لوگوی ایستانما

۸ انیمیشن استاپ موشنی که حتما باید ببینید

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۱۳ آبان ۱۴۰۰ ایستانما 2069

قدیمی‌ترین انیمیشن‌های دنیا به روش استاپ موشن ساخته شده‌اند. استاپ موشن هنری است که قدمت آن به ۵۲۰۰ سال پیش می‌رسد که در مقاله اولین استاپ موشن زوتروپی جهان در شهر سوخته ایران به آن اشاره کرده‌ایم. با رشد صنعت تبلیغات و نیاز به عکس‌ها و ویدئوهای زنده و ارگانیک، هنرمندان و مخصوصا مجموعه‌های مالی و اقتصادی دوباره به تکنیک استاپ موشن روی آورده‌اند؛ بنابراین استاپ موشن‌های زیادی برای تماشا کردن وجود دارند که تماشاچی از دیدن آن‌ها لذت می‌برد. در این مقاله شبکه ایستانما ۸ استاپ موشن خاص لیست شده‌اند که به معرفی آنها می‌پردازیم.

 

 

۱. Negative Space (فضای منفی)

Negative Space

استاپ موشن فضای منفی، تعریف دقیقی از یک استاپ موشن کلاسیک و جامع است که به ما کمک می‌کند تا به دیگران نشان دهیم چرا از استاپ موشن لذت می‌بریم. در این استاپ موشن زیبا، طراحی منحصر به فرد کاراکترها در کنار تصاویر انتزاعی و با هدف روایت داستان به کار رفته‌اند. داستان در مورد مردی است که راجع به چمدان بستن خاص پدرش صحبت می‌کند. این استاپ موشن بسیار آرام و موزون است و جلوه‌های بصری زیبایی دارد که داستان را به پیش می‌برد.

انیمیشن Negative Space

۲. The Periwig-Maker (کلاه گیس ساز)

The Periwig Maker

این استاپ موشن با تکنیک پاپت می باشد که در کمپانی Mackinnon and Saunders ساخته شده است. گوینده متن فیلم کِنِت برانا (Kenneth Branagh) است که با صدای مردانه و خش دار خود رنگ و بوی زیبایی به فیلم بخشیده است. این فیلم در مورد حماقت و ناآگاهی مردم در مقابل ویروس طاعون است که طی سال‌های ۱۶۰۰ میلادی بر لندن سایه انداخته‌بود. (شرمنده‌ایم؛ می‌دانیم که به خاطر تبعات ویروس کرونا کسی دلش نمی‌خواهد حرف دیگری از ویروس بشنود!)

فیلم ضرب‌اهنگ کندی دارد و در مورد مردی می‌باشد که کارش ساخت کلاه گیس است. او به خاطر شیوع بیماری طاعون در منزل خود قرنطینه شده است و از شدت تنهایی خاطرات و افکارش را در مورد حوادث دور و بر خود در دفتر خاطرات می‌نویسد. این استاپ موشن به خاطر رعایت ظرایف زیبا در ساخت پاپت‌ها و دکور صحنه بی‌نظیر خود، ارزش دیدن دارد.

انیمیشن The Periwig-Maker

۳. The Eagleman Stag (سوسک شاخ گوزنی)

The Eagleman Stag

کاراکتر اصلی این استاپ موشن فردی است به نام پیتر ایگلمن (مرد عقابی) که به شدت بی اعصاب است و درک ویژه‌ای از زمان دارد. او در لحظات خاص و نقاط عطف مانند روز تولد چهار سالگی، ماهیگیری با فرزندش و غیره روایات شخصی خود را از دوره های مختلف زندگیش بیان می‌کند. این روند تا جایی ادامه دارد که پیتر ایگلمن نوعی سوسک خاص کشف می‌کند: سوسک گوزنی. او حرف‌های سنگین و ارزشمندی می‌زند و لحن خود را تا پایان انیمیشن ثابت نگاه می‌دارد که در کنار فضای کاملا سفید، کاغذی و ابری این استاپ موشن بسیار خوش درخشیده است. فضای روحی استاپ موشن سوسک شاخ گوزنی، کمدی سیاه است که با سفیدی متن فیلم در تضاد می باشد و هماهنگی کامل دارد.

کارگردان و سازنده این استاپ موشن مایکل پلیز (Michael Please) است و در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱ از این اثر رونمایی کرده است. استاپ موشن سوسک شاخ گوزنی محصول بریتانیا است و در آن برای روایت داستان، از یکی از شکسپیر خوانان بزرگ انگلیس یعنی دیوید کن (David Cann) استفاده شده است. صدای زیبا و زنگ‌دار دیوید کن به قدری زیبا و شگفت‌انگیز است که از او برای فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی هم استفاده می‌شود.

یکی از بازی‌های زبانی جالبی که در این استاپ موشن وجود دارد بازی با دو کلمه FLY  و LIFE است که طی یک لوپ سریع به هم تبدیل می‌شوند. این هم یکی از نشانه‌های نبوغ نویسنده و گوینده این اثر است که به فیلم زیبایی دوچندانی می‌بخشد. آهنگ این استاپ موشن توسط بن پلیز (Ben Please) برای سازهای زهی نوشته و تنظیم شده است و بث پورتر (Beth Porter)، اما هوپر (Emma Hooper) و یان وورلی (Ian Vorley) در ساخت آن نقش داشته‌اند. بن پلیز علاوه بر تنظیم آهنگ، نوازندگی هارپ را نیز بر عهده داشته است.

