لوگوی ایستانما

۱۲ حقیقت جذاب از انیمیشن غول‌های پاکتی (The Boxtrolls, 2014)

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ایستانما 922

انیمیشن غول‌های پاکتی (The Boxtrolls, 2014)، یک انیمیشن معمولی نیست! بلکه یک اثر خلاقانه با تم خانوادگی است که یک داستان ماجراجویانه در دل زمین و از میان خانواده‌ای از باکسترول‌ها را روایت می‌کند. استودیوی لایکا (Laika Animation company) با میدان دادن به دو کارگردان مشتاق انیمیشن سازی در کنار یک تیم بزرگ هنری، این اثر زیبا را به بینندگان خود ارائه می‌کند. در واقع این یک انیمیشن ترکیبی از استاپ موشن و جلوه‌های ویژه جذابی است که شما را با دنیای اگز و چالش‌های پیش روی او آشنا می‌کند.

 

 

The Boxtrolls

۱. باکسترولز بر اساس یک کتاب

همه چیز از آن جا شروع شد که لایکا حدود ۱۰ سال پیش تصمیم گرفت تا بر اساس کتاب آلن اسنو (Alan Snow) به نام  Here Be Monsters شروع به زنده کردن The Boxtrolls کند. این اتفاق مصادف با انیمیشن کورالین (Coraline, 2009) بود. قطعا تغییر و تبدیل داستانی با بیش از ۵۰۰ صفحه و شخصیت‌های نسبتاً پیچیده برای یک فیلم ۹۰ دقیقه‌ای دشوار بود. در نهایت، تیم سازنده تصمیم گرفتند تا بخش کوچکی از کتاب را که شامل عنصر خانواده بود را جدا کنند و فیلم را بر اساس آن طراحی کنند.

مثلا صحنه‌ای از داستان که باکس‌ترول‌ها نوزاد کوچکی را در سطل زباله پیدا کردند و تیم لایکا به خوبی می‌دانست که در این قسمت دنبال چیست؛ باکس‌ترول‌هایی که با پانتومیم حرف می‌زنند چون که آنها نمی‌توانند صحبت کنند و شما نمی‌توانید بفهمید چه می‌گویند. همه‌ی این ایده‌های اولیه و خام روی هم جمع شده بود تا اینکه گراهام به جمع پیوست و به این ایده‌ها سر و سامان داد.

The Boxtrolls

۲. شخصیت‌های مستطیلی!

بیایید کمی‌ با داستان و فضای این انیمیشن آشنا شویم. غول‌های پاکتی اثبات می‌کند که قهرمانان می‌توانند در همه شکل‌ها و اندازه‌ها باشند؛ حتی مستطیل‌! این انیمیشن، داستان جامعه‌ای از موجودات بداخلاق و بدجنس را روایت می‌کند که یک پسر یتیم به نام اگز (Eggs) را به تنهایی و با مهر و محبت بزرگ می‌کنند. باکس‌ترول‌ها در زیر خیابان‌های چیزبریج (Cheesebridge) در یک اقامتگاه غارنشین شگفت‌انگیز پنهان شده‌اند. آن‌ها به گشت و گذار مخفیانه و شبانه در اطراف شهر، جمع آوری غذا و خوش گذرانی علاقه زیادی دارند. همه چیز خوب پیش می‌رود تا زمانی که اگز تصمیم می‌گیرد با همنوعان خود روبرو شود.

The Boxtrolls

۳. کاراکترهای جالب ولی عجیب

شخصیت‌ها ‌همیشه به جنبه‌های روشن زندگی نگاه می‌کنند. باکس‌ترول‌ها نام‌هایی مانند ماهی، کفش و تخم‌مرغ را از برچسب روی جعبه هایی که به عنوان لباس می‌پوشند، انتخاب می‌کنند. شخصیت اصلی داستان یعنی اگز، به جای زبان معمولی باکسترول مانند خانواده فرزندخوانده اش انگلیسی صحبت می‌کند چون او نقص گفتاری دارد.

۴. تیم کارگردانی عالی

فیلمسازان بزرگی که پشت این اثر بودند، یعنی آنتونی استاکی (Anthony Stacchi) و گراهام آنابل (Graham Annable)، در ساخت این فیلم که تم خانوادگی بیشتری نسبت به آثار قبلی لایکا داشت، با چالش‌های متفاوتی روبرو بودند. این کار دومین تجربه استاکی و اولین تجربه آنابل در کارگردانی مشترک بود.

