لوگوی ایستانما

پروژه مشترک دیزنی و هنری سلیک (The Shadow King) شکست خورد!

دسته بندی :ایستانیوز, پایگاه دانش ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ایستانما 1951

 

 

امروزه دیگر کمتر کسی است که کمپانی دیزنی (Disney) و انیمیشن های مشهورش را نشناسد؛ یا نداند که استودیوی لایکا (Laika) یکی از بزرگترین شرکت های ساخت استاپ موشن های حرفه ای است. آن قدر این استودیو ها در ذهن ما فوق العاده و ابرقدرت هستند که شاید باور نکنیم آن ها هم در روند تولید بعضی از پروژه هایشان شکست می خورند و میلیون ها دلار خسارت روی دستشان به جا می ماند!

انیمیشن پادشاه سایه (The Shadow King) پروژه استاپ موشن بزرگ شرکت دیزنی و به کارگردانی هنری سلیک (Henry Selick) بود که در کمال ناباوری فرآیند تولید آن متوقف شد!

ماجرا در دیزنی شروع شد…

اولین بار در سال ۲۰۱۰ پروژه جدید هنری سلیک (Henry Selick) با اسم “سایه ساز” (Shademaker)  معرفی شد و بعد ها به “پادشاه سایه” تغییر نام پیدا کرد. این خبر به معنی بازگشت هنری سلیک به استودیو انیمیشن دیزنی و دریافت بودجه از آن کمپانی بود.

 در سال ۲۰۱۱ مراحل تولید انیمیشن آغاز شد؛  اما در آن زمان چیزی در مورد انیمیشن یا پشت صحنه ی آن منتشر نشد. در آوریل ۲۰۱۲ دیزنی تاریخ اکران این پروژه را ۴ اکتبر ۲۰۱۳ تعیین کرد. (یعنی حدودا ۷ سال پیش!)

فیلم نامه اصلی بر اساس یک داستان بود که خود سلیک (Selick) آن را نوشته بود. در خلاصه این فیلم تخیلی، هیجانی و فانتزی آمده است:

“پادشاه سایه” یک داستان جالب و جادویی درباره هَپ (Hap) پسربچه ی یتیم ۹ ساله ای است که در نیویورک زندگی می کند. او دستان خیلی عجیبی دارد زیرا انگشتانش چند برابر بلند تر از حد نرمال است؛ به همین دلیل همیشه ژاکتی با آستین های بلند می پوشد تا دستانش را از دید بقیه پنهان کند.

اما وقتی با دختر سایه بان ملاقات می کند، از او یاد می گیرد که چطور با دستانش سایه های شگفت انگیزی خلق کند. هَپ دوباره زنده می شود و دست هایش به سلاح قدرتمندی تبدیل می شوند.

او در یک جنگ سایه ای به افرادی نیاز دارد تا بتواند پیروز شود، زیرا هیولایی خشمگین قصد کشتن برادرش، ریچارد و در نهایت نابودی نیویورک را دارد.

در استودیو دیزنی یک سال بر روی پادشاه سایه کار کردند، استوری‌بردها مشخص شد، عروسک ها و دکور ها ساخته شدند،  هنرمند ها جهت صداپیشگی تعیین شدند. حتی سکانس هایی از فیلم توسط انیماتور های استاپ موشن ضبط و در نهایت صدا گذاری شدند، اما قسمت تلخ ماجرا از آنجایی شروع شد که پس از صرف ۵۰ میلیون دلار، شرکت والت دیزنی به دلیل نگرانی در مورد هزینه ها و منافع آینده خود، در آگوست ۲۰۱۲ پروژه را تعطیل کرد و کل کارکنان که حدودا ۱۵۰ نفر بودند، اخراج شدند!

چیزی که شاید پیش از این به این شکل اتفاق نیفتاده بود. دیزنی برای این کارش دو دلیل داشت : اول اینکه پروژه به اندازه کافی پیشرفت نداشت، از برنامه عقب بود و تاریخ اکران را مشخص نمی کرد. دوم اینکه آن ها ترسیدند فیلم در نهایت به فروش خوبی نرسد و ضرر کنند. زیرا چند ماه قبل فیلم جان کارتر (John Carter) را اکران کردند که فروش خوبی نداشت و در گیشه شکست خورده بود! فیلم اکشن و علمی-تخیلی جان کارتر (John Carter) محصول سال ۲۰۱۲ استودیوی والت دیزنی آمریکا است که جی رسولو (Jay Rasulo) مدیر عامل دیزنی، بعد ها اعلام کرد در آن کار ۵۰ میلیون دلار باخته اند!


۲۰۱۲ سالی بود که در آن چند انیمیشن استاپ موشن، با کیفیت عالی منتشر شد؛ نظیر انیمیشن پارانورمن (Paranorman) محصول لایکا، دزدان دریایی! گروهی از ناجورها (The Pirates! Band Of Misfits) محصول آردمن (Aardman)  و فرنکن‌وینی (Frankenweenie) محصول والت دیزنی.

