لوگوی ایستانما

۲۰ حقیقت جالب انیمیشن محبوب والاس و گرومیت (Wallace & Gromit)

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ ایستانما 3143

 

 

Wallace & Gromit یکی از انیمیشن های نوستالژی و پر طرفدار است که ۳۰ سالگی اش را هم رد کرده و احتمالا شما هم با ماجراجویی های این دو شخصیت خاطره دارید. والاس و سگش گرومیت، توسط نیک پارک (Nick Park) خلق شدند و در چند انیمیشن کوتاه و بلند حضور داشتند. آن ها با همراهی استودیو انیمیشن سازی آردمن (Aardman) به یك محصول مهم تاثیرگذار در فرهنگ انگلیس تبدیل شدند.

مجموعه های منتشر شده از والاس و گرومیت تاکنون

۱۹۸۹

A Grand Day Out ( یک روز دور از زمین )

۱۹۹۳

The Wrong Trousers (شلوار اشتباهی)

۱۹۹۵

A Close Shave  (اصلاح سه تیغ)

۲۰۰۲

Wallace and Gromit’s Cracking Contraptions

۲۰۰۵

The Curse of the Were-Rabbit (نفرین موجود خرگوش نما)

۲۰۰۸

A Matter of Loaf and Death (قضیه قرص نان و مرگ)

۲۰۱۰

Wallace and Gromit’s World of Invention

حقایقی جالب که تاکنون از والاس و گرومیت نمی دانستید!

۲۰

شروع ساخت استاپ موشن در مدرسه

شخصیت های والاس و گرومیت در دهه ۸۰ میلادی متولد شدند تا در فیلم کوتاه نیک پارک بازی کنند. “یک روز دور از زمین” اولین انیمیشن این مجموعه است که پارک هنگامی که در مدرسه فیلم و تلویزیون ملی در بیکنزفیلد (Beaconsfield) بود، ساخت آن را آغاز کرد و تکمیل آن تقریباً هفت سال طول کشید.

 7 سال کار برای ۲۳ دقیقه انیمیشن شاید احمقانه بنظر برسد، اما به قدری تجربه و مهارت آن سازنده ی جوان را بالا برد که باعث شد او در آینده یک فیلم ساز بزرگ و حرفه ای شود.

“یک روز دور از زمین” وقتی سرانجام در سال ۱۹۸۹ اکران شد، جایزه BAFTA (اسکار انگلیس) را از آن خود کرد، و چنان مورد استقبال قرار گرفت که نیک چند انیمیشن کوتاه و بلند دیگر نیز برای شخصیت های والاس و گرومیت ساخت.

۱۹

الهام گرفتن شخصیت ها از خانواده خودش

هر چند شخصیت های انیمیشنی دقیقا بر اساس آدم های واقعی نیستند اما در طول این سال ها نیک پارک مصاحبه های مختلفی داشته است که نشان می دهد، کاراکتر‌های مشهور والاس و گرومیت بر گرفته از روحیات و شغل خانواده اش هستند. شخصیت والاس که یک مخترع است و دستگاه های عجیب و فوق العاده ای میسازد، از پدر نیک گرفته شده؛ زیرا او روحیه‌ی خلق ارزش های جدید داشت و همواره با چیزی دست و پنجه نرم می کرد.

همچنین روحیه ی منظم و سخت گیرانه گرومیت، سگ باهوش داستان، با خود پارک مقایسه می شود. حتی شغل برادرش باعث شد که اسم این سگ را گرومیت بگذارد؛ زیرا او برق کار بود و از grommets استفاده می کرد. گرومت، نوعی عایق پلاستیکیست که برای محافظت سیم ها از آن استفاده می شود. نیک از این اسم خوشش آمد.

علاوه بر این ها، کارگردان والاس و گرومیت گفته است که کمی هم از فیلم های هیچکاک (Hitchcock) و لورل و هاردی (Laurel and Hardy) الهام گرفته است.

۱۸

والاس با سیبیل ضخیم

نام والاس در ابتدا “گری” بود که سیبیل های ضخیم و گونه های کوچکتری داشت. اما یک کلمه باعث شد ظاهر او تغییر کند.

