لوگوی ایستانما

۱۴ حقیقت جالب از انیمیشن آقای فاکس شگفت انگیز که نمی دانید

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ایستانما 4008

 

 

آقای فاکس شگفت انگیز (fantastic mr fox)، اولین فیلم استاپ موشن وس اندرسن (Wes Anderson) هست که براساس کتاب رمان کودکانه ای به همین نام ساخته شد. این انیمیشن ماجراجویی، کمدی، جنایی، درام و خانوادگی، محصول سال ۲۰۰۹ کشور آمریکا می باشد. تجربه شیرین ساخت استاپ موشن توسط اندرسون باعث شد تا دومین فیلم خود را نیز با کمک همین تکنیک و با نام جزیره سگ ها (Isle of Dogs) بسازد که در سال ۲۰۱۸ اکران گردید.

فیلم Fantastic Mr. Fox با الهام از داستان کلاسیک رولد دال (Roald Dahl) به موفقیتی  مهم و تجاری رسید و از سوی طیف گسترده ای مورد ستایش قرار گرفت. هزینه‌ی تولید فیلم حدودا ۴۰ میلیون دلار بود و در نهایت فروش گیشه ۴۶٫۴ میلیون دلار را تجربه کرد.

این انیمیشن داستان روباهی به نام فاکس را روایت می کند که بسیار خانواده دوست است ولی ذاتا خوی وحشی گری دارد و همین باعث می شود تا از مزارع اطراف دزدی کند. کشاورزان، محل زندگی او را پیدا می کنند و سعی در انتقام دارند. بقیه ی حیوانات منطقه نیز دچار ضرر می شوند و سعی دارند در کنار هم با کشاورزان ترسناک مقابله کنند.

محتوای جالب این انیمیشن نشان می دهد که هر کس استعداد و ویژگی های متفاوتی دارد و با حضور در کار تیمی این توان مندی ها به کار می آید؛ این نکات ریز می تواند برای پدر و مادر ها آموزنده باشد تا فرزندشان را با دیگران مقایسه نکنند.

در این مقاله شبکه ایستانما میخواهیم مروری داشته باشیم بر ۱۴ نکته جالب از این انیمیشن که آن را واقعا شگفت انگیز می سازد. تا انتها با ما همراه باشید.

۱۴.

کارگردان لباس خودش را تن شخصیت اصلی کرده است

آقای فاکس شخصیت عجیب و غریبی دارد؛ به نوعی هم کلاسیک هست و هم مدرن. جالب است بدانید که آقای فاکس اغلب لباس هایی شبیه به لباس های وس اندرسون می پوشید.

این کارگردان هالیوودی در جایی گفته است : “دلیل استفاده من از کت و شلوارم (برای لباس عروسک) این بود که من واقعا آن را دوست داشتم و فکر کردم او هم احتمالاً دوست دارد. من فقط فکر کردم که مخمل خواب دار ممکن است برای آقای فاکس هم جالب باشد! ” بنابراین طراحان لباس در مراحلی از تولید با خیاط آقای کارگردان مشورت کرده اند که لباس عروسک چطور دوخته شود.

۱۳.

جوایز و افتخارات Fantastic Mr. Fox

آقای فاکس شگفت‌انگیز، نخستین انیمیشن ساخته وس اندرسن  (Wes Anderson) و نخستین انیمیشن استاپ موشن توزیع‌شده توسط شرکت “فاکس قرن بیستم” (۲۱st Century Fox) می باشد که جوایز مختلفی در سال ۲۰۱۰ دریافت کرد؛ از جمله:

 • کاندیدای اسکار بهترین انیمیشن
 • کاندیدای اسکار بهترین موسیقی متن
 • دو جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی

۱۲.

۱۰۲ عروسک فقط برای شخصیت آقای فاکس!

شخصیت های موجود در این فیلم زیاد و متنوع بودند؛ از انواع حیوانات گرفته تا آدم های کوچک و بزرگ؛ جمعا برای ساخت آن ها نیاز به تولید ۵۳۵ عروسک بود و از این تعداد ۱۰۲ عروسک فقط مربوط به شخصیت اول فیلم است که در سایز ها و حالات مختلف ساخته شدند.

اگر هنگام تماشای فیلم به حرکت بدن حیوانات خوب نگاه کنید، موی زیبای آن ها توجه شما را جلب می کند. چرا که با کرک و موی خز واقعی ساخته شده اند.

۱۱.

