لوگوی ایستانما

نقش رنگ‌ها در انتقال پیام (سیاه، سفید، قرمز، آبی، سبز و زرد)

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ایستانما 951

با خودتان فکر کنید که رنگ سیاه چه احساسی در شما ایجاد می‌کند؟ حالا در نظر بگیرید که چگونه برخی عوامل خارجی ممکن است احساس و واکنش شما را به این رنگ شکل دهد. آیا رنگ سفید خودروی شخصی شما، بیانگر ویژگی‌های شخصیتی پنهان شماست؟ آیا خلق و خوی شما تحت تاثیر رنگ دکوراسیون منزلتان قرار می‌گیرد یا خیر؟ معیار انتخاب رنگ‌ها در افراد مختلف بر اساس مجموعه‌ای از عوامل از جمله محیط، شخصیت، تجربه و‌ تربیت است. برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

 

 

سیاه مثل پرهای کلاغ!

سیاه (Black) یک رنگ اصلی، فرعی یا مخلوط نیست. در واقع، رنگ مشکی در چرخه رنگ (Color wheel) نیست زیرا به عنوان یک رنگ در نظر گرفته ‌نمی‌شود. سیاه تماما رنگ است؛ یا بهتر است بگوییم نتیجه جذب همه رنگ‌هاست. سیاه تمام نورهای طیف رنگ را جذب می‌کند. بر اساس روانشناسی رنگ (Color Psychology)، احساساتی که نسبت به هر رنگ دارید، به شدت به انتخاب‌های شخصی و تجربیات گذشته شما در مورد آن رنگ بستگی دارد. رنگ مشکی هم از این قانون مستثنا نیست.

color meanings

تأثیر روانشناسی رنگ سیاه

واکنش‌های فردی به رنگ سیاه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بر اساس گفته‌های دانشمند آلمانی هرمان فون هلمهولتز (Hermann von Helmholtz)، رنگ سیاه یک احساس واقعی است، حتی اگر در اثر فقدان کامل نور ایجاد شود. احساس سیاهی به طور واضحی با فقدان تمام حس‌ها متفاوت است.

تاثیرپذیری مثبت

برای برخی، سیاه تداعی کننده ویژگی‌های مثبت از جمله جذابیت و شیک بودن است. به همین دلیل بسیاری از مردم هنگام شرکت در یک رویداد به قول معروف باکلاس! پوشیدن لباس‌های مشکی را انتخاب می‌کنند. همچنین به همین دلیل است که برندهای سطح بالا مانند تیفانی‌اند کو (Tiffany & Co) و شنل (Chanel) از رنگ سیاه در لوگوی خود استفاده می‌کنند.

وقتی صحبت از جامعه بالا به میان می‌آید، رنگ سیاه مدت‌هاست با قدرت و شکوه همراه بوده است؛ از کشیش‌ها تا قاضی‌ها، از تاکسیدو تا کارت‌های اعتباری همگی با رنگ مشکی همراه هستند. البته استیو جابز (Steve Jobs) را هم فراموش نکنیم!

color meanings

تاثیرپذیری منفی

با این حال، بسیاری از مردم رنگ سیاه را به عنوان نمادی برای چیزهای منفی استفاده می‌کنند. در طول تاریخ، این رنگ تیره با مرگ و وقایع شوم و بد گره خورده است. همچنین احساسات شدید خشم، پرخاشگری، ‌ترس و غم را برمی انگیزد. ارتباط بین رنگ سیاه و مفهوم منفی به وضوح در زبان و عبارات روزمره دیده می‌شود. برای نمونه این عبارات رایج را در نظر بگیرید: جادوی سیاه، سیاه چاله، سیه دل، بازار سیاه، لیست سیاه و عبارات دیگر.

خوب می‌دانید که هیچ چیز مانند رنگ سیاه فریاد ‌نمی‌زند: آدم بد! با اینکه رنگ مشکی توسط افراد مختلف از همه اقشار جامعه پوشیده می‌شود و اغلب هم آن را ‌ترجیح می‌دهند؛ اما در فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و داستان‌ها به عنوان یک رنگ کلیشه‌ای برای جنایتکاران و افراد شرور دیده می‌شود. مثلا به دراکولاها فکر کنید!