پیتر سالیس (Peter Sallis) به دلیل صداپیشگی والاس مشهور است؛ وقتی او برای تست صدا، کلمه ی “پنیر “ را گفت، نیک احساس کرد، این کاراکتر که عاشق پنیر است، باید گونه های بزرگتر، دهانی گشادتر و دندان هایی بزرگ تر داشته باشد؛ بنابراین اسم و ظاهر او تغییر کرد.

۱۷

گرومیت در ابتدا یک گربه بود

ایده اولیه گرومیت از طرحی بسیار اولیه که نیک پارک در کتابهای طراحی دانش آموزان خود ترسیم کرد، شکل گرفت. در آن زمان، گرومیت یک گربه بود و والاس پستچی. حتی هنگام پیش تولید اولین فیلم کوتاه این مجموعه (A Grand Day Out) تقریبا یک گربه برای گرومیت ساخته شده بود اما نیک برای اینکه کارش راحت تر شود آن را به سگ تبدیل کرد.

زیرا فهمید که مجسمه سازی سگ ها نسبت به گربه ها راحت تر است و همچنین یک بسته بینی سگ داشت که از یک فروشگاه هنر و صنایع دستی گرفته بود؛ پس به صرفه بود که بدن سگ را برای گرومیت بسازد. طی چند سال تغییر، آنها به والاس و گرومیتی که همه ما می شناسیم و دوستشان داریم، تبدیل شدند.

۱۶

اسکار باران والاس و گرومیت

نیک پارک کارگردان، انیماتور و نویسنده ی مشهور استاپ موشن در آثار بسیاری زیادی مشارکت داشته که در انواع : انیمیشن کوتاه، انیمیشن بلند سینمایی، برنامه های تلویزیونی و … بوده اند. او تا به حال ۵ انیمیشن اصلی برای والاس و گرومیت ساخته که هر کدام از آن ها یا برنده اسکار شدند یا نامزد.

 

نیک  برای فیلم های زیر جایزه ی اسکار را دریافت کرد:

 • آسایش مخلوقات ۱۹۸۹
 • والاس و گرومیت: شلوار اشتباهی ۱۹۹۳
 • والاس و گرومیت: اصلاح سه تیغ ۱۹۹۵
 • والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش نما ۲۰۰۵

انیمیشن “یک روز دور از زمین”  هم در سال ۱۹۹۱ نامزد اسکار شد اما بد شانس بود زیرا با فیلم “آسایش مخلوقات” همزمان شد و به خاطر او جایزه را از دست داد. انیمیشن کوتاه “ قضیه قرص نان و مرگ” نیز در سال ۲۰۰۹ نامزد شد اما جایزه را به یک فیلم فرانسوی به نام لوگوراما  (Logorama) باخت.

۱۵

ملکه هم آن ها را دوست دارد

ملکه انگلیس و شاهزاده چارلز از طرفداران پروپا قرص والاس و گرومیت هستند و در سال ۱۹۹۷ به خالقش، نیک پارک، به دلیل کمک به صنعت فیلم، جایزه CBE (فرمانده امپراتوری بریتانیا) را اعطا کردند. این انیمیشن به قدری نظر ملکه را جذب کرد که حتی گفته می شود او در شام جشن خواسته، در کنار پارک بنشیند!

اگرچه دریافت CBE برای پارک بسیار مهم است اما احتمالا او به نشان طلای Blue Peter خود بیشتر افتخار کند، جایزه ای که توسط یک برنامه کودکانه‌ی تلویزیونی اهدا شده است؛ Blue Peter یک برنامه تلویزیونی کودکانه در انگلیس است که فصول مداومی داشته و اکنون طولانی ترین برنامه تلویزیونی کودک در جهان می باشد.

۱۴

والاس، فروش پنیر را رونق داد

هرکسی که تا به حال یک فیلم والاس و گرومیت را دیده باشد، می داند که والاس به شدت پنیر دوست دارد و انگار قوت غالبش پنیر است!