فقط یک سکانس استاپ موشن نبود!

در ظاهر این طور به نظر می رسد استفاده از تکنیک های CGI  برای ساخت انیمیشن خیلی به صرفه تر است؛ هزینه ی کمتری دارد و راحت‌تر از گرفتن ۲۴ عکس برای هر یک ثانیه است. همین باعث می شود امروزه کارگردانان و سازندگان زیادی از این تکنیک استفاده کنند اما در نهایت فیلم شان آن نتیجه مطلوب را نداشته باشد!

در استاپ موشن آقای فاکس شگفت انگیز فقط در یک صحنه از CGI استفاده شده که آن هم مربوط به زمانی است که سیلی از آب سیب وارد راه زیر زمینی شد و حیوانات را به فاضلاب انداخت. بقیه سکانس ها با روش فیزیکی عروسک سازی و استاپ موشن ساخته شده است.

۱۰.

احترام به نویسنده‌ی اصلی اثر Roald Dahl

همان طور که گفته شد این انیمیشن اقتباسی از کتاب رمان کودک با همین نام است که توسط رولد دال (Roald Dahl) نویسنده ی مشهور بریتانیایی نوشته شده است.

سازندگان فیلم تصمیم گرفتند برای احترام به نویسنده ی اصلی، حال و هوایی از زندگی او را به فیلم وارد کنند که کاری ارزشمند است. به عنوان مثال چهره‌ی یکی از شخصیت های داستان الگو گرفته از چهره‌ی دال (Dahl) است؛ دهکده ای که روباه در آن زندگی می کند و درخت تنومندی که در آن وجود دارد، شبیه مکان زندگی اوست.

حتی نحوه ی نشستن اقای فاکس روی صندلی برگرفته از زمانی است که نویسنده مشغول نوشتن رمان خود بوده است.

۹.

آقای فاکس شگفت انگیز اولین کتاب کارگردان بود

یادتان هست نام اولین کتابی که خواندید چه بود؟ اولین کتابی که وس اندرسون داشت Fantastic Mr. Fox بود؛ او در کودکی تصور هم نمیکرد که زمانی کارگردان انیمیشن الهام گرفته از اولین کتابش بشود.

روالد دال (Roald Dahl)  ، نویسنده ی این کتاب یکی از تأثیرگذارترین و برجسته ترین نویسندگان کودکان است؛ که از آثار او می توان کتاب های افسانه ای چارلی، کارخانه شکلات سازی، BFG و جادوگران را نام برد.

۸.

سکانسی از فیلم دوباره عکاسی شد، زیرا انجمن سینمای آمریکا آن را قبول نکرد

انجمن سینمایی آمریکا یا انجمن تصاویر متحرک آمریکا (Motion Picture Association of America)  به اختصار “MPAA”، سازمانی سینمایی در ایالات متحده‌ی آمریکا است که مسئول کنترل محتوا و درجه‌بندی فیلم‌ها در سرتاسر آمریکا می باشد و از پنج استودیو بزرگ فیلم‌سازی جهان موسوم به “Big Five” ( استودیو سینمایی والت دیزنی، پارامونت پیکچرز، یونیورسال استودیوز، برادران وارنر، سونی پیکچرز ) و سرویس استریم نتفلیکس تشکلیل شده است.

جالب است که بدانید انیمیشن سینمایی آقای فاکس شگفت انگیز نیز با سانسور و ضبط مجدد مواجه شده است زیرا در انیمیشن سکانسی جنگی بین روباه و موش صحرایی شکل می گیرد و در این مشاجره، موش صحرایی که مسوول امنیت یکی از مزرعه ها بود، می میرد. انجمن سینمایی امریکا تصور می کند که در این صحنه ی مرگ، موش صحرایی خون ریزی می کند و مجبور می شود از خون خودش بنوشد.

بنابراین این صحنه دوباره عکس برداری شد؛ موش ضعیف شده و دوست دارد چیزی بنوشد؛ که اقای فاکس از گودالی نزدیک آنجا برایش نوشیدنی می آورد.

پشت صحنه ساخت انیمیشن آقای فاکس شگفت انگیز

Behind the scenes of fantastic Mr. Fox stop motion

۷.

ضبط صدای گویندگان در فضای طبیعی

از آن جایی که جریان فیلم نامه عمدتا مرتبط با طبیعت، مزرعه، حیوانات و … است، وس اندرسون تصمیم گرفت صدای بازیگران را در فضای واقعی و نزدیک به مکان های موجود در داستان ضبط کند تا طبیعی تر به نظر برسد.