رنگ مشکی نمونه بارزی از تفاوت معنای رنگ از فرهنگی به فرهنگ دیگر است. در بسیاری از سنت‌های غربی، رنگ سیاه با مرگ و سوگواری همراه است، در حالی که در چین رنگ مرگ سفید است.

سفید مثل برف!

بسیاری از مردم رنگ سفید (White) را آرام و پاک می‌دانند، در حالی که برخی دیگر احساس می‌کنند که سفید، بی‌روح و سرد است.

color meanings

ویژگی‌های روانشناسی رنگ سفید

بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، سفید می‌تواند حس بزرگ بودن فضا را ایجاد کند یا آن را بزرگ‌تر به نظر بیاورد. اکثر طراحان از رنگ سفید استفاده می‌کنند تا اتاق‌ها جادارتر به نظر برسند. در فرهنگ‌های غربی، رنگ سفید اغلب با عروسی‌ها، بیمارستان‌ها و فرشتگان مرتبط است و معمولا برای انتقال حس پاکیزگی، خلوص و آرامش استفاده می‌شود. با این حال، در بسیاری از فرهنگ‌های شرقی، رنگ سفید به طور نمادین با مرگ و غم و‌اندوه مرتبط است. این رنگ در مراسم تدفین و دیگر مراسم عزاداری استفاده می‌شود.

رنگ سفید سرد، ملایم و استریل (Sterile) است. اتاق‌هایی که کاملاً سفید رنگ شده‌اند، می‌توانند جادار، اما خالی و غیر دوستانه به نظر برسند. بیمارستان‌ها و کارکنان بیمارستان‌ها از رنگ سفید برای انتقال حس تمیزی و ضدعفونی شدن استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، برخی از معانی مثبتی که رنگ سفید می‌تواند بیان کند شامل تمیزی، تازگی و سادگی است. رنگ سفید بیشتر اوقات مانند یک لوح خالی به نظر می‌رسد که نماد شروعی جدید است.

از جنبه‌های منفی رنگ سفید این است که می‌تواند غمگین و منزوی به نظر برسد. در نظر بگیرید که چگونه یک اتاق بزرگ، سفید و خالی ممکن است خسته کننده و بدون جریان داشتن زندگی به نظر برسد.

اولویت با رنگ سفید

جالب است بدانید که یک مطالعه در مورد انتخاب رنگ بزرگسالان انجام شد و نشان داد که از ۱۸ رنگ ارائه شده، رنگ سفید به عنوان رنگ مورد علاقه در رتبه پانزدهم قرار دارد. اما زمانی که از همان بزرگسالان خواسته شد تا رنگ مورد علاقه خود برای لباس را رتبه بندی کنند، اوضاع کمی بهتر شد و رنگ سفید به رتبه دهم رسید.

هنگامی که از آن‌ها خواسته شد تا رنگ‌های مورد علاقه خود را برای محیط خانه و کار انتخاب کنند، سفید به طور عمده در همه اتاق‌های نشیمن، خواب، دفاتر و اتاق‌های جلسه، رتبه اول را داشت. همچنین رنگ سفید برای ایجاد آرامش و تمرکز در جایگاه اول قرار گرفت.

color meanings

قرمز مثل یاقوت!

در روانشناسی رنگ‌ها، قرمز (Red) قوی‌ترین احساسات را برمی انگیزد. در حالی که رنگ‌های سرد مانند سبز و آبی به طور کلی صلح آمیز و آرامش بخش در نظر گرفته می‌شوند، قرمز گرم‌ترین رنگ‌ها محسوب می‌شود. این رنگ آتشین بیش از هر رنگ دیگری تداعی کننده عواطف متضاد است زیرا قرمز با شور و عشق و همچنین خشم و قدرت مرتبط است. مانند سایر رنگ‌ها، واکنش‌ها به قرمز اغلب به تجربیات گذشته و تأثیرات فرهنگی بستگی دارد. برخی ممکن است رنگ قرمز را سرگرم کننده و بازیگوش بدانند، در حالی که برخی دیگر احساس می‌کنند که بسیار جسورانه، هیجان انگیز یا حتی سلطه‌گرانه است.

color meanings

خطر و هشدار

به لطف طول موج بلند این رنگ، قرمز یکی از قابل مشاهده‌ترین رنگ‌ها در طیف رنگی است (پس از زرد). به دلیل توانایی آن در جلب فوری توجه مردم، برای هشدار دادن به عموم در مورد خطر استفاده می‌شود. فکر کنید در علائم ایست، آژیرها، ماشین‌های آتش نشانی و چراغ‌های راهنمایی همگی رنگ قرمز به کار رفته است.

