لوگوی ایستانما

از کریس باتلر(Chris Butler)، کارگردان موفق استاپ موشن چه می دانیم؟

دسته بندی :پایگاه دانش, زیر ذره بین ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ایستانما 1601

کریس باتلر(Chris Butler) نویسنده و کارگردان بریتانیایی آمریکایی‌تبار و سازنده معروف انیمیشن‌های استاپ موشن است که توانسته نقش مهمی در موفقیت فیلم هایی همچون پارانورمن (ParaNorman) ، کوبو و دوتار (Kubo and the Two Strings) و لینک گمشده (Missing Link) داشته باشد.

 

 

کریس باتلر (Chris Butler )

باتلر متولد سال۱۹۷۴ است و از کودکی عاشق وحشت بود. به گفته خودش، دوست داشت در اتاقش بنشیند و داستان‌هایی درباره هیولاها و زامبی‌ها بسازد. در ضمن او از طرفداران سرسخت ری هریهاوزن است که همیشه از او بعنوان یک الگوی دوران بچگی اش نام می برد .

از دوران کودکی در نقاشی و طراحی استعداد فراروانی داشت. یکی از معلمانش که متوجه این استعداد شده بود، چندتا از نمونه کارهای کریس را برای دیزنی ارسال کرد و اتفاقا بسیار موردپسند آن ها قرارگرفت؛ اما تنها دلیلی که نتوانست برای کار به آنجا برود این بود که هنوز هجده ساله نشده بود و نمی‌توانست ویزای ایالات متحده را دریافت کند.
کریس باتلر در دانشگاه هنرهای خلاق انگلستان در رشته انیمیشن تحصیل کرد و از ۲۶ سالگی فعالیت حرفه‌ای خود را در انیمیشن سازی شروع کرده است.

Chris Butler in child
تصویری از کریس باتلر در کودکی

آثار مهم کریس باتلر (Chris Butler)

او یک کارگردان، استوری برد آرتیست، طراح و نویسنده است و تاکنون در پروژه‌های متعددی فعالیت داشته که در این پست شبکه ایستانما به آن ها اشاره می کنیم.
بیشتر کارهای موفق و درخشان باتلر انیمیشن های ساخته‌شده با تکنیک استاپ موشن هستند؛ اما طراحی استوری برد پروژه‌های انیمیشنی تمام کامپیوتری مثل سریال انیمیشنی مستر بین (Mr. Bean) در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ و انیمیشن های تارزان ۲ (Tarzan 2) و همینطور افسانه‌ی دسپرو ( The Tale of Despereaux ) را هم برعهده داشت.
همکاری‌های موفق او با استودیوی لایکا مربوط به فیلم های استاپ موشنی کورالاین ( Coraline ۲۰۰۹ ) ، کارگردانی و نویسندگی فیلم پارانورمن ( ParaNorman ۲۰۱۲) و نویسندگی فیلمنامه‌ی کوبو و دوتار ( Kubo and the Two Strings) در سال ۲۰۱۶ و درآخر کارگردانی فیلم لینک گمشده (Missing Link) در سال ۲۰۱۹ است. این فیلم کمدی و ماجراجویی، درباره موجودی گوریل‌شکل به نام لینک است؛ موجودی تنها که دنبال همنوعان خودش می‌گردد.

Chris Butler-missing link director
کریس باتلر در کنار کارکتر استاپ موشن Missing Link که بعنوان کارگردان حضور داشت

کریس باتلر درمورد فیلم پارانورمن خاطره جالبی تعریف می‌کند؛ او در مصاحبه‌ای گفته است: «چند سال بود که داشتم روی ایده این داستان و فیلمنامه آن کار می‌کردم. یک روز چند صفحه از داستان را به هنری سلیک نشان دادم. هنری از کار خوشش آمد و آن نوشته‌ها را به تهیه کننده کار، یعنی تراویس نایت نشان داد. تراویس هم به محض مطالعه آن بسیار خوشحال شد و از من خواست که فیلم بعدی کمپانی، پارانورمن باشد.»
کریس باتلر با کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) در سال ۲۰۰۵ برای فیلم استاپ موشنی عروس مرده ( cropse bride) جهت طراحی استوری‌برد همکاری داشت. تیم برتون کارگردان این انیمیشن بوده که از حضور باتلر در پروژه سینمایی بسیار تعریف کرده و همکاری با وی را بعنوان افتخاری در کارنامه کاری اش قلمداد می کند.
باتلر در سال ۲۰۲۰ نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن برای فیلم Missing Link شد . سال ۲۰۱۳ هم به طور مشترک با سام فل ( Sam Fell) کارگردان دیگر انیمیشن، نامزد دریافت همین جایزه برای فیلم پارانورمن (ParaNorman) شده بود.

Chris Butler
کریس باتلر در صحنه ای از انیمیشن استاپ موشن

حضور یک پسرک جوان و کنجکاو ویژگی مشترک بیشتر فیلم هایی است که او نویسندگی‌شان را برعده داشته است که این قضیه احتمالا از کودک درون کنجکاو خود کریس سرچشمه می‌گیرد.
استاپ موشن برای کریس باتلر خلق دنیایی ملموس و سرشار از شگفتی است. کریس در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا و شهر پورتلند زندگی میکند.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه:
    0