ موشن های لگو در یوتیوب

ساخت لگوموشن های با موضوع غذا و خوراکی یکی از پرطرفدارترین استاپ موشن هاییست که می توان با یک جستجو و بررسی آماری ، به آن رسید. هرچقدر هم خلاقیت سازنده در ساخت این ویدیوها بیشتر باشد، شانس دیده شدن میلیونی آن نیز بیشتر است.

در این بین انیماتوری به نام Bebop در یوتیوب حضور دارد که تمام آنچه که شما از یک ویدیوی استاپ موشن لگوی خوراکی انتظار دارید را در اختیار شما قرار می دهد! از خلاقیت های بینظیر گرفته تا ساخت ویدیوهایی که پس از دیدن آنها با اینکه میدانید واقعی نیستند، اما همزمان هم گشنه تان می شود و هم شک می کنید که نکند واقعی باشد! بروم یک امتحانی بکنم!

Bebop در حال حاضر ساکن آمریکاست و عمده فعالیتش در یوتیوب بوده و می توانید از اینجا کانال یوتیوب او را دنبال کنید. با حضور ۷۲۳ هزار فالوور در زمان نگارش این مقاله ایستانما، جزو یوتیوبرهای معروف و مشهور در حوزه کاری اش به حساب می آید.

تا الان حدود ۱۵ ویدیو با موضوع غذا منتشر کرده و هر بار هم بازخوردهای بی نظیری را می توان در زیر کامنت ها و شبکه های مختلف او مشاهده نمود. از ساخت کیک های غول آسا با لگو گرفته تا ساندویچ های لذیذ و پیتزاهای معرکه لگویی!

بیشتر از این دلتان را آب نمی کنم و شما را به دیدن یکی از این ویدیوها دعوت می کنیم!

لگولند (Legoland)، شهری پر از اسباب بازی های لگو

سینه چاکان و عاشقان اسباب بازی لگو در دنیا کم نیستند! بخصوص آنهایی که سعی می کنند لحظات خوششان را در سرزمین های لگویی بگذرانند! لگولند(Legoland) عنوانی برای پارک های زنجیره ای و بزرگیست که در سراسر دنیا ساخته شده و از تجهیزات درون آن گرفته تا دکورهای ساخته شده در آن به وسیله لگو تزیین شده است.
اولین شهربازی لگو در شهر بیلوند دانمارک، زادگاه اولیه LEGO ساخته شد. لگولند بیلوند یکی از بزرگترین لگولندهای جهان است که با بیش از ۵۰ وسیله تفریحی مختلف میزبان تمام علاقه مندان به سبک های مختلف بازی لگو می باشد. از سرسره های بزرگ گرفته تا قلعه های لگویی و ترن های هوایی و …. ظاهر این شهربازی هم که تماما از لگو ساخته شده و از درب ورودی تا انتهای پارک شما را همراهی می کند.
یکی دیگر از کشورهایی که میزبان بازی لگو بوده و گفته می شود LEGO اولین اسباب بازی بچه های این کشور بوده است، آلمان می باشد. لگولند آلمان (Legoland Germany) هم جزو بهترین های خود بوده و در نزدیکی دهکده ای به نام گونزبرگ در جنوب آلمان بنا شده است.
وجه تمایز این لگولند با نمونه های مشابه خود محیط سرسبز و پر از هیجانیست که در یکایک محیط این شهر بازی به چشم می خورد. همچنین اقامتگاه های شبانه و همچنین هتل های اطراف این شهربازی ، این قابلیت را دارد که مسافران خود را تا صبح فردا همراهی می کند.

Christmas_at_LEGOLAND_Dubai_3_
نمایی از داخل لگولند دوبی با برف های مصنوعی

در سال ۲۰۱۶ مجهزترین شهربازی لگویی دنیا تحت عنوان لگولند دبی (Legoland Dubai) افتتاح شد که همانند دیگر تفرجگاه های دوبی هوش از سر آدم می برد! این مکان که به خاطر آب و هوای گرم عربی در مکانی سرپوشیده بنا شده است، از پارک آبی گرفته تا سرزمین های میناتوری ساخته شده با لگو را در خود جای داده است.

