لوگوی ایستانما

۶ باور منفی در مورد استاپ موشن

دسته بندی :ایستاپلاس, پایگاه دانش ۳ فروردین ۱۴۰۰ ایستانما 1258

 

 

با وجود اینکه ساخت انیمیشن با تکنیک استاپ موشن قدمت زیادی دارد اما هنوز هم از شهرت و شناخت کمی برخوردار است و اگر در مورد آن با افراد مختلف صحبت کنید، احتمالا با حرف های غلط و ناامید کننده ای روبرو می شوید که این سبک دیگر فرسوده و قدیمی شده و امروزه به صرفه نیست؛ به طوری که شما را به شک و تردید می اندازد که آیا وارد این حوزه از انیمیشن سازی بشوید یا خیر؟

ما در شبکه ایستانما به عنوان یک گروه تخصصی در حوزه ی استاپ موشن، این باور های منفی را زیاد شنیده ایم؛ حال قصد داریم چند مورد را بگوییم و با توجه به روش استودیو های استاپ موشن، راهکار هایی برای حل آن ها نیز ارائه دهیم.

۱.

با وجود انیمیشن های سه بعدی، ساخت استاپ موشن کار بیهوده ای است!

شاید برای شما هم سوال باشد که وقتی روش های جدید انیمیشن سازی مثل انیمیشن سه بعدی هست چرا با این همه سختی، استاپ موشن بسازیم؟

درست است که از ۱۰۰ سال پیش، از تکنیک استاپ موشن استفاده میشده ، اما به این معنی نیست که امروزه دیگر کاربردی نباشد و در برابر تکنولوژی های جدید شکست بخورد.

طبق گفته های یک استودیوی انیمیشن داخلی، که هم طراحی سه بعدی می کنند و هم استاپ موشن می سازند، در برخی پروژه ها هزینه و زمان تولید انیمیشن سه بعدی بسیار بیشتر از استاپ موشن می شود زیرا اگر بخواهید طراحی سه بعدی حرفه ای داشته باشید، باید همه جزییات با دقت و ظرافت اجرا شوند که سختی های خاص خودش را دارد، اما در استاپ موشن آن دکور و وسیله را می توان راحت تر آماده کرد.

همچنین حس واقع گرایانه و رئالی که استاپ موشن ها دارند، انیمیشن های سه بعدی ندارد.

۲.

هزینه ی تولید استاپ موشن خیلی زیاد است.

اینکه نسبت هزینه و سود شما در هر پروژه چقدر باشد، نیاز به برنامه ریزی دقیق و هوش مالی دارد، مخصوصا زمانی که به طور سفارشی به تولید استاپ موشن می پردازید. شما باید موقعیت سنجی کنید و حجم پروژه را با توجه به شرایط مالی مشتری تنظیم کنید تا هم برای او گران نباشد و هم خودتان سود ببرید.

سعی کنید با حفظ کیفیت، ساده بگیرید و به قدر نیاز خرج کنید نه بیشتر. مثلا ممکن است شما برای یک کار تبلیغاتی، فضای بزرگ با تجهیزات زیادی را آماده کرده باشید، در صورتی که بتوان آن را با هزینه ی کمتر روی یک میز هم انجام داد.

اگر می خواهید برای انیمیشنی، تجهیزاتی را اجاره و افرادی را استخدام کنید، حتما برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و در کوتاه ترین زمان ممکن آن کار را به اتمام برسانید تا هزینه های جاری کاهش یابد.

برخی استودیو ها برای اینکه هزینه ی سربار کم شود، هم زمان چند سفارش می گیرند و با هم اجرا می کنند بنابراین هر مشتری هزینه ی کارگردان، تهییه کننده، انیماتور و … را جداگانه می دهد و استودیو سود بیشتری می کند. در صورتی که در فیلم های لایو اکشن کارگردان می تواند فقط سر یک صحنه باشد و امکان تولید چند محصول به طور همزمان نیست.

