لوگوی ایستانما

هزینه ساخت استاپ موشن چقدر است؟

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایستانما 1251

بیشتر افراد در اولین مواجهه با دنیای استاپ موشن و روند ساخت آن، دو سوال اساسی می‌پرسند: “آیا استاپ موشن گران است؟” و “هزینه استاپ موشن چقدر است؟” ما در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد و کاربردی‌ترین نکات خود را در مورد کاهش هزینه‌ها در تولید انیمیشن استاپ موشن، با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

 

جادوی استاپ موشن

ما در سرزمین انیمیشن‌های استاپ موشن برای داستان اهمیت بالایی قائل می‌شویم. درواقع استاپ موشن شکلی درخشان و منحصر به فرد از داستان سرایی است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری محبوبیت دارد. همچنین Stop motion به شما یک توانایی بزگ هدیه می‌کند. شما را قادر می‌سازد تا هر وسیله‌ای را بتوانید متحرک کرده و فریم به فریم آن را زنده کنید. شما خواهید توانست به اسباب بازی ها، کاغذها و حتی دانه‌های نمک جان بدهید! وقتی صحبت از استاپ موشن به میان می‌آید، تقریباً چیزی وجود ندارد که نتوان به آن شخصیت داد.

stop-motion-cost

پس چرا همه استاپ موشن نمی‌سازند؟

استاپ موشن به ما کمک می‌کند تا با کودک درونمان ارتباط برقرار کنیم. از سوی دیگر، عواطف و احساسات بینندگان را نیز قلقلک می‌دهد و آن‌ها را قدم به قدم با داستان همراه می‌کند.

برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت که استاپ موشن برای رسانه‌های خاص بهتر از بقیه عمل می‌کند. مثلا برای بیان داستان‌های روایی در فیلم‌ها می‌تواند عالی باشد. همچنین برای ساخت تبلیغات جذاب برای محصولات مختلف فوق العاده موثر است. سبک‌های مختلفی از استاپ موشن وجود دارند که می‌توانند در این حوزه کارآمد باشند مانند: استاپ موشن خمیری (Claymation)، استاپ موشن کاغذی (Cutout) یا پیکسیلیشن (Pixilation) یا همان متحرک سازی انسان‌ها. با این وجود عده‌ای به جای استاپ موشن بیشتر به CGI و روش‌های کامپیوتری روی می‌آورند.

stop-motion-cost

آیا استاپ موشن گرانتر از CGI است؟

صبر کنید ببینم! آیا عکاسی فریم به فریم در استاپ موشن واقعا گران نیست؟ خب نه!

یک تصور غلط رایج وجود دارد و می‌گوید که استاپ موشن گران‌ترین شکل انیمیشن است. در عین حال بسیاری معتقدند که CGI ارزان‌تر است. اما خب واقعیت چیز دیگریست. استاپ موشن گران‌تر از انیمیشن CGI نیست و در برخی موارد حتی می‌تواند ارزان‌تر و سریع‌تر باشد!

بسیاری از هنرمندان CGI سعی می‌کنند تا ظاهر واقعی و دست ساز بودن عناصر را در انیمیشن خود نشان دهند. این دقت در طراحی نسبت به عکسبرداری در استاپ موشن زمان بر و پرهزینه‌تر است. البته فاکتورهای زیادی برای انیمیشن استاپ موشن وجود دارد که می‌تواند بر بودجه تأثیر بگذارد. مسلما یک انیمیشن که با چندین عروسک‌ ساخته شود بسیار گران‌تر از انیمیشنی است که به عنوان مثال شامل نمایش یک محصول خاص است. پس تنها زمانی که تمام اجزا و جوانب مختلف را در نظر می‌گیرید، متوجه می‌شوید که ایده شما واقعاً چه هزینه‌ای خواهد داشت.