در “یک روز دور از زمین” آن ها بخاطر اینکه پنیر شان تمام شده، تصمیم می گیرند یک فضاپیما بسازند و به ماه بروند؛ زیرا والاس فکر می کند ماه از پنیر ساخته شده است. در “اصلاح سه تیغ” والاس می گوید که پنیر مورد علاقه ی او Wensleydale است. در انیمیشن بلند” نفرین موجود خرگوش نما ” نیز پنیر Bishop را نشان دادند؛ که همه این ها باعث شد فروش این پنیر ها سر به فلک بکشد.

جالب است که لبنیات Wensleydale قبل از این انیمیشن، تقریبا در حال ورشکستی بود اما والاس و گرومیت او را نجات دادند و فروش پنیرش به شدت زیاد شد. این کارخانه‌ی لبنیاتی اکنون یک پنیر را در بسته بندی Wallace و Gromit ارائه می دهد تا همچنان رابطه این شخصیت های کارتونی با پنیر حفظ شود و سود ببرد. سفارشات پنیر Bishop نیز در سال ۲۰۰۵ نزدیک به ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرد!

لبنیات هلند هم از این سود دهی محروم نبود زیرا کاراکتر گرومیت در آنجا به قدری محبوب است که برند پنیری را با نام او گذاشته اند. پنیر “Gromit Gouda” معمولاً با خردل هلندی تهیه می شود و در هلند به فروش می رسد.

۱۳

اختلافات فرهنگی انگلیسی و آمریکایی

همان طور که میدانید نیک پارک یک کارگردان انگلیسی هست که از سال ۱۹۸۵ با استودیو انیمیشن آردمن در انگلیس همکاری می کرد و ۳ انیمیشن اول والاس و گرومیت را در آن جا ساخت.

اواخر دهه ۹۰ میلادی، او به همراه همکارش پیتر لرد (Peter Lord) ، برای ساخت انیمیشن بلند و مشهور فرار مرغی (Chicken Run) به استخدام استودیوی آمریکایی DreamWorks در آمدند. این انیمیشن با موفقیت چشمگیری روبرو شد و رکورد پرفروش ترین استاپ موشن جهان را ثبت کرد.

دریم ورکس که از این پروژه سود خوبی بدست آورد، تصمیم گرفت تا همکاری اش را با نیک پارک ادامه دهد و پیشنهاد داد، یک انیمیشن بلند سینمایی برای والاس و گرومیت بسازند، که همان “نفرین موجود خرگوش نما” نام دارد. این فیلم  هم در نهایت موفقیت آمیز بود و حدود ۱۹۲ میلیون دلار فروش کرد، اما پارک و دریم ورکس سر ساخت این پروژه اختلافاتی داشتند.

 DreamWorks  می خواست كنترل زیادی بر روی این انیمیشن داشته باشد تا این کمدی همسو با فرهنگ آمریکا و شوخی هایش مناسب بچه های آمریكا شود، اما پارك مخالف بود، زیرا والاس و گرومیت در سه فیلم قبلی مطابق با فرهنگ انگلیس ساخته و پرداخته شده بودند و این تغییر، ظلم به آن ها بود.

با وجود این اختلافات، تکمیل آن پروژه کار سختی بود و شاید به همین خاطر، نیک فیلم بعدی والاس و گرومیت که “قضیه قرص نان و مرگ” نام داشت را مجدد در انگلیس و استودیو آردمن ساخت.

۱۲

اولین انیمیشن کوتاه قرار بود ۴ ساعته باشد

“یک روز دور از زمین” تنها ۲۳ دقیقه زمان دارد، اما پارک اعلام کرد که پیش نویس اصلی او یک فیلم چهار ساعته بوده است. شاید پس از نوشتن اولین فیلم نامه والاس و گرومیت و شروع تولید، به این نتیجه رسیده است که سنگ بزرگ نشونه ی نزده! و رفته رفته از ۴ ساعت کم کرده تا به زیر نیم ساعت برسد.

همان طور که گفتیم ساخت این انیمیشن ۷ سال طول کشید و اگر قرار بود خروجی نهایی ۴ ساعت باشد احتمالا نیک چند دهه فقط درگیر همین یک فیلم میشد!