رزومه کاری آنابل شامل تیتراژ جنگ ستارگان: اپیزود سوم (Star Wars: Episode III)، پارانورمن (Paranorman)، سم و مکس (Sam and Max) و کورالین (Coraline) است. از سوی دیگر، استاکی روی فیلم‌های معروفی مانند بازگشت به آینده (Back to the Future)، هوک (Hook)، موشک‌انداز (The Rocketeer, Ghost)، روح (Ghost)، جیمز و هلوی غول‌پیکر (James and the Giant Peach) و مورچه‌ای به نام زی (Antz) کار کرده است.

The Boxtrolls

۵. یک فرصت طلایی برای آنابل

برای آنابل، این کار مثل یک شغل رویایی بود. او به نمایش احساسات کاراکترها از روی زبان بدنی علاقه زیادی داشت و این بهترین فرصت برای گراهام بود. یک صحنه بود که هیچ دیالوگی در آن وجود نداشت و فقط دو باکسترول بودند که یک بچه کوچولو را پیدا می‌کردند و همه چیز باید با عبارات و حرکات منتقل می‌شد. در اینجا بود که تصور واضحی از آنچه قرار بود ساخته شود به دست آمد.

۶. صداهای آشنا

صداهای کاراکترها در غول‌هاي پاکتی ممکن است برایتان آشنا به نظر برسند. صداپیشگان شامل برخی از مشهورترین بازیگران بریتانیایی از جمله سایمون پگ (Simon Pegg)، نیک فراست (Nick Frost)، سر بن کینگزلی (Sir Ben Kingsley)، آیزاک همپستد رایت (Isaac Hempstead-Wright)، جرد هریس (Jared Harris) و ریچارد آیواده (Richard Ayoade) هستند.

The Boxtrolls

۷. چند نکته که مغزتان را منفجر می‌کند!

– فیلم غول‌های پاکتی ۸۷ دقیقه است که یعنی ۵۲۲۰ ثانیه بوده و از ۱۲۵۲۸۰ فریم ساخته شده است؛ در نتیجه ۱۲۵۲۸۰ فرصت برای خطا وجود داشته است!

– ۱۴ پارچه مختلف در کلاه سفید لرد پورتلی ریند (Lord Portley-Rind) وجود دارد!

– کوچک‌ترین لباس‌های فیلم متعلق به دوران کودکی اگز بود. ژاکت او به اندازه ۳.۵ اینچ از یک سرآستین تا سرآستین دیگر بود و جوراب کودک به طول ۵/۸ اینچ!

– شعله‌های استاپ موشنی که در کوره Mecha-Drill دیده‌اید، به لطف یک آی پد (iPad) است که یک ویدیو را در داخل دستگاه نمایش می‌دهد.

– بیش از ۲۰۰۰۰ وسیله دست ساز برای فیلم ساخته شد!

– ۵۵ مجسمه مختلف پنیر برای The BOXTROLLS ساخته شد.

The Boxtrolls

۸. تکنیک‌های انیمیشن سازی باکسترولز

دوستان دقت داشته باشید که این فیلم، یک انیمیشن معمولی نیست که در دنیای دیجیتال پیش نویس و فیلمبرداری شده باشد. در پشت صحنه انیمیشن غول‌های پاکتی می‌بینید که همه چیز دست ساز است. دنیای بزرگ Boxtrolls را تصور کنید و جزئیات آن را از صحنه تا لباس‌ها ‌و عروسک‌ها ‌را مرور کنید. هر کدام از حالت‌های چهره به سختی ساخته می‌شود و با هر فریمی ‌که می‌گذرد عوض می‌شود. همچنین هر عکس دو بار گرفته می‌شود، یکی برای دوربین‌های چپ و دیگری برای دوربین‌های راست. رعایت تمام این جزئیات، انیمیشن غول‌های پاکتی را بسیار جذاب و ارزشمند ساخت.

The Boxtrolls

با حتی یک بار تماشای انیمیشن غول‌های پاکتی، روان بودن فریم‌های فیلم توجهتان را جلب خواهد کرد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که علت آن چیست؟ مسلما هیچ کدام از این دو کارگردانان غول‌های پاکتی ادعا نمی‌کنند که یک تکنیک استاپ موشن سازی تماما خالص را دنبال می‌کنند. به خصوص در این فیلم، از همان ابتدا هدف آن بود که کار ترکیبی باشد. لایکا یک بخش VFX واقعا قوی با مجموعه‌ای باورنکردنی از هنرمندان حرفه‌ای دارد که در کنار بخش هنری می‌توانند تمام اشیاء فیزیکی موردنیاز را ایجاد کند. در واقع باکسترولز، همکاری مفیدی بین طراحان استاپ موشن و از سوی دیگر متخصصان جلوه‌های ویژه و CGI بود.