اما متأسفانه در آن سال هیچ یک از آن فیلم ها نزدیک به میزان فروش تولیدات انیمیشنی CGI (جلوه های ویژه کامپیوتری) فروخته نشدند؛ کار های CGI خوبی مانند  انیمیشن دلیر (Brave) ، رالف خرابکار (Wreck-It Ralph) و ظهور نگهبانان (Rise Of The Guardians) . به همین دلیل است که حتی افراد متبحری مانند سلیک (Selick) و دل تورو (Del Toro) با وجود داشتن استودیو، برای سرمایه گذاری در کار استاپ موشن با مشکل مواجه شدند.

در زمان تولید “پادشاه سایه” اخباری آمد که هنری سلیک و دیزنی قرار است یک پروژه مشترک دیگر نیز داشته باشند. این پروژه اقتباسی از کتاب قبرستان (The Graveyard Book) اثر نیل گیمن (Neil Gaiman) بود. در آن پروژه هم راه کارگردان و استودیو از هم جدا شد. در واقع فیلم کتاب قبرستان مُرد و دیگر ساخته نشد.

کار مثبت دیزنی این بود که بعد از تعطیل شدن پروژه، به سلیک اجازه داد تا بتواند برای حفظ اثر، فیلم پادشاه سایه (The Shadow King) را به استودیو های دیگر بفروشد.

لایکا هم زیر بار ساخت انیمیشن The Shadow King نرفت!

برای تکمیل این پروژه استاپ موشن، لایکا (Laika) بهترین گزینه بود. زیرا سلیک قبلا هم با همکاری این استودیو، انیمیشن مشهور و موفق کورالین (Coraline) را ساخته بود و مکانی امن تری برای او به حساب می آمد.

پس از مذاکره با لایکا، آن ها جهت بودجه مورد نیاز برای پایان فیلم به هیچ توافقی نرسیدند. استودیویی که پیش از این با سلیک همکاری خوبی داشت، فکر کرد که پروژه “پادشاه سایه” ریسک بالا و خطرناکی دارد؛ بنابراین در آن جا هم خریداری نداشت.

در پایان سال ۲۰۱۲ ، پس از اینکه دیزنی و لایکا پروژه را رد کردند، هنری سلیک كاملاً از این مسئله رنجیده شده بود، اما هنوز به پایان یافتن فیلم خود امیدوار بود.

ویدیوی لو رفته از انیمیشن پادشاه سایه (The Shadow King) اثر هنری سلیک

حمایت K5 از هنری سلیک

 در سال ۲۰۱۳ ، شرکت K5 International  تصمیم گرفت از انیمیشن استاپ موشن جدید “پادشاه سایه” پشتیبانی و حمایت کند. K5 International یک شرکت آلمانی است که حقوق فیلم را خریداری می کند و سپس آن را به توزیع کنندگان در کشورهای مختلف جهان می فروشد.

 

الیور سایمون (Oliver Simon)  و دانیل باو (Daniel Baur) ، بنیانگذاران K5 در بیانیه ای گفتند:

” ما بلافاصله فهمیدیم که The Shadow King یک چشم انداز خارق العاده و هیجان انگیز است که نیاز به پشتیبانی دارد. کمک ما به استعداد هنری سلیک به عنوان یک داستان سرا، برای ما یک لذت مطلق است. و همچنین تعهد K5 را برای آوردن پروژه های بزرگتر و جسورانه تر به بازار نشان می دهد. “

 

همچنین شریک فروش، کارل کلیفتون (Carl Clifton) افزود:

“آثار هنری سلیک بهترین تجارت است! فیلم های او کلاسیک در لحظه هستند و بارها و بارها مخاطبان خانوادگی را در سراسر جهان خوشحال می کنند. “

 

بنابراین اعلام شد که این انیمیشن توسط K5 تولید و توزیع می شود و در اواخر سال ۲۰۱۹ یا پاییز سال ۲۰۲۰ در سینماهای ایالات متحده به طور گسترده اکران خواهد شد.

 

در نهایت “پادشاه سایه” به کجا رسید؟

باید بگوییم که در واقعیت، بعد از گذشت چند سال، این انیمیشن هرگز به سرانجام نرسید. پادشاه سایه (The Shadow King) اگر این سرنوشت نامعلوم را نداشت، یکی از آن پروژه هایی بود که می توانست بسیار عالی ظاهر شود. این ریسک و شکست می تواند برای هر پروژه ی استاپ موشن دیگری اتفاق بیفتد زیرا به زمان و نیروی انسانی زیادی نیاز دارد؛ اما افرادی موفق اند که ریسک پذیر باشند!

 

هنری سلیک  پس از این جریانات به چند پروژه دیگر پیوست؛ از جمله فیلم وندل و واید (Wendell And Wild)  که یک انیمیشن استاپ موشن به کارگردانی سلیک است و قرار است در سال ۲۰۲۱ توسط نتفلیکس (Netflix) توزیع شود.

پشت صحنه مراحل ساخت استاپ موشن " پادشاه سایه "

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0