لگولند مالزی (Legoland Malaysia) هم پارک بعدی است که در سال ۲۰۱۲ در اسکندر پوتری ساخته شد و در حدود ۴۰ سرگرمی مختلف در خود جای داده است. در این لگولند اولین ترن هوایی لگویی ساخته شده و می توان با حضور در این لگولند برای اولین بار در دنیا، از آن لذت برد.
در ژاپن اما لگولند با هدفی متفاوت از دیگر جاها ساخته شده است. شهر ناگویا جزو شهرهای ژاپن است که توریست کمی به آن سفر می کند و دولت ژاپن برای پوشاندن نقص این شهر، در سال ۲۰۱۶ لگولند ژاپن (Legoland Japan) را افتتاح نمود تا کمی به جذب توریست کمک کند! عمده سرگرمی های درون این شهربازی مختص کودکان است و برای نوجوانان و بزرگسالان سرگرمی های آنچنانی ندارد.

رکوردهایی که با حضور لگو (LEGO) در گینس ثبت شد

تصویری از بزرگترین کشتی ساخته شده با لگو

بزرگترین درخت شکوفه گیلاس با لگو

ژاپن مهد شکوفه های گیلاس است و جشن های زیادی را در زمان شکوفه دادن این درخت در کشورشان برپا می کنند. به همین دلیل هم پارکی در شهر ناگویا ( Nagoya) میزبان ساخت بزرگترین درخت شوفه گیلاس به وسیله LEGO بود.
این درخت که توسط یک تیم اهل جمهوری چک طراحی و ساخته شد، حاصل ۶۷۰۰ ساعت کار و با حضور ۸۰۰هزار قطعه لگو ساخته شد. این درخت ۴.۳۸ متر بلندی، ۵.۴۲ متر طول و ۴.۹۳ متر عرض داشته است. در ادامه با هم ویدیوی مراحل ساخت این درخت را ببینیم.

بزرگترین کشتی ساخته شده به وسیله لگو

یک شرکت سازنده کشتی های تفریحی و تجاری، به مناسبت ساخت یک کشتی تفریحی ۱۸ طبقه اش تصمیم گرفت ماکتی کوچک از آن را با لگو درست کند و در نهایت تبدیل شد به بزرگترین کشتی ساخته شده دنیا به وسیله لگو! وزن این کشتی ۲۸۰۰ کیلو بوده و با کمک ۲.۵ میلیون قطعه LEGO ساخته شده است. طول آن ۸.۴۴ ، عرض آن ۱.۳۳ و همینطور ۱.۵۳ ارتفاع آن می باشد.
در ادامه با هم ویدیوی مراحل ساخت بزرگترین کشتی لگویی دنیا را ببینیم.

بزرگترین ساعت آفتابی ساخته شده به وسیله لگو

حضور ۴۵هزار لگو حول یک اسکلت فلزی، عنوان بزرگترین ساعت آفتابی دنیا را برای شهر پکن با موقعیت یک منطقه هنری به ارمغان آورد. این اثر در پایتخت چین به قطر ۲.۹۱ متر و ضخامت ۸۰ سانتی متر رکورد جدیدی بود که برای سازندگانش و همینطور کشور چین ثبت گردید.
برای ساخت این سازه از حضور متخصصان نجوم و همینطور مهندسان سازه مکانیکی استفاده شد و بیش از ۳ ماه زمان برای ساخت آن وقت صرف گردید. با هم ویدیوی مراحل ساخت آن را ببینیم.

ساخت بزرگترین کاروان لگویی دنیا

John Cochrane Advertising سازنده بزرگترین کاروان لگویی دنیا در استرالیا این رکورد را به ثبت رسانید. رکوردی که با حضور ۲۸۹هزار قطعه لگو درست شده و در حدود ۵ هفته هم برای ساختش زمان صرف کرده است. قطعات درون این کاروان هم بصورت نمادین به وسیله LEGO ساخته شده است و از امکانات اساسی همچون برق و آب و سرویس بهداشتی هم برخوردار است.
ویدیوی پشت صحنه این کاروان لگویی را در زیر مشاهده نمایید.

طولانی ترین سازه ساخته شده به وسیله لگو

این سازه که به طول ۳۵ متر ساخته شده است، برخلاف نمونه های قبلی هیچ کاربرد عملی ندارد! این اثر که در تل آویو اسرائیل بنا شده است، متشکل از ۵۰۰هزار قطعه LEGO می باشد و یکسال هم زمان برده است.
این برج که به نام برج عمر نامگذاری شده، در اصل مراسم یادبود کودکی ۸ ساله بود که در اثر سرطان فوت کرد و تا قبل از مرگش عاشق اسباب بازی لگو بوده است. در ادامه ویدیوی ساخت این برج بلند را ببینیم.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0