البته با کسب تجربه و مهارت، سرعت تولید هم افزایش پیدا کرد به طوری که ساخت انیمیشن “قضیه قرص نان و مرگ، ۲۰۰۸” که نیم ساعت هست، حدودا ۱۸ ماه طول کشید.

۱۱

فقط ۲، ۳ انیماتور

“شلوار اشتباهی” دومین فیلم کوتاه والاس و گرومیت بود که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد. این انیمیشن کوتاه در مورد این بود که والاس در روز تولد گرومیت یک شلوار هوشمند به او هدیه می دهد و همچنین تصمیم می گیرد یک اتاقش را به پنگوئنی اجاره دهد. آن شلوار پیشرفته و این پنگوئن باعث دردسر می شوند.

 همان طور که میدانید ساخت انیمیشن های استاپ موشن کار و زمان زیادی می برد، به طوری که کار یک روز تیم، فقط شامل چند ثانیه از فیلم اصلی می شود. با این وجود یک بار نیک افشا کرد که در این انیمیشن فقط ۲ ، ۳ انیماتور داشته است.

از آنجا که در انیمیشن بعدی، مثل “فرار مرغی” او ده ها انیماتور داشت که همزمان در یک پروژه کار می کردند، این نشان می دهد که یک فیلم ساز موفق از کجا و با چه تعداد نیرو شروع کرده است.

۱۰

سکانس های “اصلاح سه تیغ” باید بیشتر می بود

سومین داستان والاس و گرومیت “اصلاح سه تیغ” است که در آن اتفاقات جدید و هیجان انگیزی می افتد. والاس عاشق خانم وندولن، صاحب مغازه پشم فروشی می شود. او پس از والاس، اولین کاراکتری است که حرف می زند. همچنین کاراکتر معروف گوسفند Shaun یا بره ناقلا در این انیمیشن متولد می شود و بعد ها فیلم های سینمایی و تلویزیونی بسیاری را به دست می گیرد.

با وجود اینکه “اصلاح سه تیغ” صحنه های بامزه زیادی داشت اما برای آن سناریو، صحنه ‌هایی نیز کم داشت. پیتر لرد، بنیانگذار Aardman هم این موضوع را تأیید کرد که این انیمیشن کوتاه ۳۰ دقیقه ای، در اصل باید ۵۰ دقیقه بود و به همین خاطر برخی صحنه ها حذف شدند.

او یک سکانس حذف شده را به طور خاص مطرح کرد که آن یک صحنه عاشقانه بین والاس و وندولن (Wallace and Wendolene) بود. لرد حتی آن را “بهترین صحنه ای که تاکنون مجبور به برش بودیم” نامید.

۹

کمک به خیریه ها

والاس و گرومیت پیشگام جمع آوری کمک مالی برای دو موسسه خیریه کودکان بودند:

  • بنیاد کودکان والاس و گرومیت Children’s Foundation
 • درخواست بزرگ والاس و گرومیت Grand Appeal

که هر دو از  بیمارستان های کودکان در انگلستان حمایت و پشتیبانی می کردند.

در این راستا محصولاتی با نماد والاس و گرومیت فروخته میشد تا با سودش به خیریه ها کمک شود.

۸

شخصیت های خمیری

یکی از محبوب ترین تکنیک های ساخت استاپ موشن، انیمیشن خمیری (Clay animation) است که این محبوبیت بیشتر بخاطر انیمیشن های معروفی چون والاس و گرومیت ،گوسفند ناقلا و … هست، که با همین تکنیک ساخته شده اند.

شخصیت های خمیری مثل والاس و گرومیت در بدن خود یک آرماتور مثل اسکلت دارند که روی آن با خمیر های مدلسازی (modelling clay) پوشیده شده است و بعضا نیاز است از یک کاراکتر چندین عروسک ساخته شود؛ مثلا در اولین فیلم بلند والاس و گرومیت “نفرین موجود خرگوش نما” حدود ۴۳ مدل مختلف گرومیت ساخته و برای شات های مختلف استفاده شد.

 استودیو آردمن برای ساخت انیمیشن های این مجموعه از Plasticine، Aard-mix و Newplast استفاده کرده است.