تنها مزیت واقعی گرافیک کامپیوتری نسبت به استاپ موشن، عکسبرداری مجدد است. در CGI صحنه‌ها را می‌توان بازنشانی کرد و سپس بارها و بارها دوباره رندر کرد. با این حال، اگر می‌دانید که نتیجه دلخواهتان چیست، انیمیشن استاپ موشن می‌تواند ارزان‌تر از گرافیک کامپیوتری باشد.

stop-motion-cost

قیمت هر دقیقه تمام شده

هزینه‌های انیمیشن استاپ موشن معمولاً توسط یک شرکت سازنده به عنوان قیمت در دقیقه تمام شده (cost per finished minute) ذکر می‌شود. نرخ استاپ موشن می‌تواند بر اساس سبک انیمیشن، شخصیت‌ها و پیچیدگی‌های کار برای تولید استاپ موشن متغیر باشد. یک خط داستانی پیچیده، شخصیت‌های متعدد و نیاز به عکس‌برداری مجدد می‌تواند به سرعت به هزینه‌های استاپ موشن اضافه کند. اگر محیط تولید قبلاً از بین رفته باشد، هزینه ضبط مجدد می‌تواند نسبتاً سنگین باشد.

هزینه‌ها را کاهش دهید

همیشه راه‌های انتخابی مختلفی وجود دارند که می‌توان قبل از شروع عکاسی آن‌ها را در نظر گرفت و تغییر داد. با این کار می‌توان هزینه انیمیشن استاپ موشن را تا حدی کاهش داد. برای مثال: تعداد شخصیت ها/عروسک ها، تعداد صحنه ها، مقدار جزئیات و مدت زمان انیمیشن. با تصمیم گیری درست می‌توانید به تناسب بودجه‌ی خود یک انیمیشن استاپ موشنی عالی داشته باشید.

stop-motion-cost

بررسی سه سطح از انیمیشن استاپ موشن

اگر هدف شما یک فیلم کوتاه استاپ موشن برای شبکه‌های اجتماعی باشد، احتمال زیاد یک تولید کم‌هزینه خواهید داشت. چندین گزینه برای کاهش هزینه و ایجاد یک قطعه زیبا از محتوای استاپ موشن وجود دارد. ما دو روش را پیشنهاد می‌کنیم:

یک انیمیشن محصول (Product animation) بسازید و مثلاً محصول شما به عنوان شخصیت شما باشد یا کاراکترهای ساده مانند برش‌های کاغذی را انتخاب کنید. از پس‌زمینه‌های ساده مانند کاغذهای رنگارنگ استفاده کنید، لوازم را محدود کرده و مدت زمان را تا حد امکان کمتر از ۱۵ ثانیه نگه دارید. رعایت این نکات می‌تواند راه حل خوبی برای کاهش هزینه شما در نظر گرفته شود.

stop-motion-cost

اگر به دنبال افزایش مقیاس تولید خود هستید، در اینجا چند انتخاب دیگر وجود دارد که حتما باید در نظر بگیرید: می‌توانید تعداد و سبک شخصیت‌ها را ارتقا دهید. برای مثال می توانید از کاراکترهای خمیری استفاده کنید و آن‌ها را به طور دلخواه شکل دهید. همچنین می‌توانید صحنه‌هایی با جزئیات بیشتر و خاص‌تر را ارائه دهید . انیمیشن‌های پیچیده تری را معرفی کنید. علاوه بر این می‌توانید مدت زمان را به ۳۰ ثانیه افزایش دهید.

در صورتی که کار شما برای یک برنامه یا تبلیغ تلویزیونی بوده و بودجه آن بیشتر است، پس گزینه‌های بسیار گسترده‌تری خواهید داشت. در چنین شرایط خوبی می‌توانیم چندین عروسک با جزئیات دقیق و پیچیده تر ایجاد کنیم. این کاراکترها حتی می‌توانند دهان‌های جایگزینی داشته باشند که قابلیت همگام‌سازی لب‌ها را دارند و شخصیت‌ها را به حرف زدن وادار می‌کنند. انیمیشن موردنظر می‌تواند کیفیتی نزدیک به یک فیلم بلند را داشته باشد و مدت زمان آن را می‌توان به بالای ۳۰ ثانیه افزایش داد.

stop-motion-cost

تجهیزات خود را بسازید یا اجاره کنید

به همین سادگی که اسباب‌بازی‌های قدیمی دوران کودکی‌تان را جمع کنید، سه پایه و دوربین قرض بگیرید و همه چیز را تحت کنترل خودتان قرار دهید. همچنین ما به شما آموزش می‌دهیم که چگونه تجهیزات نورپردازی خود را در خانه و با وسایل ساده بسازید. اگر هم وقت و زمان کافی برای سر هم کردن این تجهیزات ندارید همیشه می‌توانید برای قرض گرفتن و اجاره‌ی این وسایل اقدام کنید.

