لوگوی ایستانما

نقد و بررسی استاپ موشن تبلیغاتی کمپین ترک سیگار مینه سوتا

دسته بندی :پایگاه دانش, زیر ذره بین ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ایستانما 1723

 

 

کمپین های تبلیغاتی در دنیا رسالت بزرگی به دوش دارند که ورای یک تبلیغات ساده باید عمل کنند. مفاهیم عمیق در کنار نوآوری های شگفت انگیز که هم بتواند بیننده را در جای خود میخکوب کند و هم تاثیر خود را بر روی مخاطب هدفش بگذارد. وقتی صحبت از تاثیر می کنیم، صرفا به یک ترغیب ساده یا تکان کوچک بسنده نمی کنیم. این تاثیر باید در عمق ذهن مخاطب نفوذ کرده تا بعنوان یک کمپین بتواند تاثیر خود را بگذارد.

در این پست به سراغ نقد و بررسی کمپین ترک سیگار مینه سوتا (Clearway’s QUITPLAN Services) رفتیم و نگاهی موشکافانه ، از ساخت ایده تا اجرای آن برای شما بازگو کردیم. این متن به کوشش واحد تولید محتوای ایستانما بصورت اختصاصی نوشته شده و با دقت آن را مطالعه نمایید.

 

قبل از آنکه نقد این کمپین را با هم بخوانیم، بیایید یکی از ویدیوهای تبلیغاتی این کمپین را که با کمک تکنیک استاپ موشن ساخته شده است را ببینیم.

شعاری تاثیر گذار برای جامعه‌ای مملو از سیگار

در قدم اول، هر کمپین تبلیغاتی بر پایه یک شعار تبلیغاتی شکل می گیرد. شعاری که شاید فقط ۴ کلمه باشد ولی باید بتواند هر آنچه که نیاز مخاطب هدف خود هست را به وی منتقل کند. اصلا همین کوتاهی جمله و تعداد کم کلمات است که کمپین های مختلف را متمایز می کند و بر روی تاثیرگذاری آن ها می افزاید.
شعاری که قرار است تا بار سنگینی را به دوش بکشد و در ساده ترین حالت باید خوانایی و تاثیرگذاری خود را بر روی مخاطب حتی در قالب یک بیلبورد وسط اتوبان پر تردد بگذارد.
شعار بدون قضاوت، فقط کمک کن (No Judgments. Just Help) چهار کلمه ی تاثیر گذاری بود که این کمپین در مرحله نهایی شکل گیری خود به آن رسید. نماینده آژانس تبلیغاتی Clarity Coverdale Fury ، مجری این کمپین درباره انتخاب شعار می گوید: 

طبق بررسی های تیم ما، بیش از ۷۰ درصد سیگاری ها سعی در ترک سیگار دارند و چندین بار نیز برای ترک آن اقدام می کنند. اما بنا به دلایل مختلف این ترک کردن به تعویق افتاده و یا در نهایت به سرانجام درست خود نمی رسد. زمانی که ما با تعداد زیادی از معتادان به سیگار گفتگو کردیم، وجه اشتراک بین اکثر آن ها، قضاوتی بود که توسط اطرافیان و دوستان خود می شدند.
دلیل اصلی ما هم برای انتخاب شعار کمپین مبنی بر بدون قضاوت، فقط کمک کن (No Judgments. Just Help) همین رویکردی بود که کمتر گروهی به سراغ آن رفته است. لحن همدلی که سعی کردیم در تمام طول انیمیشن تبلیغاتی و همینطور بیلبوردها و پوسترهای تبلیغاتی استفاده کنیم و به افزایش تاثیرگذاری این شعار کمک کنیم.
جالب است بگوییم که این کمپین در کمتر از ۵ هفته از انتشار خود تاثیری گذاشت که مرکز ترک اعتیاد مینه سوتا تاکنون طی سه سال گذشته همچین تاثیری را تجربه نکرده بود.

کمپین Clearway’s QUITPLAN Services در سال ۲۰۱۴ و در بیش از ۷ ایالت مختلف آمریکا به اجرا در آمد و ویدیوهای تبلیغاتی این کمپین نیز با تکنیک انیمیشن سازی استاپ موشن استاپ موشن و با در نظر گرفتن تمام  رویکردهای گفته شده، اجرا شد. کارگردان این ویدیوها آرون سورنسون ( Aaron Sorenson ) بوده و وظیفه تولید ویدیوهای استاپ موشن هم بر دوش شرکت معروف house special قرار داشت. کمپانی house special همان وحد تجاری استودیوی معروف انیمیشن سازی لایکا هست که از سال ۲۰۱۴ تحت عنوان واحدی مستقل در حال فعالیت می باشد. برای دیدن نمونه کارهای این کمپانی از این لینک به سایت آن مراجعه کنید.
در این ویدیوها جز قسمت دودهای سیگار که با کمک جلوه های سینمایی و در رندر نهایی به کار اضافه شد، باقی موارد بصورت کاملا زنده و رعایت اصول استاپ موشن اجرا گردید که در ادامه می خواهیم بررسی دقیق تری از مراحل ساخت تا اجرای آن داشته باشیم.