 • پلاستیسین (Plasticine) خمیری نرم و حالت پذیر است که در هوای سرد سفت تر و در هوای گرم شل می شود. به این خمیر نرم و چرب، خمیر بازی هم می گویند که بیشتر برای کودکان کاربرد دارد، اما در ساخت استاپ موشن نیز کاربرد دارد. در تمام فیلم های والاس و گرومیت از مدل های ساخته شده از پلاستیسین استفاده شده است.
 • Aard-mix ترکیبی خاص از خمیر مدل سازی است که کمی مقاوم تر می باشد.
 • نیو پلاست (Newplast) یک ماده مدل سازی غیر خشک شونده و قابل استفاده مجدد است که هنوز هم به صورت لایه ای و سنتی برای استفاده ی کودکان و بزرگسالان به فروش می رسد. نیو پلاست به اندازه ای انعطاف پذیر است تا انواع متنوعی از مدل ها را تولید کند و به اندازه ای محکم است تا شکل خود را برای مدت زیادی حفظ کند. این ماده توسط انیماتورهای بسیاری استفاده شده است.

کار با مدل های پلاستیسین به طرز وحشتناکی طول می کشد. همچنین از دید انیماتور های آردمن، مایع و خز (fur) سخت ترین چیز ها برای انیمیت کردن، هستند.

۷

تکان دادن دم زمان زیادی می برد

این انیمیشن به صورت ۱۲ فریم بر ثانیه ضبط شده است؛ یعنی انیماتور باید ۱۲ بار سوژه را تغییر دهد و عکس بگیرد تا یک ثانیه از فیلم کامل شود. Merlin Crossingham یکی از انیماتور های پروژه گفته است: “اگر گرومت به مدت ۳۰ ثانیه با اشتیاق دم خود را تکان می دهد، این شامل ۳۶۰ حرکت است. به همین دلیل انجام یک شات چهار ثانیه ای ممکن است روزها طول بکشد.”

همچنین به دلیل اینکه گرومیت سگی است که علاوه بر حرکت های ذاتی یک حیوان، کارهای مربوط به انسان ها مثل روزنامه خواندن را هم انجام می دهد، بنابراین حرکت دادن آن نیاز به یک انیماتور ماهر داشت که بتواند تمام جنبه های حرکتی او را پوشش دهد. طبق گفته ها سخت ترین قسمت او برای انیمیت کردن، پنجه هایش بوده است.

۶

گرومیت نباید بمیرد!

هنگامی که اولین ویدئو گیم Wallace & Gromit در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، والاس و گرومیت برای اولین بار به کنسول بازی آمدند. نام این بازی پروژه باغ وحش (Project Zoo) است و به بازیکنان اجازه می دهد تا هنگام بررسی اتفاقات عجیب و غریب در یک باغ وحش، کنترل گرومیت را در اختیار بگیرند.

نیک پارک مصمم بود که گرومیت نباید بمیرد، نه در انیمیشن ها و نه در بازی؛ بنابراین سازندگان مجبور بودند در حالی که این سگ را زنده و سرحال نگه می دارند، روش هایی را برای به چالش کشیدن بازی، ارائه دهند!

همچنین در ماه مه سال ۲۰۲۰ ، استودیو آردمن خبر انتشار The Big Fix Up را داد که یک برنامه تلفن همراه در مورد والاس و گرومیت است؛ این اپلیکیشن هم اکنون در گوگل پلی موجود است.

۵

گرومیت در ابتدا حرف میزد

گرومیت در ابتدا قرار بود یک سگ سخن گو باشد و صدایش توسط صداپیشه پیشکسوت پیتر هاوکینز (Peter Hawkins) ضبط  شود؛ او در اصل با دهان ساخته شد و در طرح های اولیه، بزرگتر و گرد تر بود. اما وقتی نیک پارک دید که این سگ فقط با استفاده از حرکات کمی در چشم، گوش و ابرو می تواند چقدر رسا و گویا باشد، صدایش را قطع کرد. بنابراین گرومیت در هیچ یک از انیمیشن های این مجموعه صحبت نکرد.