در واقع یکی از افتخارات استودیوی لایکا، ادغام هنرهای دست ساز سنتی با تکنیک‌های استاپ موشن سازی برای فیلم‌های بلند است. لایکا می‌تواند ترکیبی عالی و هنرمندانه از تاریکی و نور ایجاد کند که یک تجربه سینمایی فوق العاده و متفاوت را به ارمغان می‌آورد.

The Boxtrolls

۹. از استودیو تا فرودگاه بوستون!

جالب است بدانید که فرودگاه بوستون به تولید صداهای پشتیبان کمک کرد. به غیر از صداها و آهنگ ها، نویزهای دیگری نیز در فیلم وجود دارد. از آنجایی که باکسترول‌ها، ابزار مردم را می‌دزدیدند، این فیلم نیاز به صدایی شبیه به تعداد زیادی ابزار و گجت داشت. سازندگان نیز منبع صدای خود را در برخی آثار هنری عمومی‌به نمایش گذاشته شده در فرودگاه بوستون یافتند که از ابزارآلات فلزی تشکیل شده و هیچ کارکردی نداشتند.

The Boxtrolls

۱۰. استراتژی لایکا

آن چه به سرعت تولید کمک کرد، کار گروهی بود. ساخت و فیلمبرداری اکثر فیلم‌های استاپ موشن نسبت به Boxtrolls بیشتر طول می‌کشند. لایکا با این سیاست که تیم‌های موفق قبلی خود را حفظ کرد، توانست تا حدودی روند را ساده کند. این در حالی است که اکثر استودیوها پس از ساخته شدن یک فیلم، تیم را منحل می‌کنند. این به لایکا اجازه می‌دهد تا از استخدام، آموزش و سایر فرآیندهایی که باعث کند شدن یک فیلم استاپ موشن در اکثر استودیوها می‌شود، اجتناب کند. به هر حال، یک هفته طول می‌کشد تا فیلمی‌ به ارزش یک تا دو دقیقه تهیه شود.

۱۱. ترتیب کار ویژه

خوب است بدانید که لایکا از ترکیب منحصر به فردی از انیمیشن‌های سنتی، مدل‌های سه بعدی کامپیوتری و استاپ موشن استفاده می‌کند. قبل از ساخت دکورها، وسایل و قطعات دیگر، این شرکت ایده‌های اولیه‌ی صحنه را طراحی می‌کند و حرکت شخصیت‌ها و زوایای دوربین را ثبت می‌کند تا سازندگان دقیقا بدانند که چگونه مجموعه‌ها را بسازند. این مراحل بر اساس آن چه در استوری برد تعریف شده، طراحی می‌شوند.

در طول انیمیشن، هر چیزی که شخصیت‌ها لمس می‌کنند به یک مدل فیزیکی تبدیل می‌شود در حالی که پس‌زمینه‌ پشت مدل‌ها روی یک پرده سبز عکس‌برداری می‌شوند و بعداً به صورت الکترونیکی به ویدیو اضافه می‌شوند. سپس کار را افکت‌هایی مانند مه یا باران و یا کاراکترهای پس‌زمینه و اضافی تکمیل می‌کنند.

The Boxtrolls

۱۲. قدرت نمایی پرینت سه بعدی

قدرت پرینت سه بعدی برای بیان تاثیرگذار شخصیت‌ها ‌نیز در این انیمیشن به نمایش گذاشته می‌شود. همانطور که می‌دانید هر استاپ موشن به چهره‌های زیادی نیاز دارد. هرچه تعداد چهره‌ها بیشتر باشد، کمتر متوجه جهش بین چهره‌های شخصیت‌ها در هنگام تغییر می‌شوید. انیماتورهای Boxtrolls حدود یک و نیم میلیون چهره برای کاراکترهای خود ساختند که اگر چاپ سه بعدی نبود، ساخت این حجم از چهره هرگز امکان پذیر نبود!

The Boxtrolls

همچنین شما می‌توانید از تماشای انیمیشن جذاب غول‌های پاکتی در تلویزیون ایستانما لذت ببرید.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0