به طور معمول، مردم تمایل دارند تا رنگ قرمز را با احساسات منفی و خطرناک مرتبط کنند. این می‌تواند به این دلیل باشد که رنگ آن به رنگ آتش، خون و گاهی اوقات حیوانات سمی یا خطرناک است.

هیجان و انرژی

رنگ قرمز با هیجان نیز همراه است. مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض رنگ قرمز یا پوشیدن آن می‌تواند برخی از اثرات فیزیکی را ایجاد کند، مانند: فشار خون بالا، متابولیسم افزایش یافته، افزایش ضربان قلب و افزایش تعداد تنفس. همه این تغییرات فیزیولوژیکی به طور طبیعی باعث افزایش سطح انرژی شما می‌شود. همچنین این رنگ با افزایش متابولیسم، اشتهای شما را افزایش می‌دهد، به همین دلیل است که رنگ قرمز در رستوران‌ها بسیار محبوب است.

خشم و پرخاشگری

در سراسر فرهنگ‌ها، ارتباطی بین رنگ قرمز و مفهوم خشم می‌بینید. وقتی به این فکر می‌کنیم که بسیاری از افراد هنگام عصبانیت دچار افزایش جریان خون (قرمز!) می‌شوند، این موضوع منطقی به نظر می‌رسد.

color meanings

شور و اشتیاق

یادتان باشد که قرمز همیشه نشانه خطر و پرخاشگری نیست. عجیب نیست که قرمز با اشتیاق، عشق و میل نیز ارتباط دارد. گل قرمز، روبان قرمز، عروسک‌ها و قلب‌های قرمز همگی عشق و علاقه را نشان می‌دهند و در جشن‌هایی همچون ولنتاین (Valentine’s Day)، این موضوع کاملا قابل مشاهده است.

قدرت

قرمز همچنین می‌تواند نشان دهنده قدرت باشد. فرش قرمز (Red carpet) را فراموش نکنید که فقط برای معتبرترین افراد مشهور و برجسته پهن شده است. به گفته برخی، این ارتباط با قدرت و ثروت دلیلی است که زنان مردانی را که لباس قرمز پوشیده‌اند بسیار جذاب می‌دانند.

color meanings

آبی مثل اقیانوس!

هنگامی که به آسمان آبی بالای سر خود نگاه می‌کنید یا به وسعت به ظاهر بی‌پایان یک اقیانوس آبی خیره می‌شوید، ممکن است فکر کنید که رنگ آبی (Blue) در طبیعت رایج است. اما در میان تمام رنگ‌هایی که در سنگ‌ها، گیاهان و گل‌ها و پوست حیوانات یافت می‌شود، آبی به‌طور شگفت‌آوری کمیاب است. شاید به همین دلیل است که مردم اغلب رنگ آبی را آرام و آرامش‌بخش توصیف می‌کنند. با این وجود، آبی به عنوان یک رنگ سرد، گاهی می‌تواند یخی، دور یا حتی سرد به نظر برسد.

color meanings

روانشناسی رنگ آبی

 • آبی به عنوان رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم توصیف می‌شود و بیشتر مورد علاقه مردان است.
 • از آنجا که رنگ آبی مورد علاقه افراد زیادی است، معمولا به عنوان رنگی امن در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند محافظه کارانه به نظر برسد.
 • آبی احساس آرامش را به ذهن یادآوری می‌کند و به عنوان صلح‌آمیز، آرام و منظم توصیف می‌شود.
 • آبی معمولا به عنوان نشانه‌ای از ثبات و قابل اطمینان بودن دیده می‌شود. کسب‌وکارهایی که می‌خواهند تصویری از امنیت ارائه دهند، اغلب از رنگ آبی در تبلیغات و تلاش‌های بازاریابی خود استفاده می‌کنند.
 • آبی می‌تواند احساس غم و‌ اندوه یا دوری را ایجاد کند.
 • آبی همچنین برای تزئین دفاتر استفاده می‌شود زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق‌های آبی بهره‌وری بیشتری دارند.
 • آبی یکی از پرطرفدارترین رنگ‌هاست، اما یکی از کم اشتها آورترین آن‌هاست. برخی از برنامه‌های کاهش وزن حتی توصیه می‌کنند که غذای خود را از بشقاب آبی بخورید.
 • آبی همچنین می‌تواند ضربان نبض و دمای بدن را کاهش دهد.