stop-motion-cost

ساخت استاپ موشن چقدر طول می‌کشد؟

برای پاسخ به این سوال فقط می‌توانیم بگوییم که همه چیز به جزئیات و مدت زمان فیلمتان بستگی دارد. اگر پای حرف‌ها و تجارب استودیو‌های استاپ موشن سازی بشینید می‌گویند که ما فیلم‌هایی را در سه روز تولید کرده‌ایم که مثلا با LEGO تولید شده بود. ولی در عین حال روی تولیداتی کار کرده‌ایم که چهار ماه به طول انجامیده که شامل تعداد زیادی دکور و چندین عروسک در حال تولید است. به طور خلاصه، هرچه ایده پیچیده‌تر باشد، روند تولید طولانی‌تر است. همچنین هر چه بیشتر بتوانیم از قبل، ترتیب کار و مقدار جزئیات را مشخص کنیم، پروسه‌ی تولید هموارتر می‌شود.

هدف و برنامه ریزی برای فیلمبرداری استاپ موشن بهتر است که ۲ تا ۱۰ ثانیه در روز باشد. البته همه اینها به پیچیدگی انیمیشن و تعداد شخصیت‌ها بستگی دارد. اگر برنامه‌تان فشرده است، نگران نباشید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم به شما کمک کنیم با دوبرابر کردن صحنه‌ها و کاراکترها در زمان صرفه‌جویی کنید تا چندین انیماتور را قادر به کار همزمان کنید. این به معنای اجرای موثر دو عکس در یک زمان است (که مسلما بودجه را افزایش می‌دهد) اما انیمیشن در مدت زمان کوتاه تری تولید می‌شود.

هدف و برنامه ریزی برای فیلمبرداری استاپ موشن بهتر است که 2 تا 10 ثانیه در روز باشد. البته همه اینها به پیچیدگی انیمیشن و تعداد شخصیت‌ها بستگی دارد. اگر برنامه‌تان فشرده است، نگران نباشید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم به شما کمک کنیم با دوبرابر کردن صحنه‌ها و کاراکترها در زمان صرفه‌جویی کنید تا چندین انیماتور را قادر به کار همزمان کنید. این به معنای اجرای موثر دو عکس در یک زمان است (که مسلما بودجه را افزایش می‌دهد) اما انیمیشن را در مدت زمان کوتاه تری تولید می‌کند.

کلیه مراحل تولید در یک جا انجام شود

اگر به صورت گروهی و تیمی کار می‌کنید، می‌توانید با انجام تمام مراحل کار در یک مکان یا یک استودیو، بودجه خود را پایین نگه دارید. این کار به این معنی است که هزینه تجهیزات گران قیمت، نرخ بالای فریلنسری و اجاره چندین مکان با قیمت بالا را کاهش می‌دهیم. از سوی دیگر، کارهایی مانند ساخت استوری بورد، طراحی و فرآیندهای پس از تولید را در همان مکان انجام دهید.

هدف و برنامه ریزی برای فیلمبرداری استاپ موشن بهتر است که 2 تا 10 ثانیه در روز باشد. البته همه اینها به پیچیدگی انیمیشن و تعداد شخصیت‌ها بستگی دارد. اگر برنامه‌تان فشرده است، نگران نباشید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم به شما کمک کنیم با دوبرابر کردن صحنه‌ها و کاراکترها در زمان صرفه‌جویی کنید تا چندین انیماتور را قادر به کار همزمان کنید. این به معنای اجرای موثر دو عکس در یک زمان است (که مسلما بودجه را افزایش می‌دهد) اما انیمیشن را در مدت زمان کوتاه تری تولید می‌کند.

اگر از این مقاله لذت برده اید، جزئیات بیشتری در مورد تولید استاپ موشن در مقالات دیگر ما موجود است که می توانید مطالعه کنید، مانند تجهیزاتی که برای شروع استاپ موشن مورد نیاز است یا چگونه تبلیغات متحرک خود را تولید کنیم.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0