همچنین یک روش دیگر این است که شما مجموعه ای از صحنه ها و عروسک ها را بسازید و با آن ها چند سری انیمیشن تولید کنید که می تواند در قالب سریال باشد یا حتی کلیپ های تبلیغاتی صفحات اجتماعی، شبیه انیمیشن های پت و مت، که هر قسمت یک موضوع و اسپانسر جدا دارد. بنابراین شما یک بار برای تولید کاراکتر ها و دکور هزینه میکنید اما هر بار با موضوع و قسمت جدید از مشتری پول دریافت می کنید.

۳.

ساخت استاپ موشن مدت زمان زیادی طول می کشد.

مدت زمان تولید هر محصول با توجه به تعداد افراد تیم، تجهیزات و روش اجرا مشخص می شود و نمی توان گفت که ساخت استاپ موشن دقیقا چقدر طول می کشد، زیرا در پروژه های مختلف این عدد بسیار متفاوت است. اما در کل اگر جوانب مختلف کار قبل از شروع ضبط مشخص باشد و مرحله ی تست و آموزش به خوبی انجام شده باشد، کار سریع تر پیش می رود. همچنین امروزه تجهیزات و نرم افزار های مناسبی وجود دارند که سرعت تولید استاپ موشن را بالا می برند.

برخی استودیو ها برای افزایش سرعت کار، فضای خود را بزرگتر کرده اند تا چندین انیماتور همزمان با هم کار کنند. مثلا ۳ استودیو و ۶ صحنه فعال دارند و می توانند در طول روز ۱ دقیقه فیلم استاپ موشن تولید کنند، که این مقدار در حوزه ی انیمیشن سازی خیلی خوب است.

۴.

استاپ موشن روشی قدیمی است و از فناوری های جدید استفاده نمی کند.

اگر روش ساخت استاپ موشن در گذشته را با مدلی که امروزه در استودیو های مطرح ساخته می شود، مقایسه کنید، خواهید دید که زمین تا آسمان متفاوت است و اتفاقا با جدیدترین فناوری ها درگیر شده است. از زمان پیش تولید گرفته تا نحوه انیمیت و عکس برداری، مدل تجهیزات و ریگ گذاری، ترمیم و ادیت، صدا گذاری و … همگی با استفاده از سخت افزار ها و نرم افزار های مدرن انجام می شوند.

به گفته برخی استودیو ها، زمانی که انیماتور یک فریم از یک صحنه را بگیرد، آن عکس از طریق شبکه به سمت هنرمندان ترمیم کننده می رود و فرایند ادیت فیلم انجام میشود؛ بنابراین می توانند به سرعت، انیمیشن خام را به مشتری ارائه دهند.

همچنین لایکا که یکی از شاخص ترین استودیو های ساخت استاپ موشن است، جهت از بین بردن درز روی صورت عروسک های داخل انیمیشن، از هوش مصنوعی و علم یادگیری ماشین استفاده می کند و این فرایند به صورت اتوماتیک و با سرعت انجام می شود.

علاوه براین ها امروزه، استاپ موشن را با افکت های رایانه ای ترکیب می کنند تا از مزیت های هر دو بهره ببرند.

۵.

استاپ موشن فقط به درد انیمیشن های عروسکی می خورد!

درست است که دنیای ساخت استاپ موشن های سینمایی و عروسکی، بسیار شیرین، جذاب و پرطرفدار است، مانند پروژه های تولید بره ناقلا یا فرار مرغی و … اما استاپ موشن فقط محدود به این نوع محصول نیست و دنیای بزرگ تری دارد.

اگر دقت کنید این تکنیک را به صورت حرفه ای در محصولات رسانه ای مختلفی می بینید، مانند:

  • تبلیغات تجاری محصولات
  • انیمیشن های کوتاه جهت شبکه های اجتماعی
  • تبلیغات فرهنگی و هنری
  • موزیک ویدئو ها
  • انیمیشن های آموزشی
  • تیزر ها و …

بنابراین اگر شما شرایط حضور در یک تیم انیمیشن سینمایی را ندارید، میتوانید با روش های زیادی، به خوبی استاپ موشن بسازید و با کسب تجربه، مهارت خود را به چالش بکشید.