۴

آتش سوزی در حین ضبط

اگر انیمیشن “یک روز دور از زمین” را دیده باشید، میدانید که گرومیت در سکانسی مشغول به جوشکاری است؛ طبیعی شدن این سکانس انقدر مهم بوده که برای نشان دادن جرقه ها از افکت هایی دیجیتالی استفاده نکرده اند بلکه آن ها جرقه های واقعی هستند.

اما همین جرقه ها کار دستشان داد، زیرا حین فیلمبرداری بخشی از مجموعه آتش گرفت و باعث ذوب شدن نازل جوشکاری گرومیت شد. خوشبختانه این اتفاق در کار نهایی رخ نداد!

۳

کارگردان، والاس و گرومیت را در پشت تاکسی جا گذاشت

در سال ۱۹۹۶ نیک پارک در یک تور تبلیغاتی به نیویورک پرواز کرد و مدل های اصلی والاس و گرومیت را از انیمیشن “اصلاح سه تیغ” با خود برد. نیک هنگام ورود به هتل متوجه شد که مدل ها نیستند! آنها ۳۶ ساعت کامل گم شده بودند زیرا در پشت تاکسی نیویورک رها شده بودند، تا اینکه صحیح و سالم پیدا شدند!

والاس و گرومیت به دلیل شهرتی که پیدا کردند، مانند بازیگران معروف در تبلیغات تجاری حاضر می شدند و تاثیر به سزایی در فروش محصولات می گذاشتند.

اولین حضور گرومیت در یک تبلیغ تجاری برای تولید کننده میان وعده ژاپنی، با برند Glico بود که گرومیت به تبلیغ نوعی دسر کاراملی می پرداخت. این عروسک های استاپ موشن در طی سالهای گذشته در انبوهی از کالاها و یادگاری ها ظاهر شده اند؛ یکی از این موارد دوچرخه تاشو Wallce & Gromit بود که نیک پارک از آن برای دور زدن در استودیو استفاده می کرد!

۲

تبریک تولد در روزنامه و پرتاب به فضا

در بین انیمیشن و کارتون های بسیاری که ساخته شده، بعضی کاراکتر ها بیشتر بیادماندنی و به قولی نوستالژی می شوند، گرومیت یکی از آن شخصیت هاست که طرفداران زیادی دارد؛ به طوری که هر ساله در ۱۲ فوریه، روزنامه دیلی تلگراف (Daily Telegraph) تولد گرومیت را تبریک می گوید!

این سگ چپ دست (یا چپ پنجه!) که اشاره به باهوشی و خلاقی اوست، یک ویژگی خیلی خوب دارد و آن عشق به مطالعه ی ادبیات و فلسفه است؛ دو کتاب مورد علاقه او، جرم و مجازات  (Crime and Punishment) فیدو داگستویوسکی (Fido Dogstoyevsky) و جمهوری (The Republic) پلوتو (Pluto) هستند.

گرومیت آن قدر مهم شد که حتی روباتی با نام او ساختند و در سال ۲۰۰۵ توسط ناسا برای کاوش در مریخ به فضا پرتاب کردند.

۱

انیمیشن جدید والاس و گرومیت

آخرین باری که طرفداران این انیمیشن، والاس و گرومیت را دیدند در زمان پخش برنامه تلویزیونی Wallace & Gromit’s World of Invention  در سال ۲۰۱۰ بود،  که حدودا یک دهه از آن گذشته است. اخیرا خبر هایی رسیده است که این دو شخصیت محبوب برای یک ماجراجویی دیگر باز می گردند.

در سال ۲۰۱۹ ، نیک پارک اعلام کرد که در حال کار بر روی ایده های نو می باشد و پروژه جدید Wallace & Gromit در دست ساخت است؛ او توضیح داد که شخصیت ها ممکن است دوباره در یک فیلم کوتاه ظاهر شوند، اما جریان داستان را نگفت تا لو نرود و هنوز دقیق مشخص نیست که چه برنامه ای دارند.

 

در صورت انتشار انیمیشن جدید والاس و گرومیت، در شبکه ایستانما به شما اطلاع می دهیم.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. mohammad گفته؛
  20:24 1399/12/15

  kolle majmooe wallace & gromit shahkare …mersi be khatere in maghale bahal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0