به قول خودش او یک اردوی تابستانی ترتیب داد و با بازیگران به مزرعه ای در کانکتیکات رفتند تا ضبط های اولیه را در مکان های طبیعی مختلف انجام دهند.  مثلا اگر سکانسی مربوط صحبت روباه داخل اتاق زیر شیروانی بود، جورج کلونی (بازیگر و گوینده صدای آقای فاکس) متن خود را در اتاق زیر شیروانی می خواند.

۶.

اسم کریستوفرسون را دوست دارم!

یکی از شخصیت های با استعداد انیمیشن، کریستوفرسون برادرزاده ی آقای فاکس بود که به دلیل مریضی سخت پدرش به خانه ی آن ها آمده بود. مدام از سمت عمویش مورد تمجید و تعریف قرار می گرفت و همین حرص پسر اقای فاکس (اَش) را برمی انگیخت.

او یک شخصیت اصلی بود که برای فیلم ساخته شد و نویسندگان فیلمنامه یعنی وس اندرسون (Wes Anderson)  و نوآ بامباک (Noah Baumbach)  اسم خواننده ای به نام کریس کریستوفرسون (Kris Kristofferson) را روی آن گذاشتند؛ البته این نام گذاری فقط بخاطر کار این خواننده نبود؛ بیشتر به این دلیل بود که کارگردان از این نام خوشش می امد.

۵.

تیم برتون نیز در زمانی کوتاه بود

تیم برتون (Tim Burton) یکی از مشهور ترین و با تجربه ترین کارگردانان استاپ موشن است که آثاری نظیر استاپ موشن عروس مرده (Corpse Bride) ، فرنکن ‌وینی (Frankenweenie) و کابوس قبل از کریسمس (The Nightmare Before Christmas) را در دفتر کارگردانی و تهییه کنندگی خود دارد.

در بازه ی طولانی که وس اندرسون (Wes Anderson) مشغول اقتباس فیلم نامه از کتاب بود؛ بخش های اولیه فیلم درحال تولید بودند و کارگردانان مختلفی به پروژه پیوستند؛ یکی از این کارگردانان مطرح، تیم برتون (Tim Burton) بود که سرانجام تولید این انیمیشن را رها کرد.

۴.

بسیاری از فیلم در خانه ی ROALD DAHL نوشته شد

وس اندرسون برای نوشتن اقتباسی از کتاب به خانه ی دال در باکینگهام شایر انگلستان  (Buckinghamshire, England) رفت و در آنجا ساکن شد تا در کنار نویسنده بخش عمده ی فیلم نامه را بنویسد؛ به همین دلیل در بخشی از تولید فیلم در استودیوی اصلی نبود و دورا دور پیگیری میکرد.

۳.

انیمیشنی که آبش پلاستیکی بود!

انیمیت حرکت آب، چه در بستر رودخانه و آبشار و چه در حد اشک چشم می تواند به نوعی چالش برانگیز باشد؛ در این فیلم آب جاری از پلاستیک ساخته شده بود و میتوانیم بگوییم که واقعا هم گول خوردیم!

۲.

پایان فیلم بر اساس پایان نسخه ی خطی کتاب است

وس اندرسون کارگردان اقای فاکس شگفت انگیز : ” ما نسخه خطی Fantastic Mr. Fox را داشتیم كه پایان متفاوتی داشت و از آن در فیلم استفاده كردیم، این ایده در کتاب (چاپ شده) وجود ندارد، اما در نوشته های رولد دال وجود دارد!”

۱.

صداپیشگی توسط بازیگران مطرح

در این انیمیشن بازیگران برجسته‌ای همچون جرج کلونی (آقای فاکس/روباه)، مریل استریپ (خانم فاکس/روباه)، جیسون شوارتزمن (اَش/پسر روباه)، بیل مری (بجر/گورکن)، ویلم دافو (رَت/موش صحرایی)، والاس ولودارسکی، اریک چیس اندرسون و مایکل گمبون به‌جای شخصیت‌ها صحبت کرده‌اند.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. بهارک همتی گفته؛
  00:51 1399/11/26

  صدای دوبلور فارسی آقای فاکس هم خیلی زیبا بود. آقای کیکاووس یاکیده به جای آقای فاکس صحبت کرد که خیلی عالی بود.
  مممون از مترجم گرامی مطلب.

لینک کوتاه:
0