۶.

استاپ موشن انعطاف پذیر نیست.

استاپ موشن روندی تقریبا خطی دارد یعنی اگر در مرحله ضبط، عکس های یک صحنه را گرفتید، دیگر نمی توانید اتفاقات را تغییر دهید مگر اینکه دوباره عکس بگیرید، افزودن یا حذف موردی در آن بسیار دشوار است و معمولاً باید از ابتدا شروع کنید. همچنین برخلاف سایر ویدئو ها اصلا به صرفه نیست که یک صحنه را چند بار ضبط کنید تا ببینید کدام بهتر شده است.

بنابراین تولید این نوع انیمیشن، نیاز به برنامه ریزی منظم و پیش تولید قوی دارد؛ فیلم نامه، جزییات طرح ها و استوری برد ها باید برای افراد واضح و دقیق باشند تا به خوبی اجرا شوند.

برخی کارگردان ها قبل از ضبط استاپ موشن، یک انیمیشن دو بعدی بسیار ساده و ابتدایی تولید می کنند که شامل همان صحنه ها و اتفاقات درون انیمیشن نهایی است، تا نمای کلی کار مشخص شود، همچنین به مشتری یا اسپانسر نشان می دهند تا اگر نیاز به تغییر دارد، بگوید. بنابراین انعطاف پذیری استاپ موشن در مرحله ی پیش تولید پر رنگ تر است و آن قدر به آن اهمیت می دهند تا در مرحله ی ضبط نیاز به عقب گرد نباشد.

مورد دیگر این است که ساخت این تکنیک در استودیو انجام می شود و در مقایسه با تولید فیلم لایواکشن در فضاهای مختلف، مزیت خوبی دارد که شاید بتوان آن را انعطاف پذیری آب و هوایی نامید. فرض کنید الان یک شب در فصل زمستان است و بیرون برف می بارد، اما شما سفارش تبلیغات در فضایی آفتابی و گرم دارید؛ در داخل استودیو می توانید به راحتی لباسی نازک به تن بازیگر کنید، وسایل دکوری مناسب فصل بگذارید و سفارشات کمپین های بهاره و تابستانه را انجام دهید!

پس شما هم دست به کار شوید و انیمیشن خلاقانه ی خود را بسازید. اگر ایده یا فیلمنامه ای در ذهن دارید و در حال بررسی استاپ موشن هستید، از مشکلات آن نترسید و ایده ی خود را زنده کنید، زیرا هر کاری سختی ها و شیرینی های مخصوص به خود را دارد.

 

در کنار همه این ها، ساخت استاپ موشن یک کار دلی نیز هست که افراد با علاقه و اشتیاق آن را انجام می دهند؛ سعی کنید روند کار را دوست داشته باشید تا پیشرفت کنید؛ استراحت کافی داشته باشید، آهنگ آرامش بخش بگذارید، تنقلات خوب بخورید و حتی با عروسک ها بازی کنید!

نظر شما در مورد ساخت استاپ موشن چیست؟ چه تجربه ی شیرین یا تلخی از این کار داشتید؟

مشتاقانه منتظریم تا نظرات شما را بخوانیم و از تجربیات شیرینتان لذت ببریم.

ایستانما

ما یک تیم جوان و پرشور در واحد تولید محتوای شبکه ایستانما هستیم که در تلاشیم محتوایی ناب و کاربردی برای مخاطبین عزیزمان تهیه کنیم. نظرات شما به رشد و انگیزه‌ی ما کمک به سزایی می‌کند. 🌹

در بزرگترین شبکه اجتماعی استاپ موشن ایران عضو شوید... عضویت در پیج اینستاگرام

مطالب پیشنهادی:

قوانین ارسال دیدگاه در ایستانما

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران نگنجد، در شبکه ایستانما تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. در صورت تمایل به درج تبلیغات از طریق گزینه ارتباط با ما اقدام نمایید.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0