بیلبوردهای تبلیغاتی ای که در سراسر ایالتهای منتخب و هدفگذاری شده این کمپین، با مهارت هر چه تمام تر رایگان بودن خدمات و همچنین نقش حمایتی مرکز ترک اعتیاد مینه سوتا را نشان می دهد.

برای ارتباط گیری بیشتر بین مصرف کنندگان سیگار و همینطور برنامه ترک سیگار مینه سوتا، استراتژی های خاص این مرکز به صورت جملاتی در کنار بیلبورد های شهری و بدنه اتوبوس ها منتشر شد.

بیش از ۹ ماه تلاش بی وقفه برای به ثمر رسیدن این کمپین زمان کمی نبود. تیمی منسجم و خلاق در کنار اجراهای حرفه ای، طبق آمارهای رسمی نتیجه ای درخشان برای این کمپین متصور شدند. بیایید ویدیویی دیگر از این کمپین را که به سبک استاپ موشن ساخته شده است را با هم ببینیم.

طراحی شخصیت های استاپ موشن و اتود دستی برای ساخت کارکتر، اولین مرحله ایست که باید قبل از شروع به کار نمودن ضبط استاپ موشن به اجرا در آورد. این اتود ها در ادامه تکمیل تر شده و مراحل استوری برد انیمیشن را شکل می دهد.

استفاده از تکنیک کلای موشن (Clay Animation) تنها بخشی از بار کارکترهای این استاپ موشن را به دوش کشید. بدنهای این کارکترها با کمک لاتکس و بر روی آرماتورهای فلزی شکل گرفت و همینطور سرها از رزین سخت و دهان و پلک و ابرو هم با خمیر ساخته شدند. لباس های پوشیده شده بر روی بدن عروسک ها هم دست ساز بوده است.

mine-sota-tobaco-camp
LAIKAhouse_Clearway_heroes
LAIKAhouse_Clearway_heroes
LAIKAhouse_Clearway_heroes
LAIKAhouse_Clearway_heroes
LAIKAhouse_Clearway_heroes
پشت صحنه مراحل ساخت کارکترهای استاپ موشن کمپین تبلیغاتی

لزومی ندارند که همه ی کارکترها در سایز اصلی خود ساخته شوند. برخی از آنها در سایز مینیاتوری درست شده تا صرفا پس زمینه را پر نموده و هاله ای از شخصیت ها را نشان دهند. برای ساخت این کارکترهای کوچک و مینیاتوری، فقط از خمیر استفاده شده است.

یکی از جالب ترین دغدغه های تیم تولید و ضبط استاپ موشن، بخشی از ایده ی تیم ایده پرداز بود. در بخشی از جلسات هم اندیشی به این نتیجه رسیدند که حرکت شخص سیگاری به سمت جاده ی منتهی به مرکز ترک اعتیاد مینه سوتا، باید همراه با تغییر چشم انداز بوده و تغییرات به مرور مثبت تر شوند. این تغییرات باید شامل آفتابی تر شدن منظره ها و وضوح بیشتر محیط با القای مفهوم ترک سیگار و زندگی بهتر شکل بگیرد.
مشکلی که برای تیم تولید ایجاد شده بود این بود که چطور جاده ای را به نمایش بگذراند که مسیر طولانی داشته باشد اما فضای صحنه ی زیادی را نطلبد!
این دغدغه منجر به شکل گیری صحنه ی گردان یا همان rolling stage شد که همچون یک طبل چوبی بزرگ تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید.

این طبل چوبی پوشیده شده از جاده های آسفالتی همراه با چمن های اطراف و درخت ها و منظره هاییست که بر روی آن مشاهده می کنید. نمایی که از درون یک ماشین به چشم می خورد و همزمان با رانندگی شخصیت اصلی داستان ، گردی زمین و به دنبال آن جاده ی پیش رو مشاهده می شود.

در انتها هم تصاویری ببینیم از دکورسازی هایی که برای ضبط این استاپ موشن انجام شد.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0