احساسات آبی

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که احساسات برانگیخته شده توسط رنگ‌های خاص لزوماً جهانی نیستند. گاهی اوقات تفاوت‌های فرهنگی در درک مردم از رنگ‌ها نقش دارد. تجربیات فردی نیز تأثیر مهمی بر حالاتی که رنگ‌ها می‌توانند ایجاد کنند دارند. اگر رنگ آبی را با دوستی و سرزندگی مرتبط کنید، ممکن است آن را رنگی با انرژی بالا ببینید که حس هیجان را برمی انگیزد.

color meanings

سبز مثل علفزار!

برای بسیاری از مردم، رنگ سبز (Green) ارتباط قوی با طبیعت دارد و جلوه‌ی سرسبز چمن، درختان و جنگل‌ها را به یاد می‌آورد. سبز به عنوان رنگی باطراوت و آرام توصیف می‌شود. با این حال، به یاد داشته باشید که تأثیرات فرهنگی و تجربیات فردی نیز به شکل گیری واکنش‌های ما به رنگ کمک می‌کند.

color meanings

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز به عنوان رنگی با طول موج کوتاه و سرد در نظر گرفته می‌شود. در حالی که چشمان ما باید برای دیدن رنگ‌هایی با طول موج‌های بلندتر تنظیم شوند، برای دیدن رنگ‌های سرد اصلاً نیازی به تنظیم ندارند. سبز معمولا نماد طبیعت و آرامش است. دیگر ارتباط‌های رایج با رنگ سبز پول، شانس، سلامتی، حسادت و آگاهی از محیط زیست است.

در اساطیر باستان، سبز نشان دهنده باروری زمین و زنان بود. مطالعات نشان داده‌اند که رنگ سبز می‌تواند الهام بخش خلاقیت نیز باشد. در یک مطالعه، یک محیط نور سبز توانایی خواندن را در شرکت کنندگان بهبود بخشید، در حالی که یک محیط نور قرمز توانایی خواندن را کاهش داد.

سبز آرامش بخش است

سایه‌های رنگ سبز در طبیعت می‌تواند به ما کمک کند تا در مکانی جدید احساس راحتی کنیم. به همین دلیل، طراحان اغلب در فضاهای عمومی مانند رستوران‌ها و هتل‌ها، رنگ سبز را به نمایش می‌گذارند.

سبز طبیعی است

اثرات آرام بخش سبز ممکن است ناشی از ارتباط آن با طبیعت باشد. برخی از محققان بر این باورند که ارتباط مثبت با رنگ سبز در مغز ما از تکامل به وجود آمده است: انسان‌های اولیه می‌دانستند که رنگ سبز در طبیعت مکانی را نشان می‌دهد که می‌توانند غذا، آب و سرپناه پیدا کنند.

از آنجایی که رنگ سبز دارای پیوندهای قوی با طبیعت است، ممکن است ما به احتمال زیاد چیزی سبز را سالم و طبیعی بدانیم، حتی اگر اینطور نباشد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مردم بیشتر احتمال دارد یک آب نبات با برچسب سبز را به عنوان گزینه سالم‌تری نسبت به یک آب نبات با برچسب قرمز در نظر بگیرند، حتی زمانی که محتوایشان یکسان باشد.

color meanings

سبز انگیزه دهنده است

یک مطالعه نشان داد که افرادی که به دنبال موفقیت هستند به طور مداوم رنگ سبز را به رنگ قرمز ترجیح می‌دهند، که قرمز بیشتر توسط افرادی که به دنبال موفقیت نیستند انتخاب می‌شود. تأثیر فرهنگی ممکن است در اینجا نقش داشته باشد. به عنوان مثال، رنگ قرمز برای برقراری یک هشدار (مانند چراغ توقف) استفاده می‌شود، در حالی که رنگ سبز نشان دهنده ایمنی (چراغ سبز) است. تحقیقات همچنین نشان داده است که زمانی که مردم توسط گیاهان سبز احاطه شده باشند و به مناظر سبز طبیعت دسترسی داشته باشند، احتمالاً خلاقیت افزایش می‌یابد.