انیمیشن The Eagleman Stag

۴. Luminaris (لومیناریس)

Luminaris

استاپ موشن لومیناریس که قبلا در این مقاله شبکه ایستانما راجع به آن صحبت کرده بودیم، رکورد گینس بیشترین دریافت جایزه از جشنواره‌های جهانی را دارد. این انیمیشن نشان می‌دهد که خلاقیت در استاپ موشن حد و مرزی ندارد. این فیلم مشهور با تکنیک پیکسیلیشن ساخته شده است. در این تکنیک به جای پاپت از بازیگران زنده استفاده می‌شود. همین ویژگی به اضافه خیابان‌های زیبای شهر و نمای آن از بالا، داستان فیلم را به شکل کتابی خواندنی درآورده است که تماشاچی را به یاد فیلم املی و هوگو می‌اندازد. همین فاکتورها فیلم لومیناریس را دیدنی کرده‌اند.

انیمیشن Luminaris

۵. Out of A Forest (بیرون از جنگل)

Out of A Forest

بیرون از جنگل یک موزیک ویدئو می‌باشد که در سال ۲۰۱۰ پخش شده و یک گروه دانشجویی دانمارکی بر اساس آهنگ slow show از  گروه موسیقی ملل (The National) آن را ساخته‌اند. داستان موزیک ویدئوی Out of A Forest در مورد یک خانواده خرگوش است که در یک دورهمی مشغول تماشای آلبوم عکس‌های قدیمی خود هستند. همگی آنها دستیاران شعبده‌بازی هستند و عکس‌های قدیمی مربوط به اتفاقات مهم زندگی خود را به خرگوش کوچکی نشان می‌دهند. ناگهان اتفاقاتی ناخوشایند این پیک‌نیک را به‌هم می‌زند و همه چیز خراب می‌شود.

در این استاپ موشن برای دکور صحنه از جنگلی واقعی در دانمارک استفاده شده است. علاوه بر آن بخش‌هایی از فیلم هم به صورت لایو اکشن است. پایان پیچشی و هیجان‌انگیز این استاپ موشن مانند موضوع فیلم جادویی و عجیب است.

انیمیشن Out of A Forest

۶. My Stuffed Granny (مادربزرگ تاکسیدرمی من)

My Stuffed Granny

ایده اصلی این فیلم به راستی بسیار یونیک است. یک خانواده فقیر در کنار مادربزرگی همیشه گرسنه زندگی می‌کنند و مشکل اصلی آن‌ها این است که مادربزرگ تمام غذاها را برای خود می‌داند و حاضر نیست چیزی را با کسی شریک شود؛ اما طی یک اتفاق بسیار پیچیده و غریب، شانس به این خانواده رو می‌کند و غم و شادی با هم در می‌آمیزد.

اتفاقی ترسناک و غیر منتظره مسیر داستان را به سمتی چرخش می‌دهد که دیدن آن برای تماشاچی خالی از  لطف و هیجان نیست. بعضی از شخصیت‌های داستان هم آنقدر شیرین و جذاب هستند که شما را تا پایان داستان با خود همراه می‌کنند. این استاپ موشن توسط افی پاپا (Effie Pappa) ساخته شده است. او کارگردانی یونانی است که زمانی در استودیویی در لندن کار می‌کرد و پس از مدتی به وطن خود یونان بازگشت. افی پاپا هم اکنون در آتن مشغول ساخت فیلم است.

انیمیشن My Stuffed Granny

۷. Stanley Pickle (استنلی پیکل)

Stanley Pickle

یک پیکسیلیشن دیگر که در آن از افکت‌های کاملا متفاوتی استفاده شده است. استنلی پیکل مرد جوانی است که با پدر و مادرش زندگی می‌کند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که پدر و مادرش در واقع عروسک کوکی هستند.  این استاپ موشن از یک فضای واقعی شروع می‌شود و به سمت اتمسفری سورئالیستی می‌رود که در آن صداهای وحشتناک جیغ، صحنه‌های سوختن، بخیه کردن و کوک کردن آدم‌های زنده دیده و شنیده می‌شود.

این داستان در مورد پذیرفتن واقعیت‌های تلخ و تلاش برای رهایی از شرایط حاد و غم انگیز زندگی است. این ایده همراه با فیلمبرداری جالب و لوکیشن دل انگیز و جالبش انگار که یک راست از دل افسانه های قدیمی بیرون آمده است.  فضای این فیلم تماشاچی را به یاد فیلم‌های شوانکمایر می‌اندازد.

انیمیشن Stanley Pickle

۸. The Sandman (مرد شنی)

The Sandman

یکی از تیره ترین موردهای لیست ما این فیلم است. مرد شنی، داستان پسر بچه کوچکی است که وقتی به رختخواب می‌رود هیولایی به ملاقاتش می‌آید و او را بیدار می‌کند. پاپت‌های این فیلم در یک شرکت بریتانیایی به نام Mackinnon and Saunders ساخته شده است. این پاپت‌ها بسیار زیبا طراحی شده‌اند و جزییات دقیق و شگفت انگیزی دارند.

کاراکتر بد این داستان با الهام از شخصیت کنت اولاف (با بازی جیم کری و با گریمی سنگین و ترسناک) در فیلم حوادث ناگوار (A Series of Unfortunate Events) ساخته شده است. بعد از دیدن این فیلم دیگر نمی‌توانید در تاریکی بخوابید!

انیمیشن The Sandman

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0