سبز خوشبین است

رنگ نه تنها بر احساسات ما بلکه بر خاطرات ما نیز تأثیر می‌گذارد. در یک آزمایش، فهرستی از کلمات دارای بار عاطفی را که با رنگ‌های مختلف نوشته شده بود به افراد ارائه کرد. سپس از آن‌ها خواسته شد تا کلمات خاصی را به خاطر بیاورند. شرکت‌کنندگان اغلب کلمات مثبتی را که با رنگ سبز نوشته شده بودند به خاطر می‌آوردند و این باعث شد که محققان این نظریه را مطرح کنند که رنگ سبز دارای مفاهیم عاطفی مثبت‌تری است.

سبز حسود است

همانطور که رنگ سبز با احساسات مثبت همراه است، می‌تواند نشان دهنده حسادت نیز باشد. سبز همچنین می‌تواند نشان دهنده بیماری جسمی باشد، مانند زمانی که رنگ چهره فردی سبز می‌شود. پیوند بین رنگ سبز و بیماری ممکن است باعث ایجاد ارتباط بین رنگ سبز و حسادت شود؛ گویی حسادت یک بیماری است.

معنای معنوی رنگ سبز

از نظر معنوی، رنگ سبز به معنای آغاز، رشد جدید، سلامتی و سایر ایده‌های مرتبط با زندگی و تولد دوباره است. اگر متوجه رنگ سبز در محیط یا رویاهای خود می‌شوید، ممکن است جنبه‌های جدیدی از خود را کشف کنید یا مرحله جدیدی از زندگی را شروع کنید.

color meanings

زرد مثل خورشید!

رنگ زرد (Yellow) می‌تواند روشن و شدید باشد، شاید به همین دلیل است که اغلب می‌تواند چنین احساسات قوی را القا کند. زرد می‌تواند به سرعت توجه را جلب کند. همچنین می‌تواند گرم و روشن به نظر برسد، اما منجر به خستگی بینایی شود.

color meanings

روانشناسی رنگ زرد

برخی از ویژگی‌های کلیدی رنگ زرد عبارتند از:

 • جلب توجه: از آنجایی که رنگ زرد قابل مشاهده‌ترین رنگ است، بیشترین توجه را نیز به خود جلب می‌کند. زرد را می‌توان به مقدار کمی برای جلب توجه، مانند علائم راهنمایی و رانندگی یا تبلیغات استفاده کرد.
 • خواندن آن دشوار است: زرد نیز به دلیل میزان بالای نوری که منعکس می‌شود، بیشترین خستگی را برای چشم‌ها ایجاد می‌کند. استفاده از رنگ زرد به عنوان پس‌زمینه روی کاغذ یا مانیتور کامپیوتر می‌تواند منجر به خستگی چشم یا از دست دادن بینایی در موارد شدید شود.
 • پرانرژی: رنگ زرد همچنین می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد.
 • ناامیدی: رنگ زرد همچنین می‌تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی و عصبانیت شود. در حالی که این رنگ به عنوان رنگی شاد در نظر گرفته می‌شود، مردم بیشتر در اتاق‌های زرد رنگ عصبانی می‌شوند و نوزادان در اتاق‌های زرد بیشتر گریه می‌کنند.

زرد پیچیده است

البته اثرات رنگ زرد می‌تواند بسیار متنوع و پیچیده باشد. همه به این رنگ به یک شکل پاسخ ‌نمی‌دهند. در حالی که برخی افراد ممکن است آن را روشن و شاد بدانند، بعضی دیگر ممکن است آن را زننده بنامند. عده‌ای ممکن است آن را با یک روز گرم تابستان مرتبط کنند، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است یادآور خاطرات بد باشد.

color meanings

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  لینک